Nastavno naučno veće danas bi, usred studenstke blokade, trebalo da glasa o dekanu Fakulteta političkih nauka, nakon čega bi tu odluku bi trebalo da potvrdi i Savet. Glavni kandidati su redovni profesori Maja Kovačević i Darko Nadić, koji trenutno ovu funkciju obavlja kao vršilac dužnosti.
Dok su studenti FPN danonoćno u ustanovi blokirajući nastavu i održavanje kolokvijuma, uskoro im stiže vest da bi do kraja godine trebalo da dobiju novog dekana. Izbor stiže posle letošnje krize na Fakultetu političkih nauka kada su se studenti i profesori usprotivili izboru Slaviše Orlovića za dekana zbog optužbi za seksualno uznemiravanje. Višemesečna kriza je razrešena krajem septembra izborom Darka Nadića za v.d. dekana, kada je odlučeno da dekan u punom kapacitetu treba da bude izabran do kraja godine.
Prema Statutu Fakulteta, Nastavno-naučno veće tajnim glasanjem većinom od ukupnog broja članova bira jednog kandidata i podnosi predlog Savetu fakulteta, koji je glavni organ upravljanja fakultetom i bira i razrešava dekana. Sednica Saveta obično se zakazuje sedam dana nakon odluke Naučno-nastavnog veća.
Darko Nadić je redovni je profesor socijalne i političke ekologije na Fakultetu političkih nauka, gde je doktorirao 1999, a prethodno je 1993. odbranio magistarski rad. Član je Odbora za zaštitu životne sredine Univerziteta u Beogradu. Pažnju javnosti privukao je kada se ogradio od stava tog tela, koje je se usprotivilo obnovi projekta Jadar.
Interesanto je da je Nadić urednik ekologije u časopisu Napredak, koji izdaje Fondacija za srpski narod i državu, a čiji je osnivač Srpska napredna stranka. U tekstovima koje je pisao za časopis Napredak, na osnovu razmišljanja o ovom projektu, kopanju litijuma i Rio Tintu, moglo bi se reći da je zauzeo stranu u problematici, koja je poprilično podelila naše društvo.
“Slučaj koji može da posluži kao primer kako se preko noći mogu stvoriti radikalni ekološki pokreti, jeste slučaj Rio Tinta, kompanije koja je u Srbiju ušla 2004 godine. Kraj 2020. i početak 2021. i u Srbiji i u Beogradu obeleženi su relativno mirnim građanskim protestima protiv angažovanja Rio Tinta u daljim istraživanjima i eksploataciji rude litijuma. Rio Tinto je kao multinacionalna kompanija puna kontroverzi i u svojim dosadašnjim aktivnostima u svetu, pokazalo se da je možda ekološki neodgovorna i da je u njenim geološkim istraživanjima profit iznad ideje o dobrobiti za životnu sredinu. Međutim, verovatno je da na svetu nema multinacionalne kompanije koja nema neku ekološku mrlju u svojoj karijeri”, napisao je Nadić u jednom od tekstova u pomenutom časopisu.
Nadićeva protivkandidatkinja Maja Kovačević je redovni profesorka na Odeljenju za međunarodne studije Fakulteta političkih nauka. Predaje više predmeta iz oblasti evropskih studija, a njen istraživački rad je usmeren na oblasti upravljanja Evropskom unijom, proširenja EU, kao odnose Zapadnog Balkana i EU.
Tokom devedesetih je bila istraživač u Institutu ekonomskih nauka u Beogradu, a od 2001. do 2003. je bila šefica Kancelarije za evropske integracije Savezne Republike Jugoslavije.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare