Od 2016. godine stanari Cetinjske i Zetske ulice trpe doslovno teror od buke koja se širi iz obližnjih kafića. Protiv Grada Beograda podneli su i dobili tužbu, koja je postala pravosnažna 2022, ali ni to nije bitno izmenilo njihovu situaciju. Predsednica udruženja Sačuvajmo Cetinjsku i Zetsku ulicu Snežana Metlaš navodi da stanari Cetinjske nemaju problem sa svim lokalima, već samo sa pojedinim koji su problematični.

„Ono što se drastično promenilo od presude (koja podrazumeva i odštetu od 120.000 za naplatu nematerijalne štete i nanetu duševnu bol, a pre svega zato što Grad nije preduzeo sve iz svoje nadležnosti da zaštiti građane od buke) je da nemamo izlaske komunalaca na teren, ne reaguju više na naše prijave za buku. Sada više ne reaguju ni po prijavama za kršenje odluke o radnom vremenu, tako da smo sada prepušteni sami sebi. Podneli smo zahtev da nam plate za pokretanje postupka prinudne naplate i ukoliko nam to isplate, mi ćemo ponovo podneti tužbu za period posle 2022.“, upozorila je Metlaš.

Dodaje da je paradoks da je donet novi zakon o zaštiti od buke, iako je, prema njenim rečima, stari bio sasvim dobar, ali nije primenjivan.

Ukazuje da je grad koristio sve svoje nadležnosti, oni ne bi bili u situaciji da ga tuže i da joj se čini da je došlo do „potpunog prestanka rada svih nadležnih službi grada Beograda“.

PROČITAJTE JOŠ:

Upitana da li im nešto znači odšteta od 120.000 dinara koju su dobili, ona kaže da ne znači, jer je sam sudski ostupak koštao mnogo, mnogo više.

„Konkretno, moju porodicu je koštao taj sudski postupak nekoliko hiljada evra, jer to nije samo suđenje, sudske takse, advokati i sve ostalo, nego smo mi imali i medicinsko veštačenje svih učesnika u tužbi, podnošenje svega toga, plaćali smo merenje buke sami, kupili smo fonometar, odnosno aparat za merenje buke, koji smo takođe mi stanari finansirali, jer grad nije hteo da radi merenja. Znači, to je bilo višegodišnje skupljanje dokaznog materijala da bismo ušli u taj sudski postupak“, navela je ona.

Kaže i da jeste ograničeno radno vreme lokala, ali neki počnu sa preglasnom muzikom u tri, četiri popodne i to traje do ponoći.

„Zakon ne poznaje radno vreme, već nivo buke dozvoljen za emitovanje u životnoj sredini“, ukazuje ona.

Tokom priloga pušten je i snimak kako to izgleda u kasnim večernjim satima, i zaista iz kafića se čuje preglasna muzika.

„Zbog čega niko ne reaguje na naše prijave za remećenje javnog reda i mira koje mi već godinama podnosimo, a kao što smo videli pre neki dan, neki ljudi su u rekordnom roku završili u zatvoru zbog remećenja javnog reda i mira koji je bio znatno, znatno benigniji i slabiji od onoga što se dešava ovde kod nas“, poručila je ona.

BONUS VIDEO: „Strašne priče iz srpskih bolnica“: Kada majke progovore o nasilju u porođajnim salama

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare