Vladan Đokić Foto: Ministarstvo za brigu o selu

Savet Univerziteta u Beogradu odlučio je da rektoru prof. dr Vladanu Đokiću poveri još jedan trogodišnji mandat. Profesor Đokić u intervjuu za RTS ukazuje na probleme koji postoje na Univerzitetu, među kojima je i finansiranje visokog obrazovanja. Država uplaćuje između 10 i 20 odsto od ukupnih sredstava koja su potrebna fakultetima i univerzitetu, kaže rektor.

Rektor Univeriteta u Beogradu Vladan Đokić najavio je da će program rada za naredne tri godine podeliti u devet tačaka, od kojih mu je, kako kaže, za tri izdvojene tačke potrebna pomoć države.

„Prva tema je finansiranje visokog obrazovanja, druga tema, stvaranje uslova za dovođenje većeg broja stranih studenata, i treća tema reaktivacija bloka 23, odnosno izradnja stanova za mlade naučnike, asistente i saradnike na našem univerzitetu“, rekao je Đokić u intervjuu za RTS.

„Mi kao univerzitet već više od godinu dana ukazujemo na nemogućnost finansijskog opstanka pojedinih visokoškolskih ustanova u okviru našeg univerziteta. Posledica su toga što postoje određene nedorečenosti, neusklađenosti pojedinih zakona koji regulišu finansiranje visokog obrazovanja. I u takvim situacijama kada državni organi koji ispituju i proveravaju finansiranje visokoškolskih ustanova, oni pronalaze da visokoškolske ustanove ne posluju u skladu sa zakonom, i nameću određene kazne koje zapravo na određeni način onemogućavaju visokoškolskim ustanovama da dalje funkcionišu“, dodao je.

Sa druge strane, materijalni troškovi koje država treba da uplaćuje fakultetima i univerzitetu ne uplaćuju se u onoj meri u kojoj je potrebno, već od onoga koliko je potrebno – negde između 10 i 20 odsto, zavisi od jedne do druge visokoškolske ustanove. I treće, određena cena rada onih koji rade u visokom obrazovanju je niža od cene rada u srednjem obrazovanju i osnovnom obrazovanju, za šta ne mogu da protumačim ni jedan racionalan razlog da tako bude.

PROČITAJTE JOŠ

„Mi smo ukazivali na ove činjenice, tražili smo da se situacija nekako reši, međutim kod države postoji, da kažem, najblaže rečeno jedna vrsta nezainteresovanosti da se ovaj problem reši“, rekao je Đokić.

BONUS VIDEO Cene školarina na 10 fakulteta više i do 20.000 dinara – neki studenti odustaju od školovanja

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare