Republički fond za zdravstveno osiguranje Srbije (RFZO) odbio je da dostavi Radiju Slobodna Evropa informacije o medicinskoj opremi koja je nabavljena tokom vanrednog stanja zbog epidemije koronavirusa, uz obrazloženje da su one "strogo poverljive", navodi RSE.
„Podaci o medicinskim sredstvima koja su u Srbiji nabavljena za vreme vanrednog stanja, kao i dokumentacija o tome, označeni su oznakom stepena tajnosti ’strogo poverljivo’ shodno zaključku Vlade Srbije od 15. marta 2020. godine“, navodi se u odgovoru RFZO.
Zaključak na koji se poziva RFZO nije dostupan javnosti, tako da se ne zna njegova sadržina. Odgovor RFZO usledio je nakon zahteva za pristup informacijama od javnog značaja, koji je upućen početkom aprila. Radio je tada tražio podatke o opremi i lekovima koji su nabavljeni na osnovu uredbe Vlade Srbije o posebnim tehničkim zahtevima, standardima i primeni medicinskih sredstava za vreme vanrednog stanja.
Tom Uredbom omogućena je nabavka, upotreba i primena medicinskih sredstava i lekova koji nisu proizvedeni po propisanim standardima Srbije. Vlada je Uredbu usvojila 24. marta, devet dana nakon proglašenja vanrednog stanja, a potpis na nju stavio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Uz naziv i opis medicinskih sredstava i lekova, RSE je tražio dostavljanje i informacije o tome ko su proizvođači i distributeri i koja količina je nabavljena.
RFZO je odgovorio da nabavka lekova nije vršena po pomenutoj uredbi od 24. marta.
„Lekovi nisu nabavljani, odnosno obezbeđivani na osnovu primene Uredbe o posebnim tehničkim zahtevima, standardima i primeni medicinskih sredstava za vreme vanrednog stanja nastalog usled bolesti kovid -19“, obavestio je RFZO.
Iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje navode i da nisu mogli da na pitanje Radija Slobodna Evropa odgovore u propisanom zakonskom roku iz objektivnih razloga – „promene u organizaciji i načinu rada i velikog angažovanja RFZO na poslovima suzbijanja pandemije“.
Slobodna Evropa je u aprilu i od Vlade Srbije tražila da dostavi podatak koliko je novca iz budžeta utrošeno za nabavku medicinske opreme i lekova i da obrazloži razloge za donošenje Uredbe, kojom se pored zaobilaženja propisanih standarda za medicinsku opremu i lekove, ne sprovodi ni uobičajena procedura za javne nabavke.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare