Foto: EPA-EFE/LUCA ZENNARO

U Srbiji je sinoć proglašeno vanredno stanje, koje između ostalog podrazumeva zatvaranje svih vrtića, škola i fakulteta. Na pitanje ko će plaćati vrtiće u koje deca neće moći da idu gradske službe još nemaju odgovor. Ista situacija je i sa plaćenjem dažbina za fakultete.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić proglasio je sinoć vanredno stanje. Čini se da, osim činjenice da je vanredno stanje proglašeno, ljudi nemaju odgovora na mnoga pitanja.

Ovoga jutra su sve učionice i amfiteatri ostali prazni, što je jedino sigurno. Međutim, za vreme trajanja vanrednog stanja, koje može trajati 90 dana, sa još jednim produžetkom od isto toliko dana, nametnulo se pitanje plaćanja troškova za mnoge sfere. Roditelji se pitaju da li će i koliko morati da izdvoje novca za vrtiće, koje deca ne posećuju, odnosno da li će država pokriti troškove, što bi bilo normalno jer je država i donela restriktivne mere.

Takođe, nejasno je i da li će privatni vrtići, od kojih se neki delom subvencionišu iz budžeta Grada Beograda, pokrivati kompletne troškove, ili će razliku platiti država, odnosno roditelji.

U potrazi za ovim odgovorima, novinari portala „Nova.rs“ u više navrata pokušali su bezuspešno da dobiju odgovore od službi Grada Beograda.  Takođe, iz više privatnih vrtića rekli su da još uvek nisu poslali tabele u vezi sa dolaskom dece koje su potrebne za obračunavanje plaćanja, niti znaju da li treba da ih šalju, kao što ne znaju ni koja je procedura za plaćanje za vreme trajanja vanrednog stanja.

„Nas još uvek niko nije obavestio kako ćemo da obračunavamo te troškove. Ne znamo ko će to da plati“, rekli su za Nova.rs u beogradskom vrtiću „Male zvezde“.

Gordana Plemić direktorka udruženja „Roditelj“ kaže za „Nova.rs“ da je između roditelja i države potrebna pre svega solidarnost.

„U situacijama u kojima je roditelj prinuđen da mora da radi, a da nema ko da mu čuva dete, mora da se iznađe rešenje da tu moraju da se uključe solidarno i država i poslodavci, da ne bi trebalo da se nijedan roditelj nađe na cedilu da ostavi dete samo kod kuće. Mislim da bi roditeljima trebalo da se izađe u susret i da za vreme kada im deca ne idu u vrtić, roditelji to ne bi trebalo da plate ili bi trebalo da se umanje troškovi na neki minimum minumuma, a da država ostalo refundira. Roditelj ne može da plati nešto u vanrednoj situaciji što ne koristi“, kaže Plemić.

Šta će biti sa studentima

Sa druge strane, od jutros su zatvoreni i svi univerziteti, zbog čega iz državnog rektorata nismo uspeli da dobijemo odgovor „da li će samofinansirajući studenti plaćati punu cenu školarine, odnosno da li će biti oslobođeni plaćanja dela“, budući da, iako je planirana onlajn nastava, polaganja ispita do daljeg neće biti.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Na sajtovima više privatnih univerziteta stoji da je od danas počela onlajn nastava, ali ne i šta će biti sa ispitima. Takođe, da li će studenti biti oslobođeni školarina, još uvek ne znaju, jer oni, uprkos svemu, sprovode nastavu, samo na drugi način.

„Naša nastava se odvija uobičajeno samo što studenti ne dolaze na fakultete. Još uvek se ništa ne zna što se plaćanja tiče, ali onlajn nastava bi trebalo ovih dana da počne“, rekli su iz Pravnog fakulteta privatnog univerziteta Union.

Sa druge strane, na sajtu univerziteta „Singidunum“ stoji da je onlajn nastava počela danas, i da se aktivnosti odvijaju prema redovnom rasporedu, osim što se radi od kuće.