Nakon što je javnost u Srbiji juče svedočila bezočnom nasilju, zastrašivanju, masovnim tučama i neizbežnoj krađi glasova na lokalnim izborima u Mionici, Sečnju i Negotinu, postavlja se pitanje šta da očekujemo od izbora na nivou države. Studenti, koji su bili prisutni na svim biračkim mestima, za Nova.rs kažu da se osećaju kao pobednici, da je njihov najveći uspeh u tome što "nekada sigurna SNS mesta to više nisu" i ističu da su mnogo naučili u praksi što će im omogućiti da se pripreme za dalje.
Obračuni staklenim flašama, daskama, čak i stolicama, deo su scenarija koji se juče, na dan izbora, odigrao u Mionici u kafani “Lovac”. Ovo je, nažalost, samo deo režimskog aranžmana koji se odvijao tokom celog jučerašnjeg dana kada su zastrašivani i fizički napadani posmatrači na biračkim mestima, članovi opozicionih partija, nevladinog sektora, kao i meštani, glasači, oni koji su odbili da uzmu novac i zaokruže kako im je naređeno.
Ovom fijasku na ulicama i oko biračkih mesta prisustvovali su i – studenti.
Kako za naš portal kažu, juče je za njih bio veoma značajan dan, u kojem su mnogo naučili i koji im je pokazao kako da se spreme za naredne izbore, na kojima ih sigurno neće zaštititi država.
“Navikli smo do sada na razne malverzacije od strane vlasti, koje sad eskaliraju u otvoreno nasilje. Nije više u pitanju samo krađa glasova, sad otimaju i tuku. Iako smo juče svedočili haosu, ubuduće znamo šta da očekujemo. Za nas je juče bio značajan dan jer smo neposredno, u praksi, mogli da vidimo kako izgleda, ne samo krađa glasova, već i napadi i opstrukcije, koje su bile bez ikakve kontrole. Sigurni smo da će oni ubuduće biti još gori, da će nasilje biti sve učestalije, a mi ćemo morati da se zaštitimo. Iako, jedinu zaštitu možemo da očekujemo od neformalnih grupa, bajkera i veterana, kao i do sada, jer na državu ne možemo da računamo, a policija ne postoji”, kaže za Nova.rs student Univerziteta u Novom Sadu, koji je juče bio prisutan na izborima u Sečnju, a zamolio je da ostane anoniman.
Nasilje je definitivno poslednja slamka za koju se režim hvata, smatra on.
“Vlast je doterana do zida i zato se ovako ponašaju. Haos na izborima bio je očekivan, iako su ovo bila manja mesta, ali su vrlo značajna. Svesni smo s kim imamo posla, to nam i režim iz dana u dan pokazuje svojim postupcima jer se grčevito bore da zadrže vlast koja im izmiče. Iskustvo sa jučerašnjih izbora značajno je pre svega jer sad možemo da se pripremimo za dalje, za vanredne parlamentarne izbore, na kojima će vlast biti najžešća u ulozi batinaša koji silom hoće da prisvoje glasove. Naša najveća pobeda je ipak u tome što opštine i gradovi, koji su do pre godinu dana bili sigurna SNS mesta, to više nisu. To najbolje pokazuje koliko je buđenje našeg naroda. U ovim mestima SNS ubrzano gubi glasače, zato i jesu ovako besni, pa su poslali svoje buldoge na nas”, naglašava ovaj student.
Kolege sa drugih univerziteta slažu se da je najvažnije da studenti ubuduće, na svim izborima, brojnošću pokriju sva biračka mesta.
“Najvažnije je što smo se sad svi uključili. Pokrili smo juče sva biračka mesta i bez obzira na nasilje i zastrašivanja, nisu mogli da nas oteraju, ništa nam nije promaklo. Sistem opstruisanja i krađe glasova od strane vlasti, pažljivo smo pratili tokom celog dana i sve pribeležili, tako da sad znamo kako da se zaštitimo, ali i borimo za pobedu, jer ovo što mi radimo je iznad svega”, kaže student Beogradskog univerziteta, koji je juče bio u Mionici.

Iako su se SNS pristalice juče razmetale novcem i neskriveno potkupljivale glasače na lokalnim izborima, a i batinaši koji su tukli, otimali telefone i vršili pritiske, sprovodili su nasilje samo zato što su za to plaćeni.
“Imam utisak da Vučić nema kapaciteta da ovakvo nasilje plati za celu državu, bar se nadam da nema. Nekako su uspeli da isfinansiraju ovo juče, ali u pitanju su mala mesta, a videćemo kad Beograd dođe na red, neće im ovo proći. Ponašanje pripadnika vlasti i njihovih piona bilo je juče očekivano, postali su predvidljivi, čak dosadni. A krađa kao krađa, svake godine, svaki put, sve je isto. S tim što su sada samo agresivniji i verovatno će biti još više jer im se drma tlo pod nogama. Mislim da nikada nismo videli ovoliko nasilja na izborima kao juče i krajnji bezobrazluk od strane policijskih službenika koji puštaju narod da se sam brani od batinaša i ne reaguju ni na šta, iako im je to jedini posao. Sramota!” kaže za Nova.rs studentkinja fakulteta u Beogradu, koja je takođe juče bila u Mionici.
Podsetimo, na lokalnim izborima u Sečnju, Mionici i Negotinu juče su pobedile liste koje je predvodila Srpska napredna stranka. Iako je zabeležena visoka izlaznost, glasanje su pratili brojni verbalni i fizički incidenti, zbog čega je u više navrata reagovala policija.
Na brojnim video snimcima koji su juče dospeli u javnost, vidi se kako glasačima plaćaju glasove, a onima koji su došli da kontrolišu glasanje, na biračkim mestima, prećeno je na različite načine, napadani su, otimani su im telefoni. Pojedini meštani svedočili su da su glasovi u seoskim domaćinstvima kupovani ne samo novcem već i – drvima za ogrev.
***