Nakon što je na protestu protiv akušerskog nasilja u Vranju, koji je održan 27. januara, predat zahtev da se ženama omoguće pratioci na porođaju, iz Zdravstvenog centra saopštili su da to još nije moguće, zato što je prvo potrebno rekonstruisati postojeća ili izgraditi nova porodilišta. Problem su, kažu, i postojeći zakoni, ali traže da građani ne gube poverenje u njihove lekare.
U jeku priča o akušerskom nasilju u Srbiji koje se proteklih nedelja širile medijima i društvenim mrežama sa brojnim svedočenjima žena, među kojima je bila i izpovest porodilje iz Vranja o agoniji koja je doživela u porođajnoj sali, u tom gradu je organizovana i protesna šetnja protiv akušerskog nasilja, pišu Južne vesti.
Kako bi pružili podršku svakoj ženi koja je doživela akušersko nasilje, a posebno onim hrabrim ženama koje su se odvažile da takvu vrstu nasilja prijave nadležnima, Zdravstvenom centru Vranje, iz NVO Odbora za ljudska prava Vranje / SOS telefon za žene, predali su i zahtev da se porodiljama omogući i pratioci, odnosno osobe od poverenja koje će biti uz njih tokom porođaja.
Iz ZC Vranje su nakon tog zahteva rekli da pratioci još uvek nisu mogući, jer je prvo potrebno stvaranje uslova i prostornih kapaciteta u porodilištima.
„Što se tiče omogućavanja pristupa pratioca – osobe od poverenja na porođaju u Službi za ginekologiju i akušerstvo OJ Opšte bolnice Zdravstvenog centra Vranje, za sada, ne postoji mogućnost iz razloga što je u najavi stvaranje uslova za isto u svim porodilištima na teritoriji Republike Srbije, u smislu da se obezbede prostorni kapaciteti (rekonstrukcija postojećih porodilišta ili izgradnja novih), kako bi se, pre svega, obezbedili usovi u tom smislu za prisustvo pratioca porodilji“, saopštili su.
Takođe ističu da je za uvođenje bilo kakvih novina u načinu i postupku pružanja zdravstvenih usluga, potrebno da bude regulisano Zakonom ili podzakonskim aktima.
„Način i postupak ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu je najbliže regulisan Zakonom o ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu dece, trudnica i porodilja. Ovim Zakonom je definisano oni ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu u sadržini, obimu i standardu koji su obuhvaćeni obaveznim zdravstvenim osiguranjem u skladu sa Zakonom kojim se uređeuje zdravstveno osiguranje“, kažu iz ZC Vranje.
Kako je rekonstrukcije i izgradnje novih porodilišta predsednik Aleksandar Vučić najavio da će biti do 2027. godine, a žene još uvek neće moći da imaju pratioce na porođajima iz ZC Vranje ističu da je njihov prioritet pružanje adekvatne zdravstvene zaštite svim korisnicima, naročito deci, trudnicama i porodiljama, te traže da građani ne gube poverenje u zaposlene radnike njihove ustanove.
***
BONUS VIDEO: Kako se na sudu dokazuje akušersko nasilje?