Foto: N1

Uprava Kliničkog centra u Nišu i direktor Klinike za infektivne bolesti Miodrag Vrbić i demantovali su pisanim saopštenjem navode u pismu koje su lekari te Klinike uputili predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, u kome su upozorili na loše uslove rada i preopterećenost klinike, povodom epidemije koronavirusa.

Vrbić je u svom dopisu medijima naveo je da na Klinici za infektivne bolesti i Klinici za rehabilitaciju, kao pridodatoj klinici za lečenje obolelih od koronavirusa, postoji još 50 slobodnih kreveta, a da se najteži pacijenti zbrinjavaju i na Klinici za anesteziju i intenzivnu terapiju.

On je naveo da su odlukom Upravnog odbora KC Niš već opredeljena sredstva za uvođenje centralnog razvoda gasova, sa još 24 „kiseonička mesta“, pored postojećih sedam, čime će se prevazići prethodni problemi i rasteretiti osoblje.

Prema njegovim rečima, Klinika za infektivne bolesti snabdevena je sa osam novih monitora, četiri „Hi flow“ aparata, sa više od 30 manometara, novim EKG aparatom, pulsnim oksimetrima i beskontaktnim toplomerima i ostalom opremom.

On je istakao da je klinika u jeku epidemije imala pomoć pet infektologa iz okolnih zdravstvenih centara i pomoć 28 medicinskih sestara, a i danas pomoć četiri pulmologa, uz stalno prisustvo anesteziologa.

Vrbić je naveo da ne želi da komentariše pritužbe o neisplaćenim primanjima ali je dodao da je dobijeno obećanje da će biti isplaćena kompletna zarada.

„Zahvalan sam velikom broju onih koji su požrtvovano i predano radili tokom aktuelne epidemije. Međutim, kao čovek i kao lekar, ne razumem zašto je datim dopisom, sve to trebalo da se uruši i isprlja“, istakao je Vrbić.

U saopštenju se navodi da uz pomoć države, na samom početku epidemije u Kliničkom centru Niš zaposleno i 122 mladih lekara, kao i 90 medicinskih sestara, koji i danas rade, redovno obavljaju sve zadatke i koji su delom raspoređeni i na Klinici za infektivne bolesti, a koji se i dalje bore sa „repovima“ epidemije koronavirusa.

Sa druge strane, niški infektolozi su izmedju ostalog u pismu, koje su poslali prošle nedelje, upozorili da se broj obolelih od korona virusa povećava, a da ta klinika ima 46 kreveta i samo četiri respiratorna kreveta u jedinici intenzivnog lečenja i tri u improvizovanoj prostoriji.

Oni su istakli da ne postoji centralni razvod gasova u celoj Klinici, pa pojedini, „prekobrojni“ respiratorno insuficijentni pacijenti leže u običnim bolesničkim sobama, a aparati su priključeni na boce sa kiseonikom, što je, kako su kazali nedopustivo za ustanovu kalibra Kliničkog centra.

U pismu je navedeno da su medicinske sestre i tehničari prinuđeni da po ceo dan i noć „kotrljaju“ boce sa kiseonikom po klinici, pa im malo vremena ostaje za terapiju i negu.

Nova.rs je danas povodom pisma lekara kontaktirala Vrbića, koji je tim povodom samo kratko naveo da on sam nije potpisnik pomenutog pisma, kao i da će njeov stav biti naveden u saopštenju koje će izdati Infektivna klinika.

Lekari su takođe naveli da im stalno nedostaje prateća oprema: monitori, pulsni oksimetri, kapnografi, tenziometri, aspiratori.

Podsetili su da je 11 lekara infektologa, od početka epidemije, obavilo više od 4.500 ambulantnih pregleda, hospitalizovali su sve teške upale pluća, lečili životno ugrožene ugrožene na respiratorima i nijednom se „nisu ni žalili, ni hvalili, već uvek ćutke i bez pogovora prihvatali svaki zadatak“.

Prema njihovim navodima, Klinika za infektivne bolesti zbog odlaska u penziju jednog lekara sada ima samo 10 lekara specijalista infektologa i sa postojećim kadrom ne može da organizuje rad, a da to ne bude više od 40 sati dežurstva mesečno.

Oni su takođe kazali da KC Niš nema para da im isplati prekovremeni rad u maju, za razliku od aprila kada su isplaćeni u potpunosti.

 

Izvor: Beta, Nova

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare