Jutarnji program televizije NOVA S "Probudi se" pozabavio se temom respiratora: Šta respirator čini našim plućima i šta se sa njima dešava nakon preležanog koronavirusa?
Epidemija koronavirusa u Srbiji još nije završena, ali je najteži period prošao. Dr Katarina Bajec rekla je u jutarnjem programu „Probudi se“ da se pokazalo da taj virus u 80 odsto slučajeva ide sa blagom kliničkom slikom ili asimptomatski.
„On nas jeste iznenadio, jer ga ne poznajemo. Mi učimo u hodu. Vremenski period od prvog pacijenta do sada nije dovoljno dug, da bi precizno znali koje posledice ostavlja. Znamo šta uradi terapija, respirator i lekovi koji nisu baš blagi i nemaju neka neželjena dejstva. U 45 odsto težih oblika infekcije posledica je bila sepsa“, navela je dr Bajec.
Pulmolog dr Saša Milićević naveo je u jutarnjem programu Nove S da respirator u određenim situacijama zaista spašava život, ali da kako vreme prolazi, saznajemo da ima i određene mane.
„Zavisi od toga u kojem je stanju pacijent došao, da li je imao pridružene bolesti ili nije imao, da li je njegova koncidija bila adekvatna… Ispitivanja pokazuju da postoje određena oštećenja plućnih disajnih puteva, pa i određenih supstanci koje se nalaze u plućima, koje su nam neophodna“, kaže dr Milićević.
On podseća da je respirator tu da nam pomogne, ali da je to ipak mašina.
„Pre svega taj tubus, odnosno strana materija u disajnom sistemu, što duže ostane u organizmu, može duža oštećenja da ostanu“, rekao je Milićević.
Kada je reč o drugom talasu koronavirusa, on je naveo da na to moramo da budemo spremni.
„Biće puno neizvesnosti. Iskustvo je veće u svakom slučaju. Znamo šta možemo da očekujemo, ali ne možete da budete sto posto sigurni“, naveo je on.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare