Oglas
Danas je sedmi dan protesta poljoprivrednika, koji nastavljaju sa blokadom puteva, pretežno u Vojvodini. Danas će se protesti i blokade održati na više od 15 lokacija, a sva najnovija dešavanja pratite u našem blogu uživo.
Poljoprivrednici koji sedmi dan blokiraju rafineriju nafte u Novom Sadu, danas su ponovo blokirali i pojedine prilazne puteve auto-putu u Novom Sadu.
Oni su prethodno organizovali protestnu vožnju traktorima kroz Novi Sad, a potom su blokirali prilaz autoputu kod Kaćke petlje.
Članovi poljoprivrednog Udruženja „Složni Pidikanci“ blokirali su danas magistralni put Kovin-Bavanište-Pančevo.
Oni su sa 52 traktora blokirali put, a prolaz dozvoljavaju samo kolima hitne pomoći i vozačima koji imaju decu.
Podršku udruženja „Složni Pidikanci“ pružili su poljoprivrednici iz Deliblata, Gaja, Kovina i Bavaništa.
Marko Gabrić iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice kaže da su juče dobili odgovor Ministarstva poljoprivrede.
"Mi smo juče dobili odgovor od Ministarstva da smo mi u pravu i da ćemo dobiti u potpunosti akcizu na gorivo, ali putem refakcije. To naš dogovor nije. Naš dogovor je da na svakoj benzinskoj pumpi svaki poljoprivrednik može da dobije gorivo bez akcize, ali sa PDV-om", navodi Gabrić.
Ističe da su poljoprivrednici u problemu i da nemaju novca za gorivo, prenosi RTS.
"Pošto su ljudi u problemu i nemaju para za gorivo da nam što jeftinije bude odmah, a ne da mi čekamo Ministarstvo finansija kada ćemo dobiti nazad pare", dodaje Gabrić.
Kada je reč o naknadi za odvodnjavanje za 2023. godinu, kaže da im i dalje stižu zaduženja i kamate na ta zaduženja ko nije platio.
"To kroz zakon još ništa nije prošlo, treba da se vidi šta ćemo za sledeću godinu pošto ništa nije definisano što se tiče sledeće godine", navodi Gabrić.
"Mi ostajemo do daljnjeg na ulicama, dok se to što je dogovoreno ne ispoštuje", poručuje Gabrić.
Poljoprivrednik Mileta Slankamenac rekao je za Nova.rs da će poljoprivrednici nastaviti sa protestima i blokadama i sutra.
Paori planiraju da na ovaj način iskazuju zadovoljstvo dokle god njihovi zahtevi ne budu ispunjeni.
Kako javljaju poljoprivrednici, blokada Kaćke petlje u Novom Sadu trajaće do 16 časova.
Poljoprivrednici su završili protestnu vožnju traktorima kroz Novi Sad i stigli do Kaćke petlje gde blokiraju ulaz i izlaz na auto-put.
Kako prenosi novosadski portal 021, blokade bi danas trebalo da traju do 15 ili 16 časova.
Jedan od učesnika protesta Mileta Slankamenac uključio se u jutarnji program "Pokreni se" na TV Nova.
Poljoprivrednici su se okupili i u Banatskom Novom Selu nadomak Pančeva.
Ovaj put nije blokiran, već su traktori parkirani pored.
"Proizvođači hrane su gladni", piše na transparentu koji su razvili poljoprivrednici u Požarevcu.
Kako je objavljeno na Instagram profilu 192, Novosađani su nezadovoljnim poljoprivrednicima pružili podršku.
Kako se vidi na snimku, dok poljoprivrednici voze protestnu vožnju, prolaznici aplaudiraju.
Predstavnik subotičkih poljoprivrednika, Miroslav Matković, izjavio je danas za agenciju Beta da su paori u Subotici nezadovoljni jučerašnjim odgovorom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i traže da im se dostavi detaljno pisano obrazloženje o tome na koji način će biti sprovedeni zahtevi koji su potpisani u maju.
Poljoprivrednici su traktorima blokirali Bikovačku petlju, a povremeno će propuštati vozila.
Oni su pozvali predstavnike ministarstva u Kisač u ponedeljak, 20. novembra u 18 časova, da razgovaraju o svemu gore navedenom, pod uslovom da im oni pre toga dostave detaljan plan.
"Ukoliko nam to ne dostave za 2023. godinu, nema potrebe ni da dolaze – mi nastavljamo blokadu puteva", poručio je Matković.
U selo Tovariševo u toku je totalna blokada.
Tako će ostati do kraja protesta.
Poljoprivrednici su od novosadske rafinerije krenuli ka Banovini, dalje ka Bulevaru oslobođenja do železničke stanice.
Potom će se kretati do Partizanske ulice, ka krajnjoj lokaciji - Kaćkoj petlji, koju će blokirati.
Poljoprivrednici su blokirali put od Kikinde do Zrenjanina. Blokada će trajati do 13 časova.
Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) formirala je tim pravnika za odbranu poljoprivrednika od pretnji i zastrašivanja, a na čelu tima je, kako ja saopštila, advokat i poslanik Skupštine Srbije Aleksandar Olenik.
"Pravni tim Vojvođana već je dobio prve prijave i trenutno postupa po njima u skladu sa zakonom", naveli su u saopštenju i dodali da se poljoprivrednici susreću sa konstantnim zastraivanjima i pretnjama, od kojih je jedna pre tri dana bila i direktno upućena poljoprivredniku, učesniku protesta iz Kikinde.
Olenik je pozvao poljoprivrednike da sve pritiske odmah prijave.
Poljoprivednici koji blokiraju puteve dobili su poziv da dođu na pregovore u Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Ipak, poljoprivrednici su odbili poziv, odnosno rekli su da prvo traže ukidanje akciza i PDV-a na dizel, pa tek onda mogu da pregovaraju.
U Novom Sadu se nastavlja neprestana blokada ulaza i izlaza iz rafinerije koja traje od ponedeljka, 13. novembra, prenosi 021.
Takođe, poljoprivrednici će oko 11 časova imati protestnu vožnju ulicama Novog Sada bez zaustavljanja, i nakon toga će ponovo od podneva do 14 časova blokirati ulaze i izlaze sa auto-puta kod Kaćke petlje, kao što je već rađeno u petak i subotu.
Blokade su danas planirane kod Bavaništa, na putu Novi Sad - Bačka Palanka na delu između Gložana i Čelareva, na putu Bački Petrovac - Silbaš, na putu Kikinda -Zrenjanin, kod Aradca na putu Zrenjanin - Novi Sad, Banatski Brestovac (put Kovin - Pančevo), Čenta, Stara Pazova (kod auto-puta), Bač (put ka Bačkoj Palanci), granični prelaz Srpska Crnja, Novi Žednik - Čantavir, Banatsko Novo Selo, Tovariševo, Sumbor (Bezdanski put), Vlajkovac most na putu Beograd - Vršac, Subotica Y krak, Pančevo - Zrenjanin kod raskrsnice Idvor - Sakule i na drugim mestima.
Nezadovoljni poljoprivrednici traže ukidanje akciza na gorivo i uređenje tržišta prometa i robne berze što su, kako su istakli, dogovorili još u maju.
Osim toga, Ministarstvu poljoprivrede dostavili su listu zahteva za 2024. godinu, a to su:
-Subvencije po hektaru za biljnu proizvodnju - 35.000 dinara;
-Premija za mleko od 19 dinara po litru;
-Subvencionisani krediti u toku cele 2024. godine sa kamatom od jedan odsto kojim se mogu i refinansirati postojeći krediti;
-Brisanje poljoprivrednika iz kreditnog biroa;
-Podsticaji za priplodne mlečne krave - 40.000 dinara po grlu;
-Jednokratna stimulacija za odgoj junica na prelasku u kategoriju priplodne krave - 100.000 dinara;
-Ukidanje ograničenja od 19 grla goveda za konkurs nabavke opreme za stočarsku proizvodnju;
-Stimulacija za odgoj tova junadi domaćih rasa (ne iz uvoza!) -25.000 dinara po grlu;
-Rešavanje problematike dugova i nalaženje rešenja za izmenu Zakona PIO za poljoprivrednika.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar