Foto: Slavica Panić/Nova.rs

U okolnostima ekološke katastrofe koju je izazvao “Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko”, gde građani danonoćno brane svoj opstanak stojeći na blokadama i zahtevajući zvanično zatvaranje, što je danas kulminiralo suprotstavljanjem vlasti u pratnji bagera, u Skupštini grada Užica ova tema čeka pola godine. Predsednik Skupštine kaže da razloga za žurbu a ni brigu nema, pozicija problem ignoriše, a opozicija čeka redovnu sednicu i ništa samoinicijativno ne preduzima, ali predlaže referendum kao izlaz iz agonije.

Iako je na prethodnoj sednici, održanoj 26. septembra dogovoreno da na idućoj deponija Duboko i Apotekarska ustanova budu jedine teme, dogovor nije ispoštovan pa su se utopile od ukupno 33 koliko će biti na dnevnom redu 5. novembra. Zašto je to tako i zašto se na sednicu čekalo čak 40 dana, pitali smo predsednika Skupštine Užica Branislava Mitrovića, koji je danas čitav dan boravio na blokadama i to na strani vlasti suprostavljenoj nezadovoljnim građanima.

„Nalaze se na dnevnom redu ali obično, kod nas važi pravilo da predviđeni planovi kao što je Plan generalne regulacije, uvek idu na početku sednice. Nema razloga za brigu, ne žurimo nigde, ima vremena a da li će sednica trajati jedan ili tri dana, sve tačke će stići na dnevni red. Požar je bio u maju, nismo zasedali do 1. juna kada je konstituisana Skupština a Duboko je stavljeno na dnevni red prve sledeće sednice. To što je razmak između sednica toliki, mi po poslovniku možemo između sednica da imamo i tri meseca“, odgovara Mitrović.

Na naše pitanje da li je, imajući u vidu važnost tema, mogao ubrzati proces i te pauze skratiti, Mitrović odgovara da je to stvar odborničkih grupa a da niko nije insistirao da to bude odmah.

U međuvremenu je, zbog negodovanja građana, pitanje opstanka regionalne deponije „Duboko“ sve manje izvesno. Od danas građani na nju više ne dozvoljavaju ni odlaganje otpada iz Užica. Rukovodstvo ovog grada ne mari za to što misle građani koji od 19. avgusta danonoćno borave na blokadama, već uporno insistiraju na novom projektu blizu četiri puta veće deponije na mestu postojeće, što su danas demonstrirali svojim okupljanjem kada su sa bagerom krenuli na građane. Zbog svega što se u poslednjih šest meseci u Užicu dešava, odgađanje ovog pitanja ne izgleda slučajno.

Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Kako na kompletnu situaciju gleda užička opozicija koja u Skupštini grada ima učešće 30 od 67 odbornika, pitali smo Grupu građana „Sloga“ koja u opoziciji učestvuje sa trećinom odborničkih mesta.

„Dogovoreno je da se zasedanje nastavi narednih dana i da deponija i apoteke budu prve dve tačke dnevnog reda, što su gostujući na lokalnoj televiziji potvrdili gradonačelnica i član Gradskog veća. Međutim sve se to izmenilo, imamo sada 33 tačke a na prošloj je bilo 30, ne znamo zašto“, kaže za Nova.rs predsednik odborničke grupe „Sloge“, Marko Radojičić koji je danas, sa još nekoliko svojih stranačkih istomišljenika, prisustvovao dešavanjima na blokadi.

Marko Radojičić Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Opozicioni odbornik Radovan Novaković ispred „Užičke akcije“ smatra da će iduća sednica trajati možda 5-6 dana jer nove tačke dnevnog reda zahtevaju ozbiljnu raspravu.

„U dnevni red se sada ubacuje tema kreditnog zaduženja Duboko od 200 miliona dinara, na šta Skupština treba da da svoju saglasnost. Oni planiraju da podignu kredit da spašavaju sopstvene gubitke koje je napravilo rukovodstvo te deponije na čelu sa vlašću Užica. Pitanje njihove odgovornosti se i dalje ne postavlja što je skandalozno. Ostavka direktora je čin pritiska javnosti a ne politička odluka. Tim činom se ne isključuje njegova materijalna i krivična odgovornost. Tu su i tačke oko izmene prostornog plana, planiraju da grade neke zgrade sa privatnim investitorima itd. Vrlo sumnjive stvari se rade u Urbanizmu pa će na toj sednici biti svega. Još uvek nismo došli do najvažnije tačke jer očigledno vladajuća većina nije sposobna da ni jednu sednicu održi do kraja“, rekao je za Nova.rs Novaković.

Radovan Novaković Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Ono što upitno je i tišina užičke opozicije, koja se uglavnom ne oglašava po pitanju najvažnije teme u gradu na Đetinji i najvećeg problema njegovog stanovništva. To pravdaju činjenicom da građani ne žele polititaciju blokada ali samoinicijativno ništa ne preduzimaju. Iz Sloge kažu da su se oni u prilozima na televiziji Nova i u tekstovima Nova.rs izjašnjavali da se zalažu za potpuno zatvaranje deponije uz eventualnu mogućnost, ako struka dozvoli, da se na njoj nastavi odlaganje užičkog otpada, ali to užička javnost uglavnom ne zna pa smo ih pitali, da li je ovo pitanje uopšte smatraju važnim?

„Naravno da smatramo da je to važno pitanje grada i naš stav je suštinski protiv daljeg rada deponije kao regionalne. Jasno nam je da negde moramo deponovati otpad koji mi proizvodimo ali ne moramo otpad koji proizvode druge opštine i gradovi dva okruga. Samoinicijativno i nismo o tome govorili u javnosti ali smo, kada je bilo prilike, svoj stav iznosili a potvrđujemo ga i danas. Ne znamo koliko je to bitno građanima jer samo jedan broj građana daje otpor deponiji dok ostatak građana ne reaguje“, kaže za Nova.rs Radojičić, verujući da građani sami treba da se bave važnim temama a da oni kao opozicija, kojoj su Užičani dali najveće poverenje, nemaju nikakvu obavezu da štite njihove interese, što je uglavnom stil vlasti u ovom gradu.

Radovan Novaković kaže da su i oni putem medija koji su inicirali izjave, iznosili stav da podržavaju građane koji blokiraju rad deponije i da se i sami zalažu za to ali da samoinicijativno nisu izlazili u javnost jer još uvek nema jedinstvenog stava.

„Stav Užičke akcije je da deponija više fizički ne može i ne sme da se nalazi na teritoriji grada Užica već može na teritoriji neke druge lokalne samouprave. Naš drugi predlog rešenja je da Grad Užice izađe iz regionalnog sistema odlaganja otpada a da deponija koja bi ostala na teritoriji grada bude isključivo lokalnog karaktera. Mi apsolutno podržavamo stavove građana koji blokiraju deponiju i zalažu se za njeno zatvaranje ali smatram da svi zajedno, na čelu sa opozijom, treba da sprovedemo inicijativu za referendum na kome bi se građani Užica izjasnili da li i dalje žele regoionalnu deponiju u svom gradu ili ne. To je društveno-političko pitanje i najbolje rešenje za ovu agonju u kome se ovaj grad nalazi“, zaključuje Novaković.

Među 33 tačke dnevnog reda, deponije „Duboko“ tiču se četiri tačke.

***

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar