Od Beograda, preko Čačka i Niša do Užica, građani, čini se, masovno kupuju osnovne životne namirnice. Dodatnu tenziju izazvao je i govor predsednika Srbije, Aleksandara Vučića, u kom je naveo da nas očekuje glad, ali i najteža zima u poslednjih 70 godina.
Pišu: Andrija Lazarević, Ljubica Sokić, Miljana Isailović, Slavica Panić
Beograd
U beogradskim prodavnicama ima dovoljno osnovnih životnih namirnica, ali je poslednjih dana povećana potražnja za uljem i šećerom, uverio se reporter Nova.rs na licu mesta. U pojedinim prodavnicama postavljeno je obaveštenje za kupce u kom se navodi da budu solidarni i odgovorni i da kupuju brašno, ulje i šećer u preporučenim količinama od maksimalno 4kg, odnosno 4 litra po računu.
Užice
U Užicu nema nestašica osnovnih životnih namirnica, kao što su ulje brašno i šećer ali su u većim marketoma rafovi delimično prazni. Na njima uglavnom nema, ili ima u manjim količinama, najjeftijinijih vrsta određenog proizvoda, ulja i brašna najniže cene. Šećera ima ali nedovoljno, jer u svim marketima koje smo obišli uglavnom ga je bilo u malim količinama.
Trgovci kažu da je snabdevenost redovna, da svega ima dovoljno ali je problem sa količinama pojedinih proizvoda u nabavci.
„Nije nestašica ali se određene vrste ulja, brašna kao i šećer mogu nabaviti u ograničenim količinama“, rekli su nam u jednom marketu.
Sa druge strane, kupci razmišljaju drugačije, pa u svemu vide strategiju trgovaca.
„Mislim da trgovci ne iznose na rafove dovoljne količine jeftinijeg ulja da bi se prodalo ovo skuplje, ista stvar vam je i sa brašnom. A narod ko narod, čim čuje nešto na televiziji ili vidi da svi kupuju, onda i on stane u vrstu, pa trebalo mu to ili ne“, rekao nam je jedan Užičanin.
Što se tiče konzervirane hrane, snabdevenost je solidna i nema proizvoda za kojima postoji veće interesovanje potrošača. Na rafovima je dovoljno i toalet papira i svih drugih sredstava za higijenu.
Niš
U mini marketima i dragstorima u Nišu poslednjih dana vlada nestašica jestivog ulja i šećera, dok svih ostalih namirnica ima u dovoljnim količinama.
Prodavci kažu da ne dobijaju dovoljno šećera i ulja od dobavljača, a uz to je tražnja bitno povećana jer se „proneo glas“ da će te namirnice drastično poskupeti.
„Morali smo prošle nedelje da ograničimo prodaju na četiri flaše zejtina i četiri kilograma šećera, ali svi što su kupovali, kupovali su po toliko tako da smo zalih brzo potrošili. Ne znam kada ćemo ponovo dobiti nove količine“, rekao je prodavac u jednom od niških dragstora.
Nišlijka Slađana Ilić kazala je za portal Nova.rs da u njenom kraju šećera ima samo u jednom dragstoru i to se prodaje na merenje.
„Stigli su im džakovi šećera i kupcima mere po kilogram ili dva. Očigledno su i proizvođači i prodavci našli način da zaobiđu ograničenje cene koje je država propisala. Cena kilograma šećea je ograničena na 84 dinara, ali kad se prodaje na džak nije. Tako da tako kad se kupuje iz džaka, na merenje košta 140 dinara“ rekla je Ilić.
U velikim marketima u Nišu uglavnom može da se kupi jestivo ulje i šećer, ali prodavci kažu da je interesovanje ogromno i da su prodaju morali da ograniče.
U Čačku za sada nema nestašice robe široke potrošnje, ali trgovci u radnjama koje smo posetili kažu da im šećer u nabavci daju na „kašičicu“.