Siguran znak da će neki proizvod ili usluga poskupeti je odluka države da to finansira. Tako je i u slučaju vaučera za kupovinu lekova i medicinskih sredstava, koje je Ministarstvo za brigu o porodici namenilo porodicama s decom koja boluju od retkih bolesti.
Redakciji N1 javila se žena koja ima ćerku sa smetnjama u razvoju. Ona je bila među prvima kojima je na kućnu adresu stigao jedan od 600 vaučera namenjenih osobama s retkim bolestima. Uz vaučer je stigao i spisak pet apoteka u Beogradu u kojima se vaučer može iskoristiti.
Sagovornica kaže da ju je u apoteci, kada je otišla da kupi pelene za ćerku, iznenadilo što su one poskupele za 300 dinara u roku od dva dana, od kada je bila u prošloj nabavci i koliko je prošlo od objave da stižu vaučeri.
Kako je kazala, pelene u svim apotekama koje su na spisku Ministarstva koštaju 2090 dinara, dok u apotekama koje ne izdaju lekove i suplemente na vaučere, one koštaju 1790 dinara.
Majka, koja nije želela da javno otkriva identitet, jer je, kako kaže, u strahu da njeno dete ne ostane bez svih vidova pomoći koju trenutno od države dobija, kaže za portal N1 da joj je u jednoj od apoteka rečeno da su nove cene dobili iz Republičkog fonda za zdravstvo (RFZO).
IZ RFZO za N1 odgovaraju da Fond ne utiče na formiranje cena pelene za odrasle u slobodnoj prodaji, i da vaučeri koje dodeljuje Ministarstvo nemaju veze sa pravima koje korisnici ostvaruju o trošku RFZO.
„Vaučere za kupovinu lekova i medicinskih sredstava za osobe sa retkim bolestima dodeljuje Ministarstvo za brigu o porodici i oni nemaju nikakve veze sa pravima koja osiguranici ostvaraju o trošku RFZO, uključujući i pravo na pelene za odrasle. Broj pelena koju osiguranici dobijaju o trošku RFZO utvrđena je pravilnikom i ne zavisi od cene pelena“, naveli su iz RFZO u odgovoru za N1.
To praktično znači da vaučer za obolele od retkih bolesti zamenjuje novčanicu za kupovinu u slobodnoj prodaji, a ne lekarski recept kojim se neki lek ili pomagalo podižu u apoteci o trošku i po cenovniku RFZO.
RFZO dodaje i to da cena pelena koje osiguranici dobijaju o trošku Fonda nije menjana od marta 2023. godine.
Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju saopštilo je u petak 25. oktobara da će tokom ove nedelje na kućne adrese skoro 600 porodica stići vaučeri za kupovinu lekova i medicinskih sredstava, kao i vaučere za rehabilitaciju u banjama.
Vrednost vaučera za kupovinu lekova i medicinskih sredstava je 35.000 dinara, dok vaučer za rehabilitaciju i rekreaciju iznosi 50.000 dinara. Mama deteta sa retkom bolešću, kaže da taj novac pokriva samo smeštaj u banjama, dok sve terapije i vežbe porodice moraju same da plate.
Ministarstvo je uz vaučere poslalo i spisak pet apoteka u Beogradu u kojma se oni mogu iskoristiti, dok je spisak apoteka objavljen na sajtu Ministarstva poduži i broji deset apoteka u glavnom gradu.
Svaki put kada vlast reši da na neki način pomogne građanima, finansirajući određene proizvode i usluge, stigne vest o poskupljenju. Poslednji takav primer su udžbenici, koji su tokom leta poskupeli za oko 10 odsto. To je dovelo do situacije da vaučer od 20.000 dinara za kupovinu knjiga i pribora, koje je Grad Beograd dodelio školarcima, više nije dovoljan za ceo komplet knjiga za starije razrede.
Prethodno se ista stvar desila 2023. godine kada je Beograd rešio da u jednakom iznosu subvencioniše državne i privatne vrtiće. To je u praksi trebalo da znači da će državni vrtići biti besplatni, a da će roditelji dece u privatnim vrtićima plaćati mesečno manji iznos.
Međutim, mnogi privatni vrtići su brže bolje podigli cenu svojih usluga, pa je u pojedinim poskupljenje bilo veće od uvećanog iznosa subvencije.
BONUS VIDEO: Vaučeri za lekove deci oboleloj od retkih bolesti
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare