Predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović, izašao je u javnost na svojoj fejzbuk stranici dok je mehanizacja KJP Zlatibor, uklanjala asfalt u zlatiborskom naselju Gajevi. Tom prilikom optužio je advokate pojedinih građana koji su od suda tražili da zaštiti njihovu imovinu zauzetu proširivanjem putnog pravca, jer prethodno nije izvršena propisana eksproprijacija zemljišta. Na ime pravosažnih presuda iz opštinskog budžeta su isplaćene milionske cifre pa je vlast odlučila da se, uklanjanjem asfalta, sveti pojedinim građanima, a sve na teret budžetskih sredstava stanovništva.
Putni pravac u zlatiborskom naselju Gajevi, dužine oko 5-6 kilometara izgrađen je još u prošlom veku, ali je prema Planskom aktu opštine Čajetina sa 2,5 proširen na pet metara. Pri tom, opština Čajetina nije sprovela postupak izuzimanja zemljišta za te svrhe, odnosno nije sprovedena. Deo građana svoja prava je zatražio pred sudom koji je u njihovu korist doneo pravosnažne presude na osnovu kojih su, prema sudskoj proceni, naplatili zauzimanje svoje imovine.
Kako saznajemo, to se dešavalo i ranije, ali je Stamatoviću ponajviše zasmetala jedna advokatska kancelarija koja je zastupala tužioce. Tragom tih navoda saznajemo da je reč o advokatu Marku Pantoviću koji je inače šef odborničke grupe najveće opozicione strane u Čajetini, Grupe građana „Naši ljudi za naše mesto“. On je samo jedan od advokata koji u ovom slučaju zastupaju oštećene građane.
„Zarad prava zaštite svojine, jednog od osnovnih ustavnih prava, pojedini građani su pravdu zatražili na sudu, što nije nikakva novost. Osnovni uzrok svega je nepoštovanje zakona i zakonskih odredbi. Da je opštinska uprava sprovela zakonom predviđen postupak, mi o ovome ne bismo razgovarali. Problem je u Stamatoviću koji rukovodi opštinom a nije u institucije postavio ljude koji bi njima upravljali, na zakonom propisan način“, kazao je za Nova.rs Pantović.
Ono što stvara dodatnu zabunu među građanima je Stamatovićevo svaljivanje krivice na advokate, dok odluke donosi sud koji je procenio da je opština, na čelu sa Milanom Stamatovićem evidentno prekršila zakon. On opovrgava i pravosnažne sudske odluke iako je opština u redovnim pa i vanrednim sudskim postupcima iskoristila sve pravne lekove.
Imajući u vidu sve zakonske činjenice, utisak je da se sve svodi na obračun sa jednim političkim protivnikom što debelo košta građane. Neverovatno je da Milan Stamatović tvrdi da uklanjanjem asfalta štiti budžet opštine iz kog se finansira uklanjanje, kao što je finansirano i postavljanje asfalta ali i isplate sudskih presuda. Pantović sa druge strane kaže da za Stamatovićevo objašnjenje ne postoji ni jedan argument.
„Zapravo je sve suprotno. Pored troškova koji su već nastali na asfaltiranju i privođenju nameni javnih saobraćajnica, dodatni trošak je njihovo uklanjanje. Ako sud naloži da se licima isplati naknada za bespravno zauzeto zemljište usled izgradnje javne saobraćajnice, opština je obavezna da ih isplati, bez obzira na uklanjanje asfalta jer su presude pravosnažne. Ni jedan sud nije doneo odluku da je neophodno ukloniti taj asfalt već samo isplatiti za to naknadu. U svim sporovima, veštaci građevinske struke su se izjašnjavali da nije celishodno vršiti uklanjanje asfalta odnosno da bi ono koštalo više nego naknada za zauzeće, obzirom da je to javna saobraćajnica. Građani koji plaćaju naknade za komunalno opremanje i sve druge naknade su faktički platili asfaltiranje pa ulicu nije gradio Milan Stamatović već građani. Asfalt se ipak ne uklanja na mestima gde je vlasnicima parcela islaćena naknada po sudskim i
opštinskim odlukama, jer su oni odbornici vladajuće strane u Čajetini ili Stamatovićevi glasači“, dodaje Pantović.
