U Srbiji se koronavirus pojavio među radnoaktivnom populacijom i samim tim je među njom i najveći broj umrlih, pošto je najstariji deo populacije na vreme izolovan, objašnjava za Nova.rs epidemiolog Zoran Radovanović razlike u procentima smrtnosti u različitim kategorijama stanovništava u Srbiji u odnosu na takve slučajeve u svetu.
Naime, u Srbiji trećina umrlih, odnosno oko 34 odsto smrtnih slučajeva, bila stara od 60 do 69 godina, skoro 20 odsto od 70 do 79 godina, a 17,65 odsto umrlih bilo je staro između 40 i 49 godina.
Rizik od smrtnosti od koronavirusa na globalnom nivou, prema podacima objavljenim na internet prezentaciji www.worldometers.info, raste sa godinama pa je oko 20 odsto među zvanično potvrđenim smrtnim slučajevima koronevirusa starije od 80 godina, dok taj procenat pada kako je populacija mlađa.
„Stariji su kod nas ranije nego na drugim mestima izolovani, tako da su u malom procentu bili izloženi virusu i malo njih je i obolelo. Jednostavno da nema zabrane izlaska starijih i da nema tog fizičkog razdvajanja i izolacije starijih, odnosno da se ukinu sve zabrane, onda bi posle deset ili petnaest dana počeo da raste broj obolelih među starijima, a posle jedno 20 dana, oni bi naglo počeli da dominiraju među umrlima“ objašnjava Radovanović.
Ističe da i ovaj podatak pokazuje jednu od dobrih strana mera prevencije koje se primenjuju u Srbiji.
Kada je u pitanju letalitet, odnosno smrtnost, Radovanović ističe da nije ispravno praviti jednostavna poređenja među zemljama bez uključivanja mnogih faktora.
„Ta poređenja jednostavno ne mogu da stoje jer je tamo gde imate mnogo više testiranih, stopa manja. Konkretno, kod nas nije bio toliki obuhvat testiranih pa samim tim je stopa veća. Mi nismo imali dovoljno testova, nismo testirali mnogo kao drugi i zato ne stoje ta poređenja“, dodaje on.