Komemorativni skup povodom smrti novinarke Gordane Suše održan je danas u Dorćol placu u Beogradu, a predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Željko Bodrožić rekao je da je 22. jun bio tužan dan za NUNS, novinare u Srbiji i regionu "jer je otišla jedna od najboljih".
Predsednik NUNS-a je istakao da je Gordana Suša bila novinarka koja je pomerala granice slobode, borila se protiv propagande i dospela na crnu listu Miloševićeve vlasti.
Kako je istakao, Suša se borila za istinu i pravdu i u amanet novinarima ostavila da se ne povlače i ne ćute pred tiranima i kriminalcima.
Bodrožić je pročitao i šta je Suša napisala o novinarstvu u serijalu Dosije: „Novinar koji poštuje etički kodeks po definiciji je buntovan i dužan je da se uzdržava pritisaka da te principe prekrši… Novinar je pod najvećim pritiscima i ako jednom popusti uvek će popuštati“.
Novinar Jugoslav Ćosić je naglasio da je Suša bila u službi istine.
„Gordana Suša je bila paradigma istrajnog i upornog novinara koji ne odustaje bez obzira na cenu“, poručio je Ćosić.
On je istakao da je Suša uvek bila na najizloženijem mestu bitke, nije se štedela, bez kompromisa i ustupaka, bez povijanja, kao i da je zbog uverenja plaćala visoku cenu, ali i njena porodica.
„Beskompromiano je štitila novinare, njihov kredibilitet i standard. Bila je borac za ljudska prava. To je istina o Goci Suši. To je istina Goce Suše“, naglasio je Ćosić.
On je dodao da je čestitost bila njena najlepša osobina i da ništa iz te njene ljudskosti nije moglo da je pomeri.
Lazar Lalić rekao je da ga na Sušu seća hrabrost, novinarska profesionalnost i borba koju su započeli ranih 1990-ih.
„Borila se za istinu, a cenu je plaćala ma koliko koštalo“, poručio je Lalić i dodao da je Suša bila veliki profesionalac, ali da će je se on sećati po prijateljstvu.
Branka Prpa rekla je da je prema Albertu Kamiju pobunjeni čovek onaj koji kaže „ne“ i da je Suša bila takva. Njeno „ne“ bilo je rečeno Slobodanu Miloševiću, konsenzusu o ratu, medijskoj mašineriji koja je taj projekat servisirala, kazala je Branka Prpa i ukazala da je Gordana Suša u sveopštoj demonizaciji vrednosti zadržala ne samo svoj etički kod, već i svoju istoriju.
„U praksi revolucionarnost Gordane Suše vidimo njenu borbu za nezavisno srpsko novinarstvo“, rekla je Prpa.
Novinar Velimir Ilić rekao je da je 22. juna počela praznina u srpskom i jugoslovenskom novinarstvu koju je teško nadoknaditi.
„Odlaskom Suše kalup je razbijen i mislim da zadugo niko neće moći da stane na njeno mesto“, poručio je Ilić i istakao da je Gordana Suša svoju ljubav i prijateljstvo delila do svog poslednjeg dana.
Minutom ćutanja na početku komemorativnig skupa novinari i prijatelji odali su poštu Gordani Suši.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare