Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Prema dokumentima u koje je N1 imao uvid - Studentski centar u Novom Sadu određene namirnice za nabavku hrane u menzi je preko javnih nabavki, na veliko, plaćao više nego što te namirnice koštaju u supermarketima. Zahtev za pristup informacijama, kao i dodatna pitanja, redakcija N1 uputila je Studentskom centru.

Kilogram šargarepe – 275 dinara. Pomislićete – neka posebna šargarepa, samim tim što u radnji ona skuplja košta – 100 dinara.

Ipak, na osnovu dokumenata u koje je N1 imao uvid – u pitanju je samo jedna od namirnica koju je studentski centar u Novom Sadu, po navodno sniženoj ceni, i to na veliko – platio papreno, kako bi obezbedio namirnice za menzu.

Javna nabavka za prehrambene proizvode u menzi raspisuje se na svake tri godine, a kad se biraju dobavljači, jedan od najvažnijih uslova je, pre svega, najniža cena.

Kad dobavljač koji bude odabran da snabdeva menzu naredne tri godine sa, kao u ovom slučaju, povrćem, kako piše u uslovima te javne nabavke, dobavljač cene mora da pravda u odnosu na cene namirnica sa Limanske pijace.

PROČITAJTE JOŠ:

Pijace jesu trenutno nešto skuplje od radnji. A da li je Limanska pijaca, baš toliko skupa? Proverili smo na licu mesta.

N1: Koja je cena kilograma šargarepe?

„150“.

N1: Koja je cena kilograma kiselog kupusa?

„250 je ribanac i glavica““.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

N1: Koja je cena kilograma crnog luka?

„150 dinara“.

A da li je u pitanju izolovani slučaj – ili posledica inflacije? Prema otpremnicama u koje je N1 imao uvid – studentski centar je još pre dve godine plaćao kilogram peršuna sa listom 385 dinara – sa obrazloženjem dobavljača da na Limanskoj pijaci košta 700 dinara.

N1: Peršun sa listom, koja je cena kilograma?

„350“.

N1: Znači pre dve godine je bilo znatno jeftinije?

„Bilo je znatno jeftinije, da, a evro je bio isti“.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Šta se ovde dešava?

„Svi artikli, sve stavke u računima, su toliko sumnjive da ovde pod hitno mora da reaguje DRI i komisija za zaštitu u postupcima javne nabavke. Toliko ima karakerističnih primera da je prosto neverovatno da se tako neozbiljno ulazi u prekršaje, kad se odokativno može to utvrditi, a kamoli stručnom analizom“, kaže Radomir Ćirilović iz udruženja potrošača Prosperitet.

Studenti ogladne dva sata posle obroka

I dok Studentski centar na veliko plaća određene namirnice skuplje nego prosečna osoba u radnji, studenti pišu peticiju – upravo jer su nezadovoljni menzom.

„Ono što isto studenti kažu, jeste da kada pojedu obrok u menzi posle dva sata budu ponovo gladni, koliko god jeli, ali je to cena ručka na nivou cele Srbije a ne samo u našoj menzi – pa svi studenti plaćaju isto, ali se beogradski i niški studenti mnogo bolje hrane“, kaže Mila Pajić, studentkinja i aktivistkinja.

Nakon što je N1 pre mesec dana emitovao prilog o hrani u menzi – mediji su pisali kako se studenti u novosadskoj menzi hrane kao u hotelu, a Pink je, sa istom porukom, emitovao i kontraprilog prilogu N1 – koji je Studentski centar podelio na svojim mrežama.

Po ovim cenama, svakako, mogli bi da jedu kao u hotelu.

BONUS VIDEO: Studenti u Novom Sadu protestovali zbog hrane u menzi: Napao ih aktivista SNS-a

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar