Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Iako kažnjavanje zbog nepoštovanje mera protiv širenja korone zvanično počinje u ponedeljak, 10. avgusta, u Nišu su nekim ugostiteljima već pisane kazne, a nejasno im je na osnovu čega. Napominju da se trude da poštuju sve propise, ali da su zbunjeni po kom osnovu ih kontrolišu.

U drugim gradovima na jugu kažnjavanje nije počelo i za to se čekaju zvanične odluke, pišu Južne vesti.

U Nišu poštovanje mera protiv širenja korone kontrolišu i gradski inspektori koji za to nisu nadležni, prekršioce mogu da prijave i građani telefonom, ali Prekršajni sud do sada nikoga nije kaznio. Objašnjenje je da za kršenje mera koje se odnose na koronu nema osnova za kažnjavanje, jer Skupština takvu odluku nije usvojila.

Da osnova za kažnjavanje ima, objasnila je načelnica Nišavskog okruga Dragana Sotirovski, a od ponedeljka, 10. avgusta inspektori će kažnjavati one koji nemaju plan primene mera za borbu protiv kovida i ako ga ne poštuju.

Ono što je ugostitelje u Nišu zbunilo je deo saopštenja Gradskog štaba za vanredne situacije u kome piše da je samo u jednom danu podneta 31 prekršajna prijava.

Članovi Gradskog štaba za vanredne situacije od nadležnih inspekcijskih organa obavešteni su da je u poslednja 24 sata, na teritoriji Grada Niša podneta 31 prekršajna prijava protiv pravnih lica u kojima je uočeno nepoštovanje obaveznih mera zaštite od širenja epidemije naloženih od strane Kriznog štaba Vlade Srbije i Gradskog štaba za vanredne situacije, naveli su u saopštenju 23. jula.

Iako ugostitelji kažu da se trude da poštuju sve mere, kako gradske tako i republičke, nejasno im je ko ih sve kontroliše, na osnovu kojih odluka i za šta bi mogli da budu kažnjeni, jer pravila nisu jasna ni njima.

„Konfuzno je i nejasno, imali smo kontrole, postoje ugostitelji koji su kažnjeni, nejasno na osnovu čega, meni su rekli da sprovedem meru koja nigde ne piše, to je bilo samo upozorenje i to sam i uradila. Neke mere su se često menjale, pa više nismo ni sigurni koje važe. Ta 31 prijava, ja ne znam na osnovu čega će oni to da kazne, retroaktivno sad ne mogu“, kaže vlasnica kafane u Nišu Jelena Milošević.

Oni koji su u Nišu dobijali kazne koje još nisu platili, kažu da su se one uglavnom odnosile na nepoštovanje mera odstojanja u ugostiteljskim objektima, odnosno to što gosti nisu bili na propisanoj distanci.

To je odluka koja važi na nivou Republike, ali im nije jasno kako će se bez skupštinske odluke kažnjavati oni koji krše mere koje je propisao Gradski štab, poput odluka o radnom vremenu.

„Mi ne znamo ko će od sutra da nas kažnjava i za šta, po kom osnovu, jer mi nemamo Skupštinu, odluke sa lokala su praktično nevažeće“, dodaju ugostitelji.

Predsednik Udruženja ugostitelja Bojan Mitić takođe kaže da, prema njegovim informacijama, Prekršajni sud neće moći da kažnjava ni od sutra, jer za to nema osnova bez zvanične odluke koja treba da prođe Skupštinu, koja u Nišu još nije konstitutisana.

„Informacije koje imam su da sudije koje se susreću sa tim odbijaju odnosno odbacuju te predmete. Sanitarna kao republička ima te ingerencije, ali ovi na lokalu ne. Ne mogu oni da se oslanjaju na lokalne šerife koji odlučuju šta će da bude“, dodaje Mitić.

Objašnjenje o misteriji 31 prekršajne prijave koja je navodno podneta u Nišu, a koju je saopštio Štab za vanredne situacije, redakcija Južnih vesti od njih nije uspela da dobije. Kažu da su pogrešna adresa za ta pitanja.

„Gradski štab za vanredne situacije se ne bavi evidencijom kazni. Molimo Vas, da kao i uvek do sada, postavljate pitanja na pravu adresu, a ne Štabu. Mere sprovode inspekcijski organi, pa Vas molimo da odgovor potražite kod istih“, odgovorili su iz kabineta gradonačelnika Niša.

Nije bilo kažnjavanja u drugim gradovima na jugu

U Leskovcu, Vranju, Prokuplju i Pirotu kažnjavanje još nije počelo. U ovim gradovima na jugu tek očekuju zvanične odluke na osnovu kojih će inspektori da postupaju, navode Južne vesti.

Prema informacijama koje je naša novinarka portala dobila iz leskovačkog Prekršajnog suda, do sada nisu imali nijedan prekršajni nalog od nadležnih inspekcija, tako da kažnjavanja za nepoštovanje propisanih mera za sprečavanje širenja virusa korona nije bilo.

Kompjuterskom proverom u pisarnici, došli smo do podatka da nijedan prekršajni nalog do nas nije stigao – kažu u Prekršajnom sudu.

Kako su objasnili, poštovanje mera kontrolišu nadležne inspekcije, ali još nemaju konkretno koje će novčane kazne biti propisane, jer njih mora da usvoji Skupština, koja nakon skorašnjih izbora, još nije konstituisana.

Novinar iz Prokuplja Ljubiša Mitić kaže da u ovom kraju kazne piše sanitarna inspekcija uz asistenciju komunalne policije koju nema ni jedna opština u Topličkom okrugu.

„Postoje dva  sanitarna inspektora na nivou okruga, koji se ne javljaju na telefone. U gradskoj komunalnoj inspekciji ne znaju da li je nekom napisana prijava, ali su gotovo sigurni da nije“, kaže Mitić.

Zvanične informacije iz Prekršajnog suda nije dobio, jer mu je rečeno da su v.d. predsednika i portparol Suda na odmoru, a da niko drugi nije ovlašćen da daje te podatke.

Novinar Ljubomir Filipov takođe nije uspeo da dobije zvanične informacije iz Suda, ali kako je nezvanično saznao u ovom gradu nije bilo kažnjavanja zbog nepoštovanja mera koja se tiču sprečavanja širenja virusa korona.

Zvaničnih informacija nema ni u Vranju, ali je naša novinarka Južnih vesti od ugostitelja saznala da neke jesu posećivali inspektori, ali ih nisu kažnjavali.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare