Igor Radošević, ekološki analitičar ocenio je da je pitanje vađenja i prerade litijuma u Srbiji pitanje ne politike, ekonomije ili ekologije, već pitanje života i smrti. On je rekao i da kompanija Rio Tinto nikada nije prestajala da radi u Srbiji, kao i da ekolozi imaju insajderske informacije sa nekoliko strana da je navodno obustavljanje poslovanja te kompanije bilo "privremena opcija pred aprilske izbore" pošto su blokade na mostovima pretile da naprave prevagu na izborima. Rio Tintu je tada, kako dodaje, naloženo da primire svoje "aktivnosti".
„Nisam video da je Rio Tinto zatvorio kancelarije ovde…Zašto dovlače tešku mehanizaciju iz Australije? Dobili smo insajderske informacije koje to potvrđuju, a teška mehanizacija služi bušenju“, rekao je Radošević.
Prema njegovim rečima, poenta priče je da se država trenutno samo primirila, da projekat Rio Tinto nije obustavljen, te da je to učinjeno da bi se smirio bes naroda koji je izašao na ulice, što je uplašilo vlast. On je ocenio i da je diplomatskim putem zloupotrebljen organizator protesta pošto je dao reč da će da povuče ljude kad vlast ispuni uslove.
Radošević objašnjava i da će litijumske baterije uskoro biti zastarele, da se pojavljuju nove – natrijumske, aluminijum i so baterije koje su jeftinije, ali i dugotrajnije. „To vam je kao da kupujete sada automobil star 30 godina, trenutno se litijumske baterije koriste, ali dugoročno gledano – posledice su ogromne od litijuma“, ističe ekološki analitičar.
Na pitanje da li je sve to ekonomski, ekološki ili politički problem u Srbiji, Radošević odgovara:
„To je pitanje života i smrti“ i dodaje da imate situaciju da ćete zbog rudnika morati da evakuišete stanovništvo, da je Rio Tinto hteo da koristi i sistem za ispust voda pored Drine, a da umesto toga sada planiraju da puste otpadne vode u reku Jadar i plodno zemljište jer je taj deo zemlje prepun podzemnih voda.
Opširnije čitajte na N1.
BONUS VIDEO – Da li nova ministrka diskretno najavljuje odmrzavanje aktivnosti kompanije Rio Tinto?