Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

"Uspeli smo da zaravnamo epidemiološku krivu, i to je posledica mera koje sprovodimo, odnosno svesti svih građana da je ovo borba svih nas zajedno", izjavio je pokrajinski sekretar za zdravstvo i član Kriznog štaba dr Zoran Gojković.

U Srbiji je u poslednja 24 sata od posledica zaraze koronavirusom umrlo sedam osoba. U istom periodu testirano je 9.653 ljudi, od čega je 372 bilo pozitivno. Poslednji podaci Ministarstva zdravlja pokazuju da se na respiratorima u bolnicama širom Srbije nalazi 143 pacijenta.

„Uspeli smo da zaravnamo epidemiološku krivu, i to je posledica mera koje sprovodimo, odnosno svesti svih građana da je ovo borba svih nas“, rekao je član Kriznog štaba dr Zoran Gojković. Odgovarajući na pitanje da li deli mišljenje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je pre dve nedelje rekao da ćemo „za dvadesetak dana pobediti koronu“, Gojković je rekao da krajem jula imamo ono što smo očekivali .

„Posle dve ili tri nedelje aktivnih mera, i obaveznog nošenja maski, sada smo u očekivanoj situaciji. Da li će borba sa virusom biti kratka, neće, ali se nalazimo na dobrom putu“, rekao je Gojković.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

 

Razlika između angažovanih i izabranih članova medicinskog Kriznog štaba

Danas je do javnosti došla informacija da je Vlada Srbije objavila spisak članova Kriznog štaba za suzbijanje kovida 19, ali da na njemu nema imena pojedinih lekara za koje se u javnosti podrazumeva da su članovi štaba, kao što je Darija Kisić Tepavčević.

Posle upita Nova.rs stigao je odgovor Vlade Srbije, pa se ispostavilo  da je dr Kisić Tepavčević „angažovani“ član Kriznog štaba, dok su lekari navedeni na spisku Vlade Srbije „izabrani“ članovi.

Dr Gojković je na konferenciji za novinare Kriznog štaba pojasnio da su angažovani članovi stručna lica koja mogu da pomognu Kriznom štabu u obavljanju posla, i da među njima nema samo lekara nego i drugih stručnjaka.

Koliko jedan čovek može da inficira ljudi?

Novinare je zanimalo i koliko ljudi može da zarazi jedna inficirana osoba.

„Ne postoji pravilo, osoba je zarazna dva do tri dana pre pojave simptoma, i to je najopasniji period. Sposobnost da se prenese zaraza zavisi i od zaštitne opreme koju koristi ili ne, i da li je bilo bliskog, direktnog kontakta. Obično su „ulazna mesta“ za virus sluzokoža očiju, usta i nosa“, odgovorila je direktorka Instituta „Batut“ Verica Jovanović.

Verica Jovanović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Apelujemo na ljude u samoizolaciji da ne napuštaju domove

„Imamo 24 892 potvrđena slučaja zarazeod početka epidemije. Naravno, sve osobe se ne nalaze u izolaciji ili na lečenju. Mi ne možemo znati koliko tu ima ‘kontakata’, koji se dele na neposredne (porodične) i posredne kontakte (u komunikaciji duže od 15 minuta sa osobom koja ima simptome, temperaturu, kašalj). Dakle, ne možemo reći koliko tačno ima kontakata, ali jako je značajno da oni koji su na kućnm lečenju ne napuštaju kuće – apelujem na njih, poručila je direktorka „Batuta“ Verica Jovanović.

Dr Zoran Gojković je potvrdio da IT grupa pri Vladi Srbije radi na aplikaciji za praćenje softvera, po uzoru na slične aplikacije koje se već primenjuju u azijskim zemljama ili testiraju u pojedinim evropskim državama.

 

Gojković: Možete se zaraziti i na kupalištu

Toplo vreme uglavnom znači da ći biti puna uređena ali i neuređena kupališta.

„Apelujemo na sve građane, moramo biti jako oprezni, konstatacija da se „virus ne prenosi u vodi“ ne stoji ako imamo u vidu da, kad se kupamo, nismo stalno ispod površine vode.

Ako se ne budemo pridržavali mera, vratićemo se na početak meseca, a to bi značilo velike probleme. A neuređena kupališta treba izbegavati ne samo zbog kovida, nego i zbog opasnosti kojih ima na takvim mestima“, rekao je dr Zoran Gojković.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare