Počela je četvrta nedelja cirkularnog štrajka prosvetnih radnika u Srbiji, po kom školske uprave imaju skraćenu nastavu na nedeljnom nivou. Tako su od ovog ponedeljka u štrajku škole koje pripadaju upravama Niš, Kruševac, Leskovac, Zaječar i Jagodina. Nastavnici i profesori se i dalje bore za poboljšanje materijalnog položaja svih zaposlenih u školama, a kako i dalje nema poziva Vlade, oni najavljuju da se od naredne nedelje nastavlja štrajk koji podrazumeva skraćenje časova na 30 minuta.

Četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika najavila su danas da će od naredne nedelje školske uprave u Srbiji ući u štrajk koji podrazumeva skraćenje časova na 30 minuta, ali ne sve.

Takvu odluku doneli su jer se Vlada još nije oglasila povodom nastavka pregovora o poboljšanju materijalnog položaja zaposlenih u školama. Oni su istakli da će morati da pristupe i „radikalnijim merama“, jer premijer Miloš Vučević i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović i dalje ćute na zahteve prosvetnih radnika.

PROČITAJTE JOŠ:

Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije ističe za Nova.rs da je u četvrtak zakazan sastanak u ministarstvu povodom rada na kolektivnom ugovoru, na njegovim izmenama i dopunama, ali da će svakako nastaviti cirkularni štrajk i u decembru.

„U prvoj nedelji decembra štrajkuje južna Srbija, pa Vojvodina i Valjevo, zatim Zapadna Srbija i četvrte nedelje će škole u Beogradu i Požarevu imati skraćenu nastavu. U međuvremenu će naši organi, predsedništvo i Glavni odbor doneti odluke u zavisnosti od nastavka razgovora na kolektivnom ugovoru“, objašnjava ona.

Protest prosvetnih radnika Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

Dodaje da ako ministarka pristane na predložene izmene i dopune koje su prosventi radnici poslali, to bi značilo sistemsko rešenje za prosvetu i bio bi povod za nastavak saradnje.

Više od 90 odsto škola u štrajku

Gašić ističe da je od ukupno 195 škola sa teritorije školskih uprava u južnoj Srbiji, a u kojima Unija SPRS ima članove, više od 90 odsto škola u štrajku.

„Od ukupno 195 škola sa teritorije školskih uprava Kruševac, Niš, Leskovac, Jgaodina i Zaječar, više od 90 odsto je u štrajku. Podaci u kojima Unija SPRS ima članove, 149 škola zvoni na 30 minuta, 37 zvoni na 45, a zaposleni izlaze na 30 minuta“, navodi Gašić.

Pritisci jačaju, Vlada i dalje ćuti

Snežana Romandić iz Unije sindikata prosventih radnika Beograda govorila je o svakodnevnim pritiscima na prosvetne radnike, te da je do sada nekoliko direktora dalo ostavku.

Kaže da ti pritisci dolaze od lokalnih moćnika, te da svako malo škole obilazi prosvetna inspekcija.

Protest prosvetnih radnika Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

„Nemamo utisak da direktne pritiske na nas vrši samo Ministarstvo prosvete koje je naš poslodavac ili školske uprave, već nam se više čini da te pritiske u pojedinim i često manjim sredinama čine predstavnici lokalne vlasti. Pojačavaju se pritisci vanredne inspekcije, a direktori traže spiskove i planove nadoknade. Nekoliko direktora je dalo ostavke“, kazala je ona.

Nova.rs je prošle nedelje objavila da su tri direktora iz škola u Prokuplju dali ostavke, a jedan od njih je potvrdio s tim što je kao razlog naveo da je iz lične prirode.

Podsetimo, reprezentativni sindikati u prosveti odbili su ponudu Vlade Srbije da zaposlenima u predškolskom, osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju plate budu povećane za 11 odsto od januara 2025. godine.

Oni traže da njihove plate budu izjednačene sa republičkim prosekom.

Početna plata nastavnika je oko 740 evra i za oko 80 evra je manja od prosečne plate u Srbiji koja je 818 evra.

Ministar finansija Siniša Mali potvrdio je 8. novembra da je budžetom za narednu godinu planirano povećanje plata u prosveti za 11 odsto.

Prosvetni radnici u Srbiji trenutno se suočavaju sa brojnim pritiscima zbog štrajka koji su otpočeli od ponedelja, 4. novembra. Pritiskaju ih Ministarstvo prosvete, školska uprava i direktori škola koji svakodnevno prave spiskove „štrajkača“.

BONUS VIDEO: Prosvetari i dalje u maratonskom protestu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare