Od početka štrajka prosvetnih radnika u Srbiji traju i pritisci na direktore škola i nastavnike i profesore, a kako su saopštili prosvetari, ucenjuju ih i prete smanjem zarada. Zbog pritisaka, kako saznaje Nova.rs, više direktora škola je podnelo ostavke. Jedan od njih je za naš portal potvrdio da odlazi sa te funkcije, ali tvrdi da je ostavku dao iz "ličnih razloga".
Prosvetni radnici u Srbiji trenunto se suočavaju sa brojnim pritiscima zbog štrajka koji su otpočeli od ponedelja, 4. novembra.
Pritiskaju ih Ministarstvo prosvete, školska uprava i direktori škola koji svakodnevno prave spiskove „štrajkača“. Neki direktori, izgleda, nisu izdržali ucene, te su odlučili da napuste direktorsku fotelju, svojevoljno ili protiv svoje volje, još je nepoznato.
Kako Nova.rs saznaje, direktor Osnovne škole „Nikodije Stojanović Tatko“ u Prokuplju Ljubomir Vukićević podneo je ostavku sa tog mesta. On negira da daje otkaz zbog pritisaka, te za Nova.rs kaže da je to učinio iz „ličnih razloga“.
„Ostavku sam podneo iz ličnih razloga. Nema veze sa štrajkom prosvetnih radnika, niti pritiscima, kako vi kažete. Na ovoj funkciji sam godinu ipo dana, šest meseci kao vršilac dužnosti. Ne bih da obrazlažem zbog čega sam doneo tu odluku. Obavljaću ovaj posao dok Ministarstvo ne razmotri moju odluku o razrešenju, navodi direktor Vukićević za naš portal.
Epidemija ostavki očigledno je krenula iz Prokuplja.
Naime, pored direktora Osnovne škole „Nikodije Stojanović Tatko“, pojavila se informacija da je i mesto direktora u Školi za obrazovanje odraslih ostalo prazno, ali i u prokupačkoj Gimnaziji.
Ipak, potvrde od direktora ovih škola nemamo jer se na brojeve telefona istaknutim na sajtovima ovih ustanova niko ne javlja.
Predsednik Opštinskog odbora Sindikata prosvetnih radnika prokuplja Mihajlo Prelić kaže za Nova.rs da je „načuo“ da je direktor Gimnazije u Prokuplju podneo ostavku.
„Celo Prokuplje bruji o ostavkama direktora, što i jeste čudno. Otkud baš svi u ovo vreme kada se sprovodi štrajk prosvetnih radnika? Deluje mi da to nije slučajnost“, sumnjičav je Prelić.
Jedan profesor iz prokupačke škole koji je insistirao na anonimnosti, naveo je za naš portal da su “lični razlozi za ostavku” usledili nakon indirektnih preporuka predstavnika gradske vlasti u Prokuplju koju predvode naprednjaci sa socijalistima i zavetnicima.
„Saznali smo da je direktorima u školama koje su učestvovale u štrajku indirektno iz vrha vlasti savetovano da se povuku sa svojih pozicija. Na ovaj način se vrši dodatni pritisak na rukovodstva škola koje su pružile podršku protestu, što je nezapamćeni vid pritiska i dodatno nepoštovanje za sve profesore, nastavnike i učitelje koji se još više ponižavaju“, kaže profesor.
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović nije iznenađen zbog vesti o ostavkama direktora. Kaže da su pritisci počeli mnogo ranije, te da je već nekoliko direktora predalo svoju funkciju.
„Mi smo nastavkom štrajka očekivali sve jače pritiske, tako da nismo iznenađeni, verujte. Definitivno je država pojačala svoje pritiske pred protest 1. novembra, zbog čega prevoznici nisu vozili naše kolege na protest u Beograd. Pojedini direktori dali su sebi za pravo da vrše pritisak na ljude da počnu da razmišljaju o tome da odustanu od štrajka.Prave spiskove i beleže štrajkače“, kaže sagovornik Nova.rs.
Dodaje da lokalno moćnici odlučuju o „sudbini direktora škola“.
„Lokalni moćnici postavljaju ljude na direktorska mesta, oduvek je tako bilo ne samo za vreme ove vlasti, nego za vreme svake vlasti. Morali ste da budete podobni i sada kada više nisu želeli da vrše represiju nad svojim zaposlenima, moćnici su odlučili da ih ‘skinu’. To nije usamljen slučaj u Prokuplju, tako je svuda u Srbiji i tek će biti epidemija ostavki, verujte. To su naše kolege koje dele sudbinu sa nama. A ukoliko se ovo nastavi, mi ćemo pozvati kolege na radikalnije mere“, poručuje Marjanović.
Dodaje da su predstavnici Vlade Srbije jasno istakli da će svi oni koji budu nastavili neki vid štrajka, snositi posledice u skladu sa Zakonom.
„To znači oduzimanje dnevnica i pored ovako malih plata. Dakle, oni će sebi dati za pravo da kazne one koji se bune protiv toga što Vlada nije uradila, a to je nepoštovanje Protokola. Sada možemo da očekujemo da ćemo krajem meseca dobiti i umanjenje zarada za to što radimo. Vlada Srbije je izašla sa svojim konačnim stavom. Kako možemo da prihvatimo takvu ponudu? Ona je za nas potpuno neprihvatljiva. Oni su potpisali obavezujući Protokol i ne znam zašto je problem ispoštovati ga. Kada smo saopštili da nastavljamo sa našim aktivnostima i sindikalnom borbom kako bismo zaštitili naš potpis i dogovor sa Vladom, dobili smo odgovor od Vlade da će onda razmisliti i o ovoj poslednjoj ponudi koju su izneli. Tako da nas apsolutno ništa ne može iznenaditi“.
Snežana Romandić iz Unije sindikata škola Beograda podsetila je prvog dana štrajka na vanrednu inspekciju koja se u više škola pojavila već prvog dana štrajka.
„Direktori traže spiskove i planove nadoknade, vanredna inspekcija upada, tako da ništa ne treba da nas čudi. U petak za vreme protesta bili smo izloženi nikad većim pritiscima nadležnih. Pratila nas je i policija, bilo je pritisaka od strane školskih uprava. Kolege iz Bačke Palanke koje su krenule na proteste, izvedene su iz autobusa i legitimisane kao da su kriminalci, a ne profesori koji su krenuli da pokažu da su nezadovoljni uslovima rada i platom koju primaju. Brojni gradovi su bili izloženi pritiscima, ne samo Niš. Tako da, spremni smo na sve što nas tek očekuje“, jasna je ona.
Dodaje da su prosvetni radnici dobijali i pretnje da će protiv njih biti pokrenut disciplinski postupak, zbog čega su se obratili roditeljima d aimaju razumevanja prema njima.
„Molimo roditelje da stanu iza nas i da zajedno rešimo ovo. Ako nam uzmu plate, ostaje nam samo da radikalizujemo štrajk, ništa drugo“, poručuje Romandić.
BONUS VIDEO: Prosvetni sindikat „Nezavisnost“: Lopta je sada u rukama vlade