"Zahtevamo od RTS-a da u Dnevniku 2 svoje javne medijske ustanove osudi nasilje koje se sprovodi nad studentima i građanima koji mirno protestuju, izvini se dramskim umetnicima, pročita naše saopštenje i pozove na smanjivanje tenzija u društvu", naveli su glumci, odnosno umetnički ansambl Ateljea 212. Oni su pozvali kolege i građane na pridruživanje protestu ispred RTS-a u petak od 18.30.
„U Dnevniku 2 RTS-a 13. januara, prenošenjem teksta iz stranih novina sa tendencioznim komentarom uredništva, kao i fotografijom poklona na kraju pozorišne predstave, glumačka branša zbog podrške studentima, javno dovedena u vezu sa ekstremističkim grupama, što u društvu pojačane podeljenosti i povišenih tenzija može biti shvaćeno kao poziv na nasilni obračun sa glumcima“, naveli su oni, piše N1.
„Izraelski istoričar holokausta Efreim Zuruf kritikovao je glumce u Srbiji koji rukama obojenim u crveno izražavaju podršku protestima i istakao da bi se trebalo čuvati simbola koje koristi Hamas (…) ‘Povezivanje krvavih ruku ukazuje ili na grubo nepoznavanje simbola koje koristi teroristička organizacija ili na pootpuno neprikladno simpatizerstvo prema zloglasnoj terorističkoj organizaciji koja je počinila stravične zločine’, naveo je Zuruf“, pročitala je voditeljka Dnevnika RTS-a.
Glumci su u saopštenju dodali da smatraju da je njihova bezbednost na radu ugrožena.
„Javno targetiranje branše sa nacionalne frekvencije RTS, u klimi gotovo svakodnevnog nasilja dovodi do pojačanog osećanja ugrožene bezbednosti“, dodali su.
Naveli su i da zahtevaju od RTS-a da „prekine svojim delanjem da služi isključivo kao medijska poluga vlasti i da počne da obavlja svoj posao“.
U saopštenju na Instagramu, naveli su da od početka protesta traje kampanja iznošenja laži o studentima u blokadi, aktivistima i građanima koji podržavaju proteste i traže odgovornost za smrt 15 ljudi.
„Kampanja protiv onih koji, ustavom zagarantovanim pravom na protest, ukazuju na nerad institucija i nepoštovanje zakona države Srbije. Medijsko i javno targetiranje studenata, protivzakonito iznošenje njihovih ličnih podataka iz dokumenata, ohrabrivanje na obraćun sa građanima koji mirno izrađavaju svoje nezadovoljstvo, dovelo je do porasta nasilja, neprekidnih incidenata, gaženja na protestima, što je u noći između 13. i 14. januara rezultirao fizičkim napadom na strudente Pravnog fakulteta prilikom kog je 7 studenata povređeno“, napisali su.
Naveli su i da institucije „ne reaguju, ili reaguju – sporadično i polovično“.
„Paralelno sa targetirtanim studentima, kontinuirano se u medijima i od strane vlasti targetiraju i dramski umetnici koji podržavaju proteste“, istakli su.
BONUS VIDEO: Glumci u Nišu podržali studente