U kovid ambulante naredne nedelje trebalo bi da stignu lekovi protiv kovida, koji su primarno namenjeni rizičnim pacijentima, a daju se u prvih pet dana bolesti.
Prvi kontigent od 12.000 doza je stigao, posle dve nedelje najavljen je i drugi, a potom će stizati i ostale dogovorene količine od 50.000 doza.
Kada budu potrošene postojeće količine, kako je navela, biće nabavljene i dodatne.
Podsetimo, molnupiravir proizvodi američka kompanija Merk, Šarp i Dom (MSD) i Ridžbek Bioterapeutiks, a prvi je antivirusni lek za kovid koji se uzima kao pilula, a ne inekcijom ili intravenozno. Lek pakslovid je proizvod kompanije Fajzer, a smanjuje rizik od hospitalizacije i smrti kod pacijenata čije je zdravlje već ugroženo za 89 odsto, pokazala su klinička ispitivanja.
„On ima jedan specifičan mehanizam dejstva, deluje tako što se inkorporira u genom virusa i tera virus da pravi loše kopije. Na kraju kao rezultat tog procesa, dolazi do smrti virusa. On je pokazao zavidan uspeh u kliničkim studijama na početku, oko 50 odsto. Kasnije se pokazalo da je efikasnost 30 odsto, ali to je za sada sasvim zadovoljavajuće“, rekao je doktor Radan Stojanović ovim povodom za Nova.rs.
„Prošli put sam rekao da je to novogodišnji poklon za sve građane, a pravu vrednost tog poklona videćemo tek u danima pred nama. Građani treba da znaju da ovo nije lek za sve obolele od kovida, već samo za one koji imaju umerenu do blagu formu bolesti, a koji imaju bar jedan faktor rizika da se ta bolest pogorša ka teškoj formi. Ti faktori rizika su, pre svega, odmakla životna dob, kao i hronična kardiovaskularna oboljenja, ali i jetre i pluća“.
Kako posebno ističe, veoma je važno početi sa primenom leka na vreme.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar