Zahtev da se u Srbiji zabrani istraživanje i eksploatacija litijuma i bora, upućen je najvišim državnim zvaničnicima i sa ekološkog protesta u Kragujevcu koji se održava večeras. Organizatori iz Inicijative ''Kreni promeni'' i SEOS-a, još jednom su poručili da od tog zahteva neće odustati sve dok ne bude ispunjen i najvljuju da će u četvrtak 10. februara započeti protestno kampovanje ispred Predsedništva Srbije.
Sva dešavanja sa ekološkog protesta mogli ste da pratite na Fejsbuk stranici Nova.rs.
Protest se održava u centralnoj Pešačkoj zoni Kod krsta, a okupljenim građanima treba da se obrate ekološke aktivistkinje SEOS-a, Marica Živanović Poljo iz Udruženja ‘‘Neko brine za Levač‘‘ iz Rekovca i Ilijana Čutura iz jagodinske ‘’Eko brigade‘‘ Jagodine.
Isred Inicijative ‘’Kreni promeni’’ o zahtevu da se u Srbiji zabrani istraživanje i eksploatacija litijuma govorio je Savo Manojlović.
„Nastavićemo pritisak, sve dok ne ispune zahtev. Ovo će biti usvojeno, samo je pitanje vremena kada. Najbolji momenat bio je pre godinu dana kada smo uspostavili zahtev. Ovom sazivu skupštine dali smo rok da i pre izbora donesu zabranu istraživanja, ali ako to ne ispune zahtevi ostaju za sledeći saziv. U Kragujevcu nismo slučajno, ovo je prva prestonica moderne i oslobođene Srbije gde je svojevremeno donet jedan od najliberalnujih ustava Evrope, a danas u 21. veku mi nemamo vladavinu prava već smo kao u plemenu gde se poglavica dogovara sa investitorima“ rekao je Manojlović.
Aktivisti SEOS-a i Inicijative Kreni promeni, upozorili su da, ukoliko dođe do iskopavanja litijuma i tom gradu preti zagađenje vode i zemlje.
Granica istražnog područja, odobrenog na teritoriji opštine Rekovac nalazi se na samo 20 kilometara od Kragujevca i prema planu kompanije koja radi istraživanja grad će biti okružen budićim rudnicima.
Istražno područje na teritoriji Rekovca i Jagodine koje je odobreno kompaniji ’’Balkan Mining and Minerals’’ prostire se na 270 kvadratnih kilometara, odnosno 27.000 plodne levačke zemlje, koja je zbog vinograda i plantaža voća, poznata i kao “Srpska Toskana“.
***
BONUS VIDEO: Ekološki aktivisti preuzeli dokumenta Rio Tinta u zgradi Vlade Srbije