Stari savski most u Beogradu od sutra mogao bi da ide u istoriju. Udruženja i inicijative građana koje se bore protiv rušenja mosta, ne odustaju do samog kraja, pa će se večeras u 18 časova okupiti kod nekadašnje autobuske stanice i protestom ukazati vlasti da most mora da ostane. Oni pozivaju sve građane "koji vole Beograd" da dođu i da zajedničkim snagama odbrane most i poručuju da ponesu baterijske lampe i ćebad, jer je predviđeno čuvanje mosta tokom noći.
Za uklanjanje Starog savskog mosta, koje je više puta najavljivano i odlagano, zvanično više ne postoje prepreke. Rušenje može da počne jer je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture izdalo rešenje o njegovom uklanjanju, pa će tako prvog novembra most biti zatvoren za saobraćaj.
Tome se protive mnogi Beograđani, zbog čega je mreža udruženja „Združene inicijative i pokreti“ najavila za večeras u 18.00 časova okupljanje kod Starog savskog mosta, tačnije kod bivše autobuske stanice.
Đorđe Miketić, predstavnik Inicijative „Most ostaje“ takođe će se boriti za opstanak mosta, a kako kaže za Nova.rs, u planu su dva punkta i čuvanje mosta tokom cele noći.
„Molimo sve građane da ponesu baterijske lampe jer ćemo most, koji je već dugo u mraku, prelaskom preko njega osvetliti. Podići ćemo dva punkta za ljude koje će ostati preko noći da čuvaju most, u slučaju da mašine već ne krenu da ruše most. To ne možemo da dozvolimo“, navodi Miketić.
Prema njegovim rečima, sam protest trajaće sat i po vremena, dok će odbrana mosta biti celu noć.
„Imaćemo govornike na skupu, podsetićemo se istorijata mosta i neosnovanih razloga za njegovo rušenje, a onda ćemo zajednički podići punktove. Zato dođite svi koji možete, ostanite sa nama preko noć jer je bitno da nas bude što više jer što nas je više, to su manje šanse da oni krenu u zatvaranje mosta. Onog trenutka kada se most zatvori za saobraćaj, otvara se mogućnost da odmah započnu demontiranje šina i uklanjanje instalacija“, navodi Miketić.
Miketić podseća da borba za očuvanje mosta traje već četiri godine, ali da je vlast ignorisala, baš kao i sada.
„Pisali smo apele, peticije, dopise, primedbe, krivične tužbe, nudili rešenja, organizovali čak i dve javne rasprave na koje smo pozivali donosioce odluka. Međutim, sve su ignorisali. Šapića ne zanima razgovor sa građanima i strukom. Ovaj režim se jedino plaši organizovanih građana i zbog toga smatram da je sve na nama. Dok je nas puno, oni se neće usuditi da krenu na most. Međutim, stare su to kukavice, čekaće da se ljudi raziđu pa će onda krenuti“, smatra Miketić.
Dodaje da rešenje o uklanjanju mosta niko nikad nije video, kao ni studiju šta će se desiti sa saobraćajem u Beogradu.
Na Viberu je osnovana grupa za očuvanje Starog savskog mosta u kojoj članovi pozivaju na očuvanje mosta jer – ako padne most, pada i sloboda građana.
„Dozvolili smo bez otpora da sruše i otmu Savamalu. Od tada kao rak bolest se širi i guta nam Beograd pred našim očima. Ako padne most, pada i Sajam, Čukarica, obala Save sa novobeogradske strane, gde će ovaj rak nastaviti da proždire ovo malo zdravog tkiva koje nam je ostalo“, pišu članovi ove grupe.
Podsetimo, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture pre deset dana izdalo je rešenje o građevinskoj dozvoli za izgradnju novog Savskog mosta.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio da se, koliko on zna, demontaža Starog savskog mosta obavlja po zakonu i da u tome nema ništa nelegalno, kao što tvrde aktivisti.
Kako su ranije mediji pisali, demontaža Starog savskog mosta počinje 1. novembra, a rasklapanje konstrukcije, sečenje i rušenje stubova trajaće do oktobra 2026. godine.
BONUS VIDEO: Stari savski most broji poslednje dane
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare