Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Nakon što je prisustvo virusa pričjeg gripa pre mesec dana potvrđeno je kod uginulih labudova na teritoriji Zemuna, u Borči i na lokaciji Kovilovo, pre desetak dana, virus je otkriven i kod ptica u privatnom zoo vrtu kod Vrnjačke Banje.

Iz Uprave za veterinu navode da se ovaj tip virusa ne prenosi sa obolelih i zaraženih ptica na ljude, ali može izazvati veoma velike ekonomske štete ukoliko se prenese na domaću živinu.

Kako smo saznali, pored okoline Beograda kada je virus ptičjeg gripa otkriven kod mrtvih labudova, on je pre desetak dana detektovan i u centralnoj Srbiji. Tačnije u zoološkom vrtu u Vrnjačkoj Banji.

“Reč je o privatnom zoo vrtu kod Vrnjačke Banje. Vlasnik je prijavio uginuće labudova, u dva navrata po dva labuda. Nakon toga je izvršeno uzorkovanje i laboratorijsko ispitivanje. I potvrđen je uzročnik ptičjeg gripa”, kaže Mišo Kolarević, direktor Veterinarskog specijalističkog instituta (VSI) u Kraljevu.

Kolarević kaže da su nakon toga krenuli u detaljno ispitivanje životinja u ovom zoo vrtu i da je potvrđeno još pet slučajeva zaražavanja ptica.

„Obolele ptice i one koje su bile u neposrednom kontaktu sa njima su uklonjene. Sledi jedan širi obim ispitivanja u samoj poppulaciji kako bi smo utvrdilu kojoj je meri virus prisutan. Iz Uprave za veterinu su naložene mere kako u samom zoo vrtu, tako i u okolnim mestima, da bi se zaustavilo dalje širenje”, rekao je Kolarević.

Zanimljivo je da nam je vlasnik ovog zoo vrta u telefonskom razgovoru negirao da je kod svojih ptica potvrđeno prisustvo virusa ptičjeg gripa, i pored potvrde koju smo dobili iz Veterinarskog institute. On je rekao da je zatvorio zoo vrt iz preventivnih razloga, da mu nijedna ptica nije uginula i da je virus ustvari potvrđen kod divljih labudova na Zapadnoj Moravi.
Mišo Kolarević kaže da će stručnjaci ovog instituta, pre svega vođeni iskustvima sa ptičjim gripom od pre nekoliko godina, uspeti da ga stave pod kontrolu, kako virus pre svega ne bi dospeo na živinarske farme.

“U zaraženoj zoni je urađen kompletan popis živine i sve farme smo obišli. Vlasnicima je dat nalog da pojačaju bezbednosne mere. To znači kontrola ulaska ljudi i vozila, i sprečavanje kontakta domaćih životinja sa divljim pticama. Takve mere garantuju da virus neće stići do živine”, objašnjava direktor VSI u Kraljevu.

Pre dva dana, u jednom izolovanom slučaju kod uginulog divljeg labuda u Gradiški u Republici Srpskoj otkriven je sličan tip ptičjeg gripa.

Nagli porast zaraženih ptičijim gripom u Kini ove godine izazvao je zabrinutost među stručnjacima, koji poručuju da je prethodno cirkulišući soj mutirao i da je sad zarazniji za ljude. Na farmama u Poljskoj koje je zahvatio ptičji grip ima oko 650.000 živine. Nemačka je registrovala veoma zarazan patogeni virus ptičjeg gripa na jednoj farmi gusaka na severu zemlje.

Vrnjačka Banja: Aktivisti stopirali busotinu usred parka kod izvora Jezero u Vrnjackoj Banji

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar