Udruženje poljoprivrednika "Naše mleko" podržava protest studenata i moraće da preduzmu radikalnije mere pošto vlast nema sluha za zahteve studenata i poljoprivrednika.
To je rekao predsednik tog udruženja Milan Pajić, prenosi 021.rs.
On je naveo da poljoprivredni proizvođači ne odustaju od zahteva za smenjivanje premijera Miloša Vučevića koji je bio garant sporazuma o ispunjenju njihovih zahteva, zatim resornog ministra Aleksandra Martinovića i predsednika Odbora Skupštine Srbije za poljoprivredu Marijana Rističevića.
„Očekivali smo da će se dozvati pameti, ali vidimo da nemaju sluha. Ne odustaju od manipulacija i laži. Moraćemo da preduzmemo radikalnije mere. Krenućemo ofanzivnije u borbu, pa gde se sretnemo“, rekao je Pajić.
Predsednik Udruženja „Za spas stočara zapadne Srbije“ Zlatko Kokanović rekao je da je neupitna bezrezervna podrška studentima i da ga vlast neće podmititi ukidanjem rešenja o pasivnom statusu njegovog gazdinstva, koje je jutros dobio.
Obaveštenja o ukidanju pasivnog statusa stigla su danas na adrese i ostalih poljoprivrednika kojima je poljoprivredna inspekcija navodno našla nepravilnosti u poslovanju, Đoke Ćurčića i Predraga Veljkovića. Oni smatraju da je to bio pritisak zbog njihovog učešča u protestima jer je reč o sitnim nepravilnostima kakvih ima kod svih poljoprivrednika.
„Podržavamo zahteve studenata. Deca hoće da žive u zemlji gde vlada pravda, a ne da se voze autobusima, da aplaudiraju Vučiću za sendvič i posao“, rekao je Kokanović koji je i predsednik Udruženja „Ne damo Jadar“ angažovanog na borbi protiv otvaranja rudnika litijuma kod Loznice.
On je rekao da vlast ne prestaje da ga maltretira i da mu je juče navodno zbog pogrešno parkiranja oduzet traktor kojim je došao na protest u Beogradu.
„Traktor je bio na parkingu gde je bilo još automobila i ‘pauk’ nije odneo ni jedan od njih zbog pogrešnog parkiranja. Došla je četa od 50 policajaca koji su obezbeđivali traktor, a policija u civilu je pretresala traktor i automobile onih koji su došli zajedno sa mnom, a pri tome nisu pokazali legitimacije“, rekao je Kokanović.
Dodao je da je policija jednom članu udruženja čak stavljala lisice na ruke i pretresala mu auto, a jednog člana udruženja zamalo nisu odveli da ga testiraju na nedozvoljene supstance jer je imao lek za visok krvni pritisak.
Kazna za odnošenje traktora paukom je, kako je rekao, nešto manje od 20.000 dinara.
„Kada ga ‘pauk’ zakačio, policajci su okrenuli leđa i otišli, a da mi nisu dali nikakav zapisnik. Traktor su vratili tek oko 20 sati. Žaliću se zbog takvog maltretiranja, već se javilo nekoliko advokata koji će me besplatno zastupati“, rekao je Kokanović.
Mileta Slankamenac iz Udruženja „Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije“ je rekao da je prioritet podrška studentima i da njegovo udruženje, kao i druga, traži smenjivanje Vučevića, Martinovića i Rističevića.
Ni poljoprivrednicima nisu ispunjeni zahtevi, povraćaj (novca) za dizel kasni, rešenja o isplati subvencija su dali, ali nisu sva i realizovana“, rekao je Slankamenac.
Član tog udruženja, poljoprivrednik Đoka Ćurčić koji je danas dobio obavešteno prestanku pasivnog statusa svog gazdinstva, rekao je da se poljoprivrednici neće smiriti.
„Tek sada su nam deca (studenti) dala nadu i otvorila oči“, rekao je Ćurčić.
BONUS VIDEO: Poljoprivrednici uz studente