Kako se uklanjanje asfalta vrši selektivno, kompletna saobraćajnica je uništena, a o koliko miliona ili milijardi dinara novca građana je reč, još uvek nije poznato. To smo pokušali da saznamo od predsednika opštine Čajetina Milana Stamatovića, ali on nije želeo da razgovara sa novinarom naše redakcije pa smo pitanja poslali mejlom.
Stamatovića smo pitali na osnovu čega i u okviru kojih pravnih osnova je doneo odluku da ukloni asfalt i o kojoj površini je reč. Pitali smo i koliko je koštalo asfaltiranje tog putnog pravca, koliko sredstava je utrošeno za nadoknade po presudama i koliko košta uklanjanje asfalta, kao i da li je sve finansirano budžetskim sredstvima. Nismo dobili konkretan odgovor već saopštenje u kome se između ostalog navodi da su „putevi mnogima nedosanjan san“.
“Različito tumačenje tzv. faktičke eksproprijacije, otvorilo je puteve pojedinim advokatskim kancelarijama ka sigurnim zaradama, a sve na teret lokalnih samouprava. Faktička eksproprijacija nije formalno definisana Zakonom o eksproprijaciji, već je rezultat sudske prakse koja dozvoljava građanima da potražuju naknadu za, kako se tumači, ograničenje prava na imovinu. U mnogim slučajevima, ovi zahtevi se odnose na puteve koji su izgrađeni pre više od jedne ili dve decenije, često na zahtev samih meštana. Paradoksalno, neki od istih građana koji su koristili infrastrukturu ili uvećali vrednost svojih nekretnina sada potražuju novčanu kompenzaciju, čime se bespotrebno opterećuje budžet opštine”, navodi se u odgovoru PR službe opštine Čajetina.
Još se navodi das u sudski postupci za faktičku eksproprijaciju postali značajan finansijski teret za opštinu.
„Izgradnjom ovih puteva nastojali smo da unapredimo uslove života i omogućimo ravnomerni razvoj svih delova opštine, posebno sela koja su dugo bila zapostavljena. Nažalost, ovakvi postupci ne samo da ugrožavaju budžet već i bacaju senku na napore opštine da radi u interesu građana”, navodi se u saopštenju u kome se pojašnjavaju i razlozi uklanjanja asfalta.
“Suočeni sa navedenim odnosom pojedinaca i izazvanim posledicama, opštinski organi su rešili da se pojedini planirani putevi izbrišu iz planskih dokumenata, kada se pružaju preko privatnih parcela i da se na pojedinim pravcima uklone asfaltirani delovi puteva, koji su prošireni zauzimanjem privatnog zemljišta. Tako je učinjeno skidanjem asfalta i vraćanjem zamljišta u prvobitno stanje za nekoliko puteva u naseljenom delu mesta Gajevi na Zlatiboru. Na isti način će se postupati za one putne pravce povodom kojih su nesavesni pojedinci tužili opštinu Čajetina, potraživanjem štete u novcu, za navodno zauzeto zemljište „bez pitanja“. Ukidanjem delova puta, neće biti omogućeno ni zimsko održavanje istih. Opštinski organi razumeju da ovakvim činom uklanjanja i ukidanja pojedinih delova puta, mogu biti pogođeni drugi savesni građani, ali nije bilo drugog izbora da se otklone negativne posledice postupaka onih vlasnika i advokata kojima je novac jedina vrednost i vodilja”, navodi se u dopisu.
Koliko je koštalo asfaltiranje pa uklanjanje asfalta sa sporne deonice pokušali smo da saznamo i od KJP „Zlatibor“ koje je izvođač radova ali na naše pozive niko nije odgovarao, ni direktor ni PR služba ovog preduzeća.
***
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare