Prirodnjački muzej u Beogradu dobiće novu, namensku zgradu, koja će biti izgrađena na prostoru kompleksa "Parka prijateljstva" u Novom Beogradu, saopštilo je večeras Ministarstvo kulture.
Izgradnja nove zgrade Prirodnjačkog muzeja ključni je korak u rešavanju jednovekovnog problema adekvatnog smeštaja jednog od najstarijih i najvažnijih muzeja u zemlji, tvrde u resornom ministarstvu.
„Ovaj projekat od ogromnog je značaja za kulturnu, obrazovnu i naučnu zajednicu Srbije, ali i šire. Njegovom realizacijom otvara se mogućnost da se deca i mladi upoznaju s prirodnim blagom koje poseduju Muzej i naša država. Takođe, ispuniće se svi uslovi da ova republička ustanova kulture na najbolji način predstavi svoje dragocene zbirke i bogato prirodno nasleđe naše zemlje, a pored toga, Prirodnjački muzej biće u mogućnosti da u punom obimu realizuje obavezu matičnosti za prirodnjačko nasleđe, koja mu je dodeljena Zakonom o muzejskoj delatnosti i dobiće mogućnost preciznog uvida u stanje prirodnjačkih zbirki u čitavoj Srbiji“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da će nova zgrada Muzeja u Parku prijateljstva biće i veliki korak ka realizaciji ideje o formiranju muzejske četvrti u našem glavnom gradu, koja će dati značajan zamah razvoju kulturnih dešavanja i muzejskog života.
„Uklapanje Prirodnjačkog muzeja u ovu prostornu celinu idealno je rešenje za samu ustanovu, mnogobrojnu publiku i vredna zaostavština za budućnost. Tokom višegodišnjih napora da se pronađe optimalna opcija za smeštaj i funkcionisanje Prirodnjačkog muzeja, a na osnovu brojnih analiza i konsultacija sa eminentnim stručnjacima iz oblasti arhitekture, urbanizma i muzeologije, iskristalisalo se rešenje o izgradnji nove zgrade na prostoru kompleksa ‘Parka prijateljstva’ na Novom Beogradu. Ova lokacija idealna je iz više razloga: lako je dostupna, postoje saobraćajni i komunikacioni uslovi, pruža mogućnost dovoljno velike površine za izgradnju odgovarajuće zgrade, nalazi se u prijatnom ambijentu modifikovane prirodne sredine (park-šuma)“, navodi se u saopštenju.
„Ovaj prostor, zajedno sa kompleksom Memorijalnog centra ‘Staro sajmište’, u više pozitivno ocenjenih studija viđen je kao budući kvart kulture, u kome je predviđena izgradnja Nacionalne koncertne dvorane, pozorišta i bioskopa i gde se već nalazi Muzej savremene umetnosti i održavaju brojne kulturne manifestacije na otvorenom. Sa ovom prostornom celinom graniči se Blok 16, kompleks ispunjen komercijalnim sadržajima i sa velikom frekvencijom posetilaca, dok se u neposrednoj blizini nalazi Veliko ratno ostrvo, jedinstveno područje zakonom zaštićene prirode nadomak centra grada, sa značajnim vizitorskim potencijalom za publiku koja želi da se upozna sa prirodnjačkim sadržajima“, dodaje se u saopštenju.
Za smeštaj, normalan rad i potpuno ostvarivanje zaštite i čuvanja muzejskih zbirki Prirodnjačkog muzeja planiran je prostor od približno 15.000 metara kvadratnih u tri nivoa, od čega nekoliko hiljada kvadratnih metara za izložbene sale.
„Izgradnjom namenske zgrade, koja po veličini, strukturi i opremi zadovoljava savremene međunarodne standarde i kriterijume, Prirodnjački muzej dobiće neophodne uslove za smeštaj zbirki i njihovo trajno čuvanje, kao i za primenu savremenih tehnika i tehnologija prepariranja, konzerviranja i obrade predmeta. Nova zgrada značiće i da publika konačno može da vidi prirodnjačka kulturna dobra iz muzejskih depoa, dok će mogućnost adekvatne realizacije kulturne, izložbene, obrazovne i naučne delatnosti doprineti da Prirodnjački muzej postane jedan od najatraktivnijih centara kulture u Srbiji“, naveli su u Ministarstvu kulture.
Prirodnjački muzej u Beogradu osnovan je 1895. godine, jedan je od najstarijih srpskih ustanova kulture i jedini muzej takve vrste u Srbiji. Po bogatstvu i raznovrsnosti zbirki, najveći je prirodnjački muzej u Jugoistočnoj Evropi.
„Danas, 128 godina nakon osnivanja, Prirodnjački muzej još uvek je u privremenom smeštaju, bez stalne izložbene postavke koja bi na jednom mestu prezentovala veliku prirodnu i kulturnu baštinu Srbije, sakupljanu i čuvanu decenijama. Trenutno se u Prirodnjačkom muzeju čuva 125 zbirki sa blizu dva miliona primeraka stena, minerala, fosila, biljaka, životinja i lovačkih trofeja, koje imaju neprocenjivu naučnu, muzeološku i kulturnu vrednost. Ovo ogromno nacionalno blago čuva se u krajnje nepodesnim uslovima, u nenamenskoj zgradi nekadašnje Prve ženske gimnazije u Beogradu, u kojoj je Muzej u privremenom smeštaju već 85 godina. U ovom nenamenskom objektu nema elementarnih uslova za čuvanje zbirki i moderan naučni rad. Veliki deo zbirki smešten je u dve montažne konstrukcije u dvorištu Muzeja i podrumima“, navelo je Ministarstvo kulture.
„Prirodnjački muzej ne raspolaže izložbenim prostorom za stalnu postavku, zbog čega nema mogućnosti da javnosti predstavi nacionalnu baštinu. Samo zahvaljujući znanju i izuzetnim naporima generacija kustosa i stručnog osoblja, bogate i dragocene zbirke Muzeja sačuvane su od fizičkog, biološkog i hemijskog uništavanja i oštećivanja i realizovano je na stotine izložbi u različitim prostorima“, dodaje se još u saopštenju.
***
BONUS VIDEO – U Beogradu otvoren muzej retro video igara: Tamo se možete podsetiti svih igrica uz koje ste odrastali