Aktivisti Udruženja građana “Da (ne) dišemo Duboko” održali su sastanak sa pregovaračima užičke vlasti, koji su predstavnike građana pozvali na pregovore. Ono što zahtevaju od građana, koji su u ponedeljak u potpunosti blokirali deponiju, jeste da dozvole da se na prostoru JKP “Duboko” vrši pretovar otpada, odnosno uspostavi transfer stanica. Aktivisti će se po tom zahtevu izjasniti u narednih sedam dana, kada će izaći sa svojim jasno preciziranim zahtevima. O daljem radu deponije “Duboko”, kako kažu aktivisti, dalji pregovori nisu mogući.
Slika Užica izgledala je tako da se smeće nalazilo na kontejnerima i pored njih, a da su oni bili prazni ili poluprazni. Kada su se te slike proširile društvenim mrežama i okarakterisane kao još jedna manipulativna igra užičke vlasti, što je izrečeno i za skupštinskom govornicom, JKP “Bioktoš” je krenulo sa prikupljanjem otpada i deponovanjem u Lapovo.
Predstavnici Udruženja građana “Da (ne) dišemo Duboko”, odazvali su se pozivu užičke izvršne vlasti. Šta je bila tema sastanka i šta je na njemu dogovoreno, saznajemo od aktivista ovog udruženja.
“Primarna tema je bila potencijalno otvaranje transfer stanice u Dubokom, za šta ćemo naknadno, a najkasnije do četvrtka, 14.11.2024. poslati svoje uslove u pisanoj formi i tražićemo potpisane garancije. Razgovaralo se i o dva preduslova bez kojih nećemo ulaziti u dalje pregovore, a to su obustava postupka protiv 75-ogodišnjeg Radenka Grujičića, koji je lažno optužen za navodni napad na koordinatorku SNS Mariju Preković iz Aranđelovca v.d. direktorku JKP “Duboko”. Tome svedoče brojni video snimci, kao i pisana izjava, ko je i po čijem naređenju krenuo bagerima sa podignutim kašikama na goloruke ljude”, rekli su nam iz Udruženja građana “Da (ne) dišemo Duboko”.
Još dodaju da su postavili i pitanje, po kom osnovu je Marija Preković, funkcionerka SNS, sa prebivalištem u Aranđelovcu, prisustvovala kontramitingu borbe Užičana za čist vazduh, kao i zašto su zaposleni drugih javnih preduzeća došli usred radnog vremena da se suprodstavljaju građanima koji već mesecma mirno učestvuju na blokadi.
Što se daljeg rada, odnosno proširenja deponije tiče, za Udruženja građana “Da (ne) dišemo Duboko”, mogućnost za bilo kakve pregovore ne postoji.
“Primarne tačke, kao što su zatvaranje, rekultivacija i izgradnja sistema za prečišćavanje otpadnih voda, ni jednog trenutka nisu dovedene u pitanje, jer su to uslovi za koje više nema pregovora”, izričiti su aktivisti.
Ono što ocenjuju krajnje neozbiljnim jeste da se ni na ovom sastanku nije pojavio direktor JKP”Bioktoš”, koje vrši prikupljanje otpada na teritoriji grada, ali ni v.d. direktorke JKP “Regionalni centar za upravljanje otpada Duboko”. Što se poslova na sakupljanju otpada i eventualne pretovarne stanice tiče, to su preduzeća koja bi direktno bila uključena u odgovorno vođenje tih poslova.
Aktivisti udruženja još jednom navode da nisu protiv opstanka JKP “Regionalni centar za upravljanje otpada Duboko”, niti protiv zaposlenih, već protiv lokacije na kojoj se desila ekološka katastrofa. Nastavak rada organizcione forme preduzeća, neće dozvoliti ponovo na teritoriji grada Užica. Ukoliko nadležni žele da sačuvaju preduzeće i zaposlene, predlažu im da pronađu pogodniju lokaciju na teritoriji neke od preostalih osam osnivača sa teritorije Zlatiborskog i Moravičkog okruga.
Podsećamo da su aktivisti Udruženja građana “Da (ne) dišemo Duboko”, posle majskog požara i ekološke katastrofe, u blokadu deponije, za osam lokalnih samouprava van Užica, krenuli 19.avgusta kada su rekli da će privremeno dozvoliti deponovanje užičkog otpada dok se nadležni ne iznađu altrrnativno rešenje. Na to su vlast podsetili još dva puta i to pisanim dokumentom ali niko nije ni slušao ni čitao. Krut stav užičke izvršne vlasti, koji je osuđivao sve aktivnosti građana, pola godine ignoriše nijhova obraćanja, njihove probleme i insistiranje na pregovorima, kulminira političkim organizovanjem brojnih pripadnika vlasti i javnog sektora i napadom bagerima na njih. U istom danu dolazi do potpunog obrta, navodnog uvažavanja aktivista, razumevanjem i molbi za saradnjom, kao i navodne spremnosti da se izađe u susret građanskim zahtevima. Šta se “iza brda valja”, bar malo