"Sve je manji broj zahteva za hospitalizacijom, i manje pacijenata se javlja u kovid ambulante. Ovo je preloman trenutak, očekuje se da 'krivulja' krene silaznim tokom, ali sada treba da smognemo snage i da se pridržavamo svih zaštitnih mera", izjavila je dr Darija Kisić Tepavčević na konferenciji za medije Kriznog štaba.
Dr Darija Kisić Tepavčević izjavila je na konferenciji za medije Kriznog štaba da je izuzetno veliki broj testiranih, da se stabilizuje broj zaraženih, i da se naziru povoljni parametri .
„Sve je manji broj zahteva za hospitalizacijom, i manje pacijenata se javlja u kovid ambulante. Ovo je preloman trenutak, očekuje se da ‘krivulja’ krene silaznim tokom, ali sada treba da smognemo snage i da se pridržavamo svih zaštitnih mera“, rekla je Kisić Tepavčević.
Ona je kao dobar prognostički pokazatelj navela to da je u poslednja 24 časa testirano 117 osoba u Nišu, a da je samo jedna osoba bila pozitivna.
„To znači da povoljni ishodi mogu da uslede kada se poštuju mere“, naglasila je Kisić Tepavčević.
„Nakon preležane bilo koje bolesti, javlja se imunitet u vidu antitela ili T-ćelijski imunitet.
Nivo antitela se može meriti ali ovaj drugi ne. Što se tiče slučajeva onih koji su „ponovo inficirani“ Kovidom, zabeležili smo desetak pacijenata, po pravilu se radilo o pacijentima koji su imali blaže oblike bolesti, i oni nam
ukazuju na to da je moguće zaraziti se ponovo, ali istraživanja su i dalje u toku, premalo vremena je prošlo“, odgovorila je Kisić Tepavčević na jedno od pitanja novinara.
Da li je doneta odluka o karantinu za one koji dolaze iz inostranstva?
Dr Darija Kisić Tepavčević je izjavila da se o eventualnom uvođenju karantina za one koji dolaze iz inostranstva stalno diskutuje, ali još nije doneta nikakva konkretna odluka.
Na pitanje kako se pokazala terapija krvnom plazmom, dobijenom od onih koji su preležali Kovid – 19 i dobili antitela, direktor KBC Zvezdara dr Petar Svorcan potvrdio je da je u toj bolnici primanjena terapija plazmom.
„Pacijenti koji su je dobijali su pokazli bolje rezultate od onih koji je nisu dobili. Međutim, ne može svaki pacijent da dobije plazmu – postoji „skoring“ sistem. Takođe, najbolje rezultate primena plazme pokazuje kada se da u prve dve nedelje“, objasnio je dr Svorcan.
Na pitanje da li treba testirati one koji od svih potencijalnih simptoma imaju taj da su izgubili čulo ukusa i mirisa, dr Kisić Tepavčević odgovara da Kovid – 19 ima širok spektar simptoma, i da nijedan nije isključiv za tu bolest.
„Kada je u pitanju odluka lekara da li da testira pacijenta, to se bazira na tome da li je bio u kontaktu sa zaraženim, kliničkog pregleda, laboratorijske analize i snimka pluća. Vrlo moguće je, dakle, da neko ima takve simptome, ali da nema Kovid – 19. Drugi virusi nisu nestali dolaskom koronavirusa, tako da gubitak čula mirisa i ukusa jeste pokazatelj, ali se odluka o testiranju donosi u zavisnosti od drugih parametara“, naglasila je Kisić Tepavčević.
Ona je dodala da se trenutno najmanje zna o asimptomatskim slučajevima.
„Oni jesu jako bitno pošto mogu nesvesno da šire infekciju, ali ima tu i pozitivan aspekt – oni nam grade kolektivan imunitet“, podsetila je Kisić Tepavčević.
O izjavi Ugljanina da je u maske stavljeno „po malo virusa“ i da nošenje maski utiče na povećanje smrtnosti
„Da li je neko uopšte ozbiljno shvatio takvu izjavu? Mislim da ne treba da gubimo vreme na takve izjave. Mislim da svaki građanin zna kako može da se zaštiti. Mora da postoji odgovornost za svaku javno izgovorenu reč, a danas mnogi daju sebi za pravo da daju izjave iz oblasti za koje nisu stručni. Važno je nositi masku, istraživanja su pokazala da nošenje maske smanjuje verovatnoću zaraze. Postoje i radovi koji ukazuju na to da, čak i ako do zaraze ipak dođe, oni koji su nosili masku razvili su blaže oblike bolesti“, poručila je dr Darija Kisić Tepavčević.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare