Dr Predrag Kon Foto: BETAPHOTO/VLADA SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC/MO

Na društvenim mrežama primećeno je da se broj hospitalizovanih, zaraženih i izlečenih iz redovnih izveštaja epidemiloga ne "poklapaju", pa se priča o "nestalima" koji nisu u bolnici, a nisu ni izlečeni. Dr Predrag Kon za Nova.rs objašnjava da su "nestali" zapravo bivši hospitalizovani, ali sa jednim negativnim testom na koronavirus.

Kako to da je u Srbiji do ponedeljka u 15h registrovano ukupno 8.275 zaraženih, kako stoji u izveštaju Instituta „Dr Milan Jovanović Batut“, kada u istom izveštaju piše da je hospitalizovan ukupno 2.701 pacijent,  izlečeno je 1.209 osoba, uz 162 smrtna slučaja?

To je jedna od dilema iz koje se na društvenim mrežama izrodila teorija o „nestalima“ iz izveštaja, pošto broj hospitalizovanih, izlečenih i umrlih zajedno nije jednak broju zaraženih.

Gde su ti ljudi?

„Kod kuće u samoizolaciji“, odgovara dr Predrag Kon za Nova.rs na ovu „misteriju“.

Doneta je odluka da Covid-19 pacijent sa jednim negativnim rezultatom na testu može da se pošalje u kućnu izolaciju na dve nedelje“, podseća dr Kon.

„Takvi pacijenti, pošto su negativni, ne mogu da šire virus. Sa druge strane, u to da je virus potpuno „izbačen“ iz njegovog sistema dobija se tek posle dve nedelje.

Zato one sa jednim negativnim testom ne tretramo kao izlečene, dok ne dobiju i drugi negativan rezultat. Do tada, oni se nalaze u svojim kućama, a ne u bolnicama ili privremenim Kovid centrima, pa se više ne ubrajaju ni u hospitalizovane“, objašnjava dr Predrag Kon kakva je sudbina „nestalih“ – da čekaju kod kuće na drugi negativan rezultat testa na koronavirus.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare