Oko 40 državnih fakulteta u Srbiji trenutno je u blokadama. U Beogradu je najveći broj onih koji su proglasili obustavu rada. Tek njih nekoliko radi normalno. Visokoškolske ustanove koje se još uvek nisu odlučile na obustavu rada, nisu se do sada izjašnjavale da li imaju u planu da se pridruže ostalim blokirajućim fakultetima. U nastavku teksta pogledajte koji beogradski fakulteti i dalje rade.

Studentske blokade državnih fakulteta širom Srbije traju već više od deset dana i organizovane su kao odgovor na tragediju u Novom Sadu, gde je urušavanje nadstrešnice na železničkoj stanici usmrtilo 15 osoba i na naknadne napade na studente Fakulteta dramskih umetnosti (FDU).

Trenutno je blokirano blizu 40 fakulteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.

Što se tiče srpske prestonice, manje od 10 fakulteta nije blokirano.

Univerzitet u Beogradu

Univerzitet u Beogradu u svom sastavu ima 31 fakultet organizovanih u četiri grupacije fakulteta: društveno-humanističkih nauka, medicinskih nauka, prirodno-matematičkih nauka i tehničko-tehnoloških nauka.

Što se tiče prve grupe, blokirani su Elektrotehnički fakultet, Arhitektonski, Građevina, Mašinski, Poljoprivredni, Saobraćajni, Fakultet organizacionih nauka, Tehnološkometalurški i Šumarski.

Studenti Rudarskog-geološkog fakulteta nisu, za sada, ušli u blokade.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Što se tiče prirodno-matematičkih nauka, svi fakulteti koji pripadaju ovoj grupaciji su proglasili blokade i obustavu rada. To su Geografski, Biološki, Fakultet za fizičku hemiju, Fizički fakultet, Matematički i Hemijski.

PROČITAJTE JOŠ:

Od fakulteta koji se bave medicinskim naukama, blokadu su od sutra najavili Medicinski i Farmaceutski fakultet. Studenti Stomatološkog i Fakulteta veterinarske medicine još uvek nisu doneli odluku o obustavi rada.

Akademci sa veterine oglasili su se pre dva dana i istakli da pregovaraju da stupe u blokadu, a jedan od razloga što se nisu do sada priključili je taj što oni svoje pacijente ne mogu da ostave same i da napuštaju fakultet.

Filozofski fakultet blokada Foto:M.M./ATAImages

Poslednju grupu fakulteta čine oni koji se bave društveno-humanističkim naukama i većina njih je ušla u blokade.

To su Fakultet političkih nauka, Filozofski, Filološki, Pravni, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Fakultet bezbednosti i Učiteljski fakultet. Poslednja dva priključili su se juče blokadama.

Ekonomski fakultet je takođe u blokadi, s tim što se u zgradi ustanove i dalje odvija neki vid nastave. Na vratima fakulteta istaknuta je tabla na kojoj piše „Blokada“, a obaveštenje o tome stoji i na zvaničnoj stranici studenata koji su stupili u blokade.

Ipak, dve visokoškolske ustanove iz ove grupe još uvek normalno rade, a to su Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju i Pravoslavni bogoslovski fakultet.

Univerzitet umetnosti

U okviru Univerziteta umetnosti radi nekoliko fakulteta koji su, takođe, državni, a samo još Fakultet muzičke umetnosti nije blokiran.

Sa druge strane, u blokadi su studenti Fakulteta dramskih umentosti, koji su prvi i krenuli sa pobunom, nakon što ih je na skupu kada su odavali poštu nastradalima u Novom Sadu, napala organizovana grupa ljudi. Takođe, od sinoć je u blokadi i Fakultet primenjenih umetnosti

PROČITAJTE JOŠ:

Tada je Stranka slobode i pravde (SSP) saopštila da je Milija Koldžić, većnik opštine Novi Beograd, bio među osobama koje su fizički napale studente i profesore FDU-a tokom pomenute akcije. SSP je optužila Koldžića i druge za organizovani napad na okupljene, koji su mirno odavali počast. Tri dana kasnije, 25. novembra, studenti Fakulteta dramskih umetnosti stupili su u blokadu fakulteta.

Studenti Fakulteta dramskih umetnosti zvaničnim saopštenjem obavetili su javnost da će u
danas, 29. novembra odati počast nastradalima u Novom Sadu Foto:FoNet/FDU

Podsetimo, studenti zahtevaju pravdu za žrtve, odgovornost nadležnih za nesreću, kao i sistemske promene u finansiranju obrazovanja.

Do danas, blokada se proširila na blizu 40 fakulteta širom zemlje, pri čemu studenti nastavljaju sa protestima, insistirajući na ispunjenju svojih zahteva i ukazujući na neophodnost povećanja ulaganja u obrazovne institucije.

BONUS VIDEO: Dekan Ekonomskog fakulteta u Subotici o blokadi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare