Oglas
U Lazarevcu se večeras održava protest upozorenja radnika Rudarskog basena "Kolubara" jer su nezadovoljni zbog promene pravne forme Elektroprivrede Srbije (EPS) iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo.
Pišu: Aleksandar Nastevski i Andrija Lazarević
Na kraju skupa sa organizatori protesta su podsetili da je rok za poništavanje odluke o transformaciji sedam dana ili će uslediti radikalizacija protesta.
Oni su okupljenima rekli da prate aktivnosti radnog tela "Jedinstvo Kolubara" i da će o daljim aktivnostima biti obavešteni na vreme.
"Ne u AD", poručeno je na kraju protesta u Lazarevcu.
Vladimir Vujanovic, radnik Kolubare, pozvao je ministarku rudarstva i energetike Dubravku Đedović da dođe u Kolubaru, siđe u kop i "pogleda rudare u oči i kaže im kakva ih sudbina čeka".
"Nju je hranio rudarski hleb, neka kaže rudarima od čega će oni nahraniti svoju decu", rekao je Vujanović.
Radnik Nikola Tomić istakao je tokom svog obraćanja okupljenima da su "prve velike prevare na svetskom nivou bile u akcionarskim društvima, prilikom gradnje železnice u Americi".
Kao drugi razlog zbog čega su protiv pretvaranja EPS-a u akcionarsko društvo, Tomić je naveo da su to "špekulacije sa akcijama na tržištu".
"Nema opravdanja da se štampaju akcije za tri milijarde evra za preduzeće koje vredi 15 milijardi evra", rekao je Tomić i dodao da su "takozvani stručanjci rekli da EPS vredi tri milijrade".
On je upozorio da će najvažnija posledice prelaska EPS-a u AD biti "trostruko veće cene električne energije, ako bi se ovog momenta primenio taj model".
"Ova vlast mora da zna da će izgubiti sledeće izbore ako ne odstupi", poručio je Tomić.
"Ovde smo da pokažemo da imamo snagu, štrajkovaće i TENT Obrenovac, cela Srbija će doći. Nećemo biti sami i idemo do kraja. Pošto kažu da proizvodnja struje nije od opšteg interesa, predložiću da prva mera bude da se isključi struja Ministarstvu rudarstva i energetike", rekao je on.
Radnica Kolubare Dragana Miljanić istakla je da je cilj ovog protesta osporavanje prelaska EPS-a u akcionarsko društvo.
"Na pitanje ko će i kako trgovati strujom nemamo odgovor, samo preptostavke. Zamislite šta će se dešavati zbog interesa velikih grupa i privatnog kapitala. Telekom, Busplus i ostali su dokaz da nismo zreli za prelazak iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo ili za privatizaciju", rekla je Miljanić.
"Zato mislimo da je ova transformacija besmislena i ugrožava oporavak EPS-a koji je u toku, a time ugrožava i stanovništvo i privredu", dodala je ona.
Milovan Ćulibršić rekao da će ukoliko dođe do promene vlasništva EPS-a prvi na udaru biti "sve ćerke firme EPS-a".
On je istakao da svi moraju da budu jedinstveni u borbi.
"Svi znamo šta se sve dogodilo prethodnih godina, sumnjiv neprofesionalni menadžment koji je pogrešnim potezima obaracao cenu EPS-a i bacio ga na kolena. Sindikalci su svoje uloge odlično odigrali u 'izrežiranoj' predstavi", rekao je Ćulibršić.
Goran Perišić, bagerista EPS-a koji ima 32 godine staža i organizator ovog protesta, rekao je na početku skupa da ih je "muka naterala da budu danas na ovom protestu".
"Obraćavam se ispred ranika Kolubara ovih hrabrih radnika, okupili smo se iz svih delova Kolubare", istakao je Perišić na skupu.
"Da li smo svesni šta nas sve sa tim aktom očekuje? Prelaskom u akcionarsko društvo stiče se prvi uslov ka privatizaciji i 'rasparčavanju' EPS-a. Sistemski smo godinama uništavani da bi nas što jeftinije prodali. Sama promena Statuta je da idemo ka privatizaciji", rekao je Perišić okupljenima.
On je istakao da radnici traže ukidanje odluke o transformaciji EPS-a, odnosno stopiranje prelaska iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo i dodao da daju rok od sedam dana da im se ispuni zahtev.
"Ukoliko se to ne ispuni, slede radikalniji protesti", poručio je organizator današnjeg protesta.
"Kad sve ovo stopiramo i odbranimo EPS i Kolubaru, tražićemo odgovornost svih, najviše sindikata", zaključio je Perišić.
Više stotina ljudi okupilo se kod Rudarske česme u Lazarevcu, a trenutno se sa razglasa puštaju pesme.
Okupljeni nose srpske zastave, a pojedini nose obeležja EPS-a.
Na protestu su prisutni i opozicioni poslanici Đorđe Pavićević, Biljana Đorđević i Robert Kozma iz Ne davimo Beograda, Dragana Rakić iz Demokratske stranke, Miroslav Aleksić i Marina Lipovac Tanasković iz Narodne stranke i Radmila Vasić iz Dveri. Na skupu su i koopredsednici stranke Zajedno Biljana Stojković i Nebojša Zelenović, kao i Dobrica Veselinović iz Ne davimo Beograda.
Na početku protesta puštena je himna Srbije, a zatim se sa razglasa čula sirena.
Povodom transformacije Elektropirvrede Srbije i otvaranja mogućnosti za dalje rasparčavanje i privatizovanje delova ovog javnog preduzeća Politička platforma Solidarnost je pokrenula peticiju protiv privatizacije EPS-a pod nazivom "STOP privatizaciji EPS-a!!!".
Solidarnost je pozvala sve građane da svojim potpisom podrže očuvanje elektroenergetskog sistema Srbije u javnom vlasništvu.
"EPS je naš i mora ostati naš. Decenijama unazad vlasti rasprodaju sve što stignu, sve ono što je naše društvo stvaralo i gradilo. Sada je na red došao i sam život – rasparčavanje i privatizovanje delova naše elektroprivrede, prikriva se pričom o uvođenju inostranog profesionalnog menadžmenta. Kao da u Srbiji nema stručnih i poštenih ljudi", rekao je Miloš Baković Jadžić portparol Solidarnosti.
Stranka Zajedno i Zeleno-levi front - Ne davimo Beograd podržali su ranije danas protest radnika Elektroprivrede Srbije (EPS).
"Naše najveće javno preduzeće Elektroprivreda Srbije je spremno da postane plen kumovske pljačke. EPS je preko noći postao akcionarsko društvo čime se otvorio put za upliv privatnog kapitala, kroz ortačku dokapitalizaciju ili strateško partnerstvo", rekli su ranije danas iz stranke Zajedno.
"Plan privatizacije su napravili 'norveški konstultanti' koji su dobili posao bez ikakvog tendera i to odmah nakon destrukcije ovog preduzeća od strane Milorada Grčića i stranačkog rukovodstva. Tokom njegovog rukovođenja je EPS razoren, Srbija je uvozila preskupu struja, a načinjena šteta prema preduzeću i građanima se meri milijardama evra. Potom, EPS je od javnog preduzeća postao akcionarsko društvo preko noći – da bi se delovi preduzeća mogli prodavati direktnom trgovinom, a svi poslovni potezi, odluke i trošenje novca će biti sakriveni od javnosti", naveli su ranije iz stranke Zajedno.
Zeleno-levi front - Ne davimo Beograd istakao je da se zalaže za demokratsku kontrolu upravljanja javnim vlasništvom.
"Ona nije postojala ni u prethodnoj strukturi EPS, a još manje će je biti nakon najnovijih izmena Statuta EPS", poručili su iz Ne davimo Beograd.
"Pljačku EPS i nestručno upravljanje plaćaju svi građani Srbije", naglasili su iz Ne davimo Beograd.
Goran Perišić, jedan od inicijatora današnjeg protesta EPS-a, upozorio je da bi građani u bližoj budućnosti mogli da plaćaju mnogo višu cenu struje, ako se najavljena privatizacija sprkog javnog preduzeća sprovede u delo.
"Privatizacijom bi naša radna mesta bila ugrožena. Po njihovoj priči, od 20.000 radnika EPS, broj bi se sveo na 4.000. Recimo, nas u Kolubari sada ima 11.000, a bilo bi nas 2.000. Dakle, nikome nije zagarantovano radno mesto. A što se građana tiče, problem je što bismo mi bili samo proizvođači struje, a neko drugi bi njome trgovao. Onda bi automatski taj trgovac diktirao cenu. Onda bi, ako sada plaćamo u proseku 5.000 – 6.000 dinara mesečno račun za struju, tada bismo ga plaćali mnogo više. Tako da je ovo pitanje od nacionalne važnosti", naglasio je Goran Perišić.
On je dodao da zaposleni žele da odbrane EPS od stranog kapitala i svega što sleduje, a to je, prema njegovim rečima, privatizacija.
Organizator protesta Goran Perišić rekao je ranije da radnici traže od Vlade Srbije da poništi odluku o transformaciji EPS-a u akcionarsko društvo, inače će preduzeti radikalnije mere za ispunjenje tog zahteva.
"Glavni zahtev današnjeg protesta će biti poništenje odluke Nadzornog odbora i stopiranje prelaska EPS iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo. Dajemo ministarstvu i Vladi rok od sedam dana. Ukoliko se ne stopira transfromacija, slede radikalnije mere i masovniji protesti. Sve do ispunjenja zahteva nećemo odustajati, po cenu svega", rekao je Perišić.
Kako je istakao, zaposleni žele da odbrane EPS od stranog kapitala i svega što sleduje, a to je, prema njegovim rečima, privatizacija.
„Mi nismo ni svesni šta donosi taj prelazak u akcionarsko društvo, kojim se automatski stiče uslov za privatizaciju i rasturanje i rasparčavanje EPS i Kolubare“, dodao je on za TV Nova.
To su, ističe, posledice promene Statuta, a ranija iskustva sa javnim preduzećima govore da sve vodi ka privatizaciji.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare