Foto: Nova.rs

Od Beograda, preko Čačka i Niša do Užica, građani, čini se, masovno kupuju osnovne životne namirnice. Dodatnu tenziju izazvao je i govor predsednika Srbije, Aleksandara Vučića, u kom je naveo da nas očekuje glad, ali i najteža zima u poslednjih 70 godina.

Pišu: Andrija Lazarević, Ljubica Sokić, Miljana Isailović, Slavica Panić

Beograd

Foto: Nova.rs

U beogradskim prodavnicama ima dovoljno osnovnih životnih namirnica, ali je poslednjih dana povećana potražnja za uljem i šećerom, uverio se reporter Nova.rs na licu mesta. U pojedinim prodavnicama postavljeno je obaveštenje za kupce u kom se navodi da budu solidarni i odgovorni i da kupuju brašno, ulje i šećer u preporučenim količinama od maksimalno 4kg, odnosno 4 litra po računu.

Užice 

Foto: Slavica Panić/ Nova.rs

U Užicu nema nestašica osnovnih životnih namirnica, kao što su ulje brašno i šećer ali su u većim marketoma rafovi delimično prazni. Na njima uglavnom nema, ili ima u manjim količinama, najjeftijinijih vrsta određenog proizvoda, ulja i brašna najniže cene. Šećera ima ali nedovoljno, jer u svim marketima koje smo obišli uglavnom ga je bilo u malim količinama.

Trgovci kažu da je snabdevenost redovna, da svega ima dovoljno ali je problem sa količinama pojedinih proizvoda u nabavci.

PROČTAJTE JOŠ

„Nije nestašica ali se određene vrste ulja, brašna kao i šećer mogu nabaviti u ograničenim količinama“, rekli su nam u jednom marketu.

Sa druge strane, kupci razmišljaju drugačije, pa u svemu vide strategiju trgovaca.

„Mislim da trgovci ne iznose na rafove dovoljne količine jeftinijeg ulja da bi se prodalo ovo skuplje, ista stvar vam je i sa brašnom. A narod ko narod, čim čuje nešto na televiziji ili vidi da svi kupuju, onda i on stane u vrstu, pa trebalo mu to ili ne“, rekao nam je jedan Užičanin.

Što se tiče konzervirane hrane, snabdevenost je solidna i nema proizvoda za kojima postoji veće interesovanje potrošača. Na rafovima je dovoljno i toalet papira i svih drugih sredstava za higijenu.

Niš 

Foto: Miljana Isailović/Nova.rs

U mini marketima i dragstorima u Nišu poslednjih dana vlada nestašica jestivog ulja i šećera, dok svih ostalih namirnica ima u dovoljnim količinama.

Prodavci kažu da ne dobijaju dovoljno šećera i ulja od dobavljača, a uz to je tražnja bitno povećana jer se „proneo glas“ da će te namirnice drastično poskupeti.

„Morali smo prošle nedelje da ograničimo prodaju na četiri flaše zejtina i četiri kilograma šećera, ali svi što su kupovali, kupovali su po toliko tako da smo zalih brzo potrošili. Ne znam kada ćemo ponovo dobiti nove količine“, rekao je prodavac u jednom od niških dragstora.

Nišlijka Slađana Ilić kazala je za portal Nova.rs da u njenom kraju šećera ima samo u jednom dragstoru i to se prodaje na merenje.

„Stigli su im džakovi šećera i kupcima mere po kilogram ili dva. Očigledno su i proizvođači i prodavci našli način da zaobiđu ograničenje cene koje je država propisala. Cena kilograma šećea je ograničena na 84 dinara, ali kad se prodaje na džak nije. Tako da tako kad se kupuje iz džaka, na merenje košta 140 dinara“ rekla je Ilić.

U velikim marketima u Nišu uglavnom može da se kupi jestivo ulje i šećer, ali prodavci kažu da je interesovanje ogromno i da su prodaju morali da ograniče.

„Proneo se glas da će biti nestašica tih namirnica i ljudi su navalili da kupuju i da prave zalihe. Isto to smo imali na početku epidemije sa toalet papirom, a pre nekog vremena sa brašnom. Sada se brašno mnogo manje kupuje, mada ima i onih koji prave zalihe i brašna i ostalih trajnih namirnica, sve u strahu da će kao nekada ponovo biti nestašica“, rekla je za Novu.rs prodavačica u jednom od velikih domaćih marketa.
Čačak
Prazni rafovi sa brašnom Foto:Ljubica Sokić/Nova.rs

U Čačku za sada nema nestašice robe široke potrošnje, ali trgovci u radnjama koje smo posetili kažu da im šećer u nabavci daju na „kašičicu“.

Prema rečima jednog od vlasnika maloprodajnog objekta u tom gradu, pre petnaestak dana bio je svedok u „Lidlu“ kada je čovek kupio tri palete šećera.
„Išao sam u nabavku, jedan muškarac je kupio toliku količinu šećera. Ne razumem zbog čega. Mi se međusobno poznajemo, čak smo i u jednom udruženju. Po svoj prilici, pojedinci su našli ova teška vremena da zarade. Na nepošten način. Ali takvi smo mi Srbi“, kaže on.
Naš sagovornik navodi da uglavmom u nabavci ima svega, osim što im, od pomenutog slučaja, šećer daju na „kašičicu“.
„Nije mi jasan postupak takvih ljudi. To je stvarno sramota“, zaključio je on.
Još jedan medijski nastup predsednika Srbije u kome je najavio nuklearni rat, probleme sa hranom, strujom, gorivom, nikad teži period za Srbiju ponovo je izazvao paniku zbog čega su jutros u trgovinskim lancima zabaležene gužve i masovna kupovina prehrambenih artikala, najviše ulja i brašna.
U trgovinskim radnjama su nam  potvrdili da je povećana potražnja za svim prehrambenim artiklima, ali da još uvek nema nestašice, trebovanja su nešto veća, ali nema najava ni signala da bi moglo da dođe do poremećaja na tržištu.“Za sada nećemo ograničavati kupovinu za razliku od nekih manjih radnji, ali računamo na savest kupaca, da će misliti i na druge“, kažu u „Lidlu“.

U čačanskim trgovinskim maloprodajnim objektima ima robe, ali su cene –  da te zaboli glava, navode žitelji grada pored Morave.
„Ja ne mogu da idem za kilogram šećera ili brašna u velike markete. Prinuđena sam da ih nabavim u najbližoj radnji, ali cene su za 30 do 40 odsto veće u odnosu na Rodu, Lidl ili DIS“, ispričala nam je jedna baka. Prema njenim rečima, za kilogram brašna izdvaja od 90 do 100 dinara, a šećer staje 95.
„Dete moje, imam penziju 16.300, kada platim račune, kupim lekove, jedva se prehranim. To je naš „ekonomski tigar“ o kome su svaki dan, u ranijem periodu pričali na televiziji.
Muka mi je od njihovih laži koje iznose svakodnevno u medijima. Šta da vam kažem kada je kilogram masti 350 RSD“, kaže ova sedamdesetčetvorogodišnja starica za naš portal.
Sve u svemu, Čačani kažu da su naučili na teška vremena, pa će i ono koje dolaze – preživeti.
„Naučili smo na razne načine života. Imali smo bombardovanje, sankcije, čekali u redu za jedan hleb, valjda ćemo i vreme koje nam ide u susret izdržati“, poručili su sagovornici portala Nova.rs.
BONUS VIDEO: Fenomen skrivene inflacije 
 

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram