Izgradnja skoro 10 miliona kvadrata predviđena je na obe strane Save, saopštila je stručna organizacija Nova planska praksa, upozoravajući da ne postoje mehanizmi za praćenje efekata te gradnje, i pozivajući građane da se aktivno uključe u procedure planiranja grada.
Na širem prostoru obala Save usvojeno je ili je u izradi više od deset urbanističkih planova: IMT, proširenje Beograda na vodi, nova železnička i autobuska stanica, navodi NPP i dodaje da planovi omogućavaju izgradnju više od 600 kula, prenosi N1.
„U toku je rani javni uvid za izmene i dopune prostornog plana Beograda na vodi, koji se sada prostire od Terazijske terase do Ade Ciganlije, Bloka 18 i Brodogradilišta na novobeogradskoj strani. U pitanju je samo jedan od preko 10 urbanističkih planova koji su usvojeni ili u izradi na širem prostoru obala Save: IMT, proširenje Beograda na vodi, nova železnička i autobuska stanica… Planovi se pojedinačno predstavljaju javnosti, ali ne postoje mehanizmi za praćenje njihovih kumulativnih efekata i javnost nema nikakav uvid u to kakve su posledice moguće na budući život u gradu Beogradu“, navodi Nova planska praksa.
Ova organizacija zbog toga je uradila analizu onoga što se trenutno planira na širem području priobalja Save i razmera buduće izgradnje.
Samo na ovom području se gradi ili su u fazi planiranja skoro 10 miliona m2. Ukupan udeo javnih sadržaja procenjen je na 3,2 odsto, tek 320.000 m2. Dominantno je stanovanje. Zbog toga je NPP upitala: Da li ćemo zazidati Savsko priobalje?
„Planovi omogućavaju preko 600 kula visine od 50 do 200 metara. Ako to posložimo u kule kakve trenutno niču u Beogradu, a po uzoru na ‘Beograd na vodi’, to bi moglo biti 20 novih kula 200 m visine, 100 novih kula 100 m visine, i čak 500 novih kula prosečne visine 50 m – koje će u potpunosti ‘zazidati’ šire priobalje reke Save, a to je 20 novih Avalskih toranja u sred Novog Beograda i priobalja, 100 novih Beograđanki, i 500 novih zgrada Geneksa.“
Nova planska praksa poziva javnost da se aktivno uključi u procedure planiranja grada, jer je to jedini način da se ovako „agresivna politika urbanog razvoja“ izmeni, u korist grada prilagođenog za kvalitetniji život. Neophodno je da javnost izrazi svoje potrebe i stanovišta u vezi s budućem planiranjem i izgradnjom grada, a vreme ranog javnog uvida daje prostor za to, dodaje ta organizacija.
***
BONUS VIDEO – Planovi za Sajam, sve se ruši osim hale 1, Beograd na vodi zida solitere
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare