Mnogi budući korisnici doma imaju potrebu da upoređuju život kod kuće i u staračkom domu. Kada se to čini ne treba polaziti od sebe, već gledano iz perspektive starije osobe, tj. njenih potreba. Problem se javlja najviše u vezi sa medicinskim zbrinjavanjem, ali i sa tim da je prostor doma za stare potpuno prilagođen ovim osobama, dok većina kuća i stanova nisu.
Starija osoba živi u kući na sprat, sa strmim prilazom i stepeništem. Stanuje u zgradi bez lifta na bilo kom spratu, pa čak i na visokom prizemlju. Ne može da izađe napolje samostalno jer se otežano kreće. Zdravstveno stanje joj je takvo da su i stepenice postale nepremostiva prepreka. Čak i da može da izađe napolje, odlazak do prodavnice je izazov, pošto ponekad gubi ravnotežu. Napolju je padala kiša, klizavo je. Zima je, sve se zaledilo, i mladi padaju na ulici. Sve su ovo realni scenariji. Najveći teret pada na decu i unuke. Sve im je teže da zbrinu svog roditelja, baku ili deku. Međutim, u staračkim domovima ovih problema nema.
Ako krenemo od poteškoća u kretanju, koje su prisutne kod skoro svih starijih osoba, u domovima za stare nema prepreka. Štaviše, tu su i brojni dodaci koji su od velike pomoći. Na primer, sobe u staračkim domovima imaju krevete sa rukohvatima postavljenim iznad, kako bi se lakše ustajalo. Na hodnicima postoje gelenderi na zidovima za koje korisnici mogu da se drže dok se kreću kako bi im bio lakše i kako bi se osećali sigurnije. Međutim, to nije sve. Već pomenuta stepeništa postoje i u domovima za stare, ali nema onih koja samo tako stoje bez ikakvih pomagala. Kada je o ulazu reč, pored stepenica obavezno postoji rampa za invalidska kolica, ali i za sve ostale kojima je zbog kolena i kukova lakše da se tuda penju i silaze. Ulazi u neke staračke domove su u nivou tla, tako da nema potrebe ni za rampe. Što se unutrašnjeg prostora tiče, ukoliko je starački dom u objektu koji ima jedan ili više spratova, poželjno je da postoji lift. Čak i da nema klasičnog lifta, na stepeništima će biti postavljena pokretna stolica. Ona je malo sporija od lifta, ali bezbedno stiže na odredište. U stanovima i kućama ovoga nema. Istina je da se ove pokretne stolice mogu postaviti, ali nisu stepenice jedini problem osobama sa poteškoćama u kretanju. Pored ovih pomagala, u domovima za stare su i ona ortopedska pomagala, poput hodalica, štaka, štapova i raznih vrsta kolica koja često imaju i sopstveni pogon.
Opšte je poznato da se većina povreda i padova dešava kod kuće. Naročito su kritična kupatila zbog klizavih kada, tuš kabina i pločica. Starački domovi posebno obraćaju pažnju na dizajn kupatila. Nema klasičnih kada u koje se teško ulazi, a još teže iz njih izlazi kad ste u nekim godinama. Takođe, nema ni malih, skučenih tuš kabina, već su kupatila veoma prostrana, sa delom za tuširanje. Tu se postavljaju ili su već ugrađene stolice na kojima se sedi tokom tuširanja. Na podovima se stavljaju gumene podloge kako ne bi bili klizavi. Higijena se redovno održava, jer to je veoma važno za staračke domove. Starije osobe u domu imaju pomoć negovateljica i bolničara tokom održavanje lične higijene. Većini njih je neophodna pomoć, a i bezbednije je da nisu sami.
U staračkim domovima nema previše natrpanog nameštaja koji onemogućava slobodno kretanje. U trpezarijama, dnevnim sobama i hodnicima uvek ima dovoljno slobodnog mesta za komotan prolazak čak i osoba koje imaju glomazna ortopedska pomagala poput hodalica. Takođe, tepisi i staze za koje može da se zapne su uklonjeni sa mesta gde se najviše prolazi. Tamo gde su u staračkom domu postavljeni, čvrsto su fiksirani po ivicama za pod, tako da ne mogu da se zarozaju i postanu opasna prepreka.
Pored poteškoća u kretanju o kojima se vodi računa u staračkim domovima, brine se i o tome da se korisnici doma hrane kvalitetno, tačno na vreme i u skladu sa preporukama lekara. Svaki korisnik ima način ishrane prilagođen njegovom zdravstvenom stanju, tako da na meniju svakodnevno imamo nekoliko različitih kombinacija. Starije osobe koje žive same, sklone su tome da neredovno jedu i da zaborave da li su jele ili nisu. Takođe, ne mogu samostalno da procene šta znači zdrava izbalansirana ishrana. Stoga je mnogo važno što u staračkim domovima imaju sve to pod kontrolom.
Uzimanje prepisanih lekova tačno i na vreme mnogo je važno, ali kod starijih je potrebno da neko to kontroliše. Postoje kutijice u kojima se terapija sortira po danima i satnici, ali bez obzira na to, dešava se da zaborave da se pridržavaju. Osoblje domova za stare brine o tome, tako da je sve pod kontrolom.
Kada je osoba korisnik staračkog doma imaće češće lekarske kontrole nego neko ko je kod kuće i ko treba da zakaže pregled i ode u zdravstvenu ustanovu. Po potrebi i u dogovoru sa porodicom, pozivaju se lekari specijalisti, dok starački dom ima svog lekara opšte medicine.
Bolji starački domovi na raznim lokacijama predstavili su svoje usluge na veb-sajtu Oglasiko odakle možete krenuti kada birate ustanovu za neku vama blisku stariju osobu. Možete pogledati kako izgledaju sobe i koje vrste smeštaja domovi nude, kao i sve detalje sa načinom rada. Kontaktirajte ih pre nego što odete u obilazak. Upoznajte se sa osobljem staračkog doma i steknite kompletan utisak. Na kraju odaberite dom za stare po sopstvenim kriterijumima.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare