Zvaničnih informacija o tome kada će se studenti vratiti u klupe još nema i većina fakulteta ne zna kada će nastava iz virtuelnog biti vraćena u stvarni svet. Ako po planu prorade gradski i međugradski saobraćaj, a studentski domovi i fakulteti budu dezinfikovani i pripremljeni za boravak, studenti bi u klupe mogli da se vrate od 18. maja.
Pišu: Bojana Milovanović i Daniela Ilić Krasić
U tom slučaju, aprilski rok bio bi održan krajem maja, a prijemni ispiti i junski i julski rokovi bi, ako ne bude promene, trebalo da budu održani u ustaljenim terminima.
Rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović, kao i nadležni iz Ministarstva prosvete poručuju da još nema preciznih datuma za povratak studenata na fakultete.
„Ne možemo još da damo tačne datume, dok se ne ispune neki uslovi koji nisu u našoj ingerenciji. Čim budemo znali, javićemo“, kaže rektorka u kratkoj izjavi za Nova.rs.
I iz Ministarstva prosvete poručuju da ne žele da kalkulišu datumima.
„Početak nastave zavisi od drugih okolnosti. Prestanak vanrednog stanja, to će uticati na početak održavanja blok nastave. Preduslov je i saobraćaj, koji će omogućiti da studenti dođu. Te okolnosti nam onemogućavaju da preciznije definišemo neke datume“, kaže za Nova.rs državna sekretarka u resornom ministarstvu Ana Langović Milićević.
Ona ističe da, ako sve bude išlo predviđenom dinamikom, ostaje prostor da se definišu i ispitni rokovi, termini za blok nastavu, kao i datumi održavanja prijemnih ispita na fakultetima.
„Prvi uslov za povratak studenata u učionice je mogućnost njihovog fizičkog dolaska u objekte fakulteta i univerziteta, što bi trebalo da bude omogućeno ponovnim uvođenjem međugradskog i gradskog saobraćaja“, stav je Rektorskog saveta Konferencije univerziteta Srbije KONUS.
Sledi priprema studentskih domova za povratak studenata i tek potom otvaranje fakultetskih učionica i laboratorija, uz prethodnu dezinfekciju.
Fakultet likovnih umetnosti jedan je od fakulteta koji planira povratak studenata od 18. maja u svoje učionice.
„Nastava će, najverovatnije, krenuti od 18. maja. Održavanje nastave prilagodićemo prostorima u kojima se održava, već u zavisnosti od svakog predmeta. Neće biti moguće da nastava počne normalno da se održava za sve predmete, jer neki prostori za to ne ispunjavaju uslove – nisu dovoljno veliki, nije dobro provetravanje, ima mnogo studenata… „, kaže za Nova.rs Dimitrije Pecić, dekan Fakulteta likovnih umetnosti.
On ističe da bi, u tom slučaju, aprilski ispitni rok na ovom fakultetu bio održan krajem maja, a pod istom pretpostavkom i junski i julski rok u svojim redovnim terminima.
Dekan Pecić ističe da je fakultet od svog univerziteta dobio dopis i odluku donetu na KONUS-u, ali da je osnovni preduslov otvaranja fakulteta da počne da radi međugradski i gradski saobraćaj, kao i studentski domovi.
„Fakulteti svakako ne donose samostalno odluku o povratku studenata na nastavu. Očekujemo da odluku i zvanično dobijemo od Ministarstva prosvete“, istakao je Pecić, dodajući da, ako sve ostane ovako kako jeste – 18. maj bi bio realan datum za povratak studenata u učionice.
Za razliku od Fakulteta likovnih umetnosti, pojedini profesori Ekonomskog fakulteta i Filozofskog fakulteta u Beogradu nemaju nikakve informacije o povratku na nastavu. Tačnije – potvrđuju da datum još nije utvrđen.
U svakom slučaju, čim fakulteti krenu sa nastavom u svom prostoru, prvi zadatak će biti – održavanje aprilskog ispitnog roka.
To je potvrdio i KONUS, u svom saopštenju posle sednice održane u utorak, 28. aprila.
Zaštita za studente i za zaposlene
„Očekuje se da u najkraćem roku bude obavljena dezinfekcija zgrada svih fakulteta.
Sve uprave fakulteta obaviće odgovarajuću obuku za tehničko osoblje, zaduženo za staranje o higijeni u objektima.
Za studente i zaposlene biće obezbeđena odgovarajuća zaštitna sredstva u fakultetskim i univerzitetskim zgradama“, navodi KONUS.
„Pošto pojedini fakulteti imaju aprilski ispitni rok, koji, naravno, nije mogao da bude održan, naknadno održavanje tog roka prvi je zadatak. Drugi je, za one fakultete koji imaju eksperimentalne, laboratorijske i praktične vežbe, organizovanje intenzivnih termina za njihovo održavanje. Uz to, neophodno je da fakulteti obezbede propisanu fizičku distancu u prostorijama u kojima se izvode ispiti ili praktična nastava i konsultacije“, navodi se u saopštenju KONUS-a.
Kako se ističe, ako bi obaveze učenika srednjih škola bile okončane blagovremeno, prema planovima Ministarstva prosvete, satnica za organizovanje prijemnih ispita za upis na fakultete ne bi trebalo da bude bitnije narušena.
„Kad je reč o završnim radovima na osnovnim studijama i master radovima, trebalo bi da bude ispoljeno razumevanje za produžetak potrebnih rokova, kako bi bilo omogućeno dovoljno vremena za njihovu izradu i odbranu, uz upis narednog nivoa studija“, ističe se u saopštenju KONUS-a.
Pratite nas i na društvenim mrežama: