Ministar prosvete Branko Ružić izjavio je danas u Nišu da bi tim za prevenciju i sprečavanje nasilja u školama, koji je to ministarstvo nedavno formiralo, trebalo do 20. decembra da odluči da li je potrebno menjati neka podzakonska akta i neka zakonska rešenja.
„Smatramo svakako da mere u našem sistemu moraju biti kombinacija prevencije i kažnjavanja, ali takvog kažnjavanja koje će prevenirati neko buduća nasilje“, izjavio je Ružić na regionalnoj konferenciji posvećenoj razvoju učeničkih zadruga.
On je ocenio da naša zemlja ima odličan zakonodavni okvir, ustrojen sistem i sve „alate“ na raspolaganju.
„Prevencija nam je mnogo važna, decu moramo vraćati sa stranputice, videćemo da u sklopu svih mera povećamo broj pedagoga i psihologa, što svakako može da pomogne u preveiranju nasilja“, kazao je Ružić.
Naglasio je da će Ministarstvo finansija imati razumevanje za taj povećani izadatak, jer je to u opštem društvenom interesu.
Prema njegovim rečima, najbitnije je prijaviti nasilje, najpre verbalno, a potom psihološko ili digitalno, jer je to prvi korak kako ne bi došlo do fizičkog nasilja.
„Nedopustivo je to što se u nekim slučajevima nasilje ne prijavljuje. Naročito se u malim sredinama ponekad ustručavaju, jer vode računa o tome čije je dete u pitanju. To ne sme da bude kriterijum“, istakao je Ružić.
Zahvalio je medijima što postavljaju temu nasilja u školama na pijadesetal, ali je takođe apelovao na njih da obrate više pažnje na pozitivne primere.
„Ne treba preterano alarmirati javnost i predstavljati sliku crno-belom. Ima mnogo pozitivnih primera u školama. Mi imamo 1.800 osnovnih i srednjih škola i 750.000 učenika“, izjavio je Ružić.
Prema njegovim rečima, tim za prevenciju i spečavanje nasilja u školama razmatraće i opciju da prosvetni radnici dobiju status službenog lica, ali je dodao da prilikom razgovora sa sindikatima nije stekao utisak da to svi žele.
„Status službenog lica pored prava rađa i određene, veoma kompleksne obaveze pa i potencijalnu krivično-pravnu odgovornost. Mislim da sindikati treba da razmisle da li je to u interesu samih nastavnika“, istakao je Ružić.
Podsetio je da je u našem zakonu, još 2020. godine definisano da se svako nasilje prema nastavniku mora tretirati kao nasilje prema službenom licu.
BONUS VIDEO: Miljana Nešković o školskom nasilju i borbi za životnu sredinu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare