Radivoje Stojković, direktor novosadske gimnazije "Jovan Jovanovic Zmaj" koga su djaci izbacili iz škole, kleči ispred ulaznih vrata u školu. Foto:Nova.rs

Učenici gimnazije Jovan Jovanović Zmaj, prve srednje škole koja je blokirana u Novom Sadu, danas su se prvi put obratili javnosti sa zvaničnim saopštenjem, u kom su ponovili svoje zahteve, napomenuli da ulazak u školu nije zabranjen sekretarijatu i računovodstvu, pa i podelili njihov stav o direktoru ove ustanove, Radivoju P. Stojkoviću, koji je na dan kada je škola blokirana, šest sati klečao u dvorištu gimnazije.

Kako navode u pisanom saopštenju, proces isplate plata zaposlenima ne zavisi od njih – samim tim što se na dosadašnjim održanim plenumima nije spominjana zabrana ulaza zaposlenima iz računovodstva – te da administrativni deo poslovanja škole od kada je u blokadi ostaje na nadležnosti direktora ove ustanove, prenosi N1.

“Naša borba nije usmerena protiv profesora, već za zajednički cilj – bolje uslove za sve nas”, naveli su đaci.

Jovini gimnazijalci su u saopštenju naveli da se od strane direktora Radivoja P. Stojkovića u toku ovih dešavajna često osećaju ignorisano i poniženo, ali su istakli da njihov stav nije usmeren protiv direktora lično.

Pročitajte još:

“Ni u jednom trenutku nismo doveli u pitanje njegov lični doprinos, trud i posvećenost našoj školi. Duboko smo zahvalni za sve šta je učinio za našu zajednicu, za unapređenje škole i brojne inicijative koje su doprinele našem obrazovanju i kvalitetu školskog života. Naša namera nije da diskreditujemo njegov rad – već da skrenemo pažnju na probleme koji nas se tiču i da pronađemo rešenja u najboljem interesu svih”, naveli su.

Kako piše u saopštenju, njihova blokada nije samo bunt, već zajedništvo, odgovornost i posvećenost svakom segmentu života u školi. Stvorili su strukturu timova koji brinu o svemu što je važno, a to je higijena, bezbednost, komunikacija, zabava i ishrana, te da svakog dana vode računa da održe red i harmoniju u školi, prateći pravilnike koje su sami uspostavili.

“Ova blokada nije haos, već primer kako možemo da zajedno, složno i svim srcem, pokrenemo pozitivnu promenu i pokažemo da zaslužujemo da se i naš glas čuje”, napisali su đaci.

Na sednici Saveta roditelja učenika Jovine gimnazije održanoj 18. decembra, ubedljivom većinom izglasana je podrška roditelja zahtevima, 33 roditelja podržalo je blokadu i zahteve učenika, dok je troje bilo protiv. Gimnazijalci su naveli da taj gest pokazuje dodatno zajedništvo, te da je planirano da se dalja komunikacija sa Savetom roditelja odvija preko odabranog predstavnika Saveta.

Đaci su podršku dobili i od zaposlenih u školi – te je 77 članova kolektiva i spoljnih saradnika potpisalo tekst podrške đacima i njihovim zahtevima, sa rečima: “Uvek uz vas i sa vama, vaši profesori”.

U saopštenju su napomenuli da je 18. decembra, u njihovu školu tokom blokade, nenajavljeno ušla i građevinska inspekcija koja je pregledala sigurnost kupole iznad muzeja i svečane sale. Kako navode, inspekcija je procenila da situacija nije alarmanta, ali su učenici u saopštenju istakli da se u toku ove školske godine, kao i u nizu prethodnih, nastava svakodnevno odvijala u blizini kupole, koja je tek tokom blokade, postala predmet provere građevinske inspekcije.

Učenici gimnazije “Jovan Jovanović Zmaj” imaju ukupno pet zahteva: između ostalog, traže da direktor gimnazije Radivoje Stojković i školski odbor povuku saopštenje izdato 29. novembra u kojem je odavanje pošte za 15 nastradalih predstavljeno kao “zloupotreba učenika u političke svrhe”, u kom se direktor Stojković i javno izvinio premijeru Srbije Milošu Vučeviću.

Učenici traže da se direktor i školski odbor, upravo zbog tog saopštenja, javno izvine profesorima i učenicima.

Đaci zahtevaju i da im se omogući da svakog petka, bez pritisaka ili neopravdanih časova, na 15 minuta izađu i odaju poštu nastradalima usled pada nadstrešnice, a traže i da gimnazija, javnim saopštenjem, pruži podršku studentima u blokadi.

Sve o blokadama čitajte u našem BLOGU.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar