Bilo da ste ljubitelji sporta i aktivnosti van kuće, želite da vozite bajs ili da jednostavno uživate u restoranima i kafićima napolju, a da vam pored toga ostane novca za spremanje ručka ili večere kod kuće - ili za još jedan obrok napolju sa ograničenim budžetom, Strazbur i Francuska su mnogo bolja opcija od Beograda.
Za početak, nema saobraćajne gužve i nećete izgubiti sate od tačke A do tačke B, te nećete plaćati parking koji u tržnim centrima ume da izađe i više hiljada dinara u zavisnosti koliko vremena provede na jednom mestu.
Tramvaj i autobus su tu za svaku vrstu „dužih staza“. Stižu tačno u minut, nikada ne kasne, a cena dnevne karte je jedan euro. Plaćanje funkcioniše tako što pored svake stanice imate mašinu koja vam izdaje kartu i koju dopunjujete ili uzimate iz automata sa brojem vožnja koju izabere.
Tako na primer možete uplatiti 5 vožnju na svojoj kartici i uzeti je za 5 evra. Jedna iskorićena vožnja važi tokom celog dana za sve prevoze, a karta važi sve dok ne iskoristite sve uplaćene vožnje – bilo kada. Tu ćete već uštedeti mnogo novca i živaca u poređenju sa beogradskim gradskim prevozom koji plaćate putem SMS-a, a koji košta oko 50 dinara uz cenu obične SMS poruke i važi za, na primer, 90 minuta vožnje u nekom određenom pravcu.
Ako ipak ne želite da se vozite prevozom već birate da iznajmite bicikl, možete to uraditi za 20 evra – a iznajmljivanje važi tokom celog dana, od trenutka kada se radnje otvore od 8 ili 9 ujutru, pa sve do njihovog zatvaranja u 21 čas. Ukoliko biste isto pokušali u Beogradu, iznajmljivanje bajsa bi bilo skuplje, jer se kod nas ovaj užitak plaća po satu.
Cene kafa, alkohola i drugih pića su identične kao u Beogradu, te ćete kafu u kafiću pored velelepne katedrale platiti svega 2,5 evra, običan gazirani sok 2 evra, veliku kriglu od jedan litar 5 evra, a picu ili njihov specijalitet karakterističan za ovo područije nalik pici – Tart Flambe, između 9 i 11 evra – obrok koji je dovoljan za dvoje.
Hamburgeri i slični mesnati obroci kreću se u rasponu od 5 do 10 evra, što je otprilike isto kao u Beogradu gde možete naći i povoljnije lokale, ali i one skuplje, gde cena može biti i veća.
Karte za muzeje su oko 5 evra, a sa novinarskom akreditacijom ulaz je besplatan – što nije slučaj u Srbiji.
Teretana i ostale sportske aktivnosti tog tipa se ne plaćaju na mesečnom nivou, već po terminu ili času koji ste uzeli, a cena je oko 5 evra, što je otprilike isto kao u Beogradu.
Lekarski pregled, za one koji nisu državljani Francuske i dolaze, na primer, sa srpskim pasošem, na privatnoj klinici, košta između 20 i 35 evra, ali po odlasku u apoteku po lekove, dobijate papir na osnovu kojeg vam apoteka vraća plaćeni novac za pregled uz doplatu za lekove koji su vam potrebni – iako se radi o privatnoj bolnici i privatnom lekaru.
Kao državljanin Srbije, sa 50 evra na kartici ili u kešu, zaista možete da uradite gomilu stvari koje biste u Beogradu potrošili u samo dva sata prilikom običnog izlaska iz kuće i uživanjem u svakodnevnim društvenim aktivnostima.
Kakav je raspon primanja u Francuskoj u odnosu na Srbiju?
Narativ o dobrom životu u Srbiji, koji uglavnom proizilazi od neistinitog iznošenja tvrdnji da su cene namirnica u prodavnicama u saglasnosti sa visinom plata zaposlenih u javnom sektoru, te iznošenju neistinitih informacija o tome koliko košta jedna potrošačka korpa – lako pada u vodu kada izađete bilo gde van granica naše zemlje.
U ovom konrektnom pripremu, pričamo o Francuskoj i Strazburu, koji pripada regionu Alzasa i opet se razlikuje od ostatka Francuske – gde su plate još veće, a cene iste.
Prema poslednjim izveštajima koji su javno dostupni – visina minimalne plate u Francuskoj je nešto veća od 1500 evra, a takva je situacija i sa Nemačkom, čiji se grad Khel nalazi na samo deset minuta vozom od Strazbura, gde su cene namirnica u prodavnicama, ali i cene pića i hrane u restoranima i lokalima, još manje nego u Strazburu.
Prema podacima Nacionalnog instituta za statistiku i ekonomiju – prosečna plata u Francuskoj tokom 2022. godine iznosila je 1.340 evra.
A kakve su cene, te koliko košta potrošačka korpa u Francuskoj, a koliko u Srbiji, ako uzmemo u obzir to da je minimalna plata u Srbiji nešto veća od 300 evra, a da je prosečna plata oko 96 hiljada dinara?
Jedna od prodavnica koju Francuzi često posećuju, a koja je zapravo lanac trgovina poput onih koje imamo u Srbiji, prodaje Tart Flambeove, francuski zamrznuti specijalitet specifičan za ovo područije, koji je nalik picama, samo sa tanjim testom i bez mnogo priloga preko. Njegova cena iznosi 2,2 evra – a jedan je dovoljan za ručak ili večeru za dvoje.
Cena istog tog specijaliteta u lokalima je u rasponu između 9 i 12 evra, u zavisnosti da li želite tradicionalan Tart Flambe, ili neki specifični sa dodatnim namirnicima koje nisu samo sir, luk i slanina.
Ovaj specijalitet bismo najbolje mogli da uporedimo sa cenama pice u Beogradu, gde najmanja otprilike košta oko 1.200 dinara u nekom beogradskom lokalu.
Ćureće šnicle i svinjski odresci koštaju između 4,5 evra i 5,79 evra – u pitanju je pakovanje od 240 grama, odnosno dve šnicle. Cena je otprilike ista kao cena mesa u Srbiji.
Zamrznuti pohovani sir, specifičan za ovu regiju, takođe košta oko 2,69 evra. Kobasice od 600 grama koštaju 5,99 evra, a narezani listovi pančete, poput onih koje možete kupiti u Beogradu, koštaju skoro duplo manje nego kod nas – 2,53 evra.
Isto je tako i u pakovanjima koje imaju drugu vrstu narezanog suhomesnata ili kačkavalja, a cena je 2,79 evra.
Šamponi i kupke, odnosno hemija, jeftiniji su nego u Srbiji. Tako se njihova cena otprilike kreće izmešu 0,99 evra, do 2 evra, u zavisnosti od robne marke i kvaliteta.
Standardna pakovanja kafe od 250 grama koštaju 2,50 evra, a takođe možete pronaći i veća pakovanja, ali i druge izbore kafa za isti novac ili za cenu od 3 do 4 evra.
Kada uzmemo sve ove stavke u razmatranje i uporedimo cene hrane i namirnica u prodavnicama u Srbiji i Francuskoj, sa rasponom plata u Francuskoj i u Srbiji – evidentno je da građani u Francuskoj svoju potrošačku korpu daleko lakše osete.
U razgovoru sa lokalnim stanovništvom ispred prodavnica, saznali smo da njihova potrošačka korpa koja se sastoji od mesa, voća i povrća, mleka, hemije i raznih drugi namirnica – vidljivo okom – dve pune kese koje jedva iznose iz prodavnica, izađe u proseku između 80 i 90 evra, a ono što se nalazi u kesama gotovo je nemoguće kupiti u Srbiji sa 9 ili 10 hiljada dinara.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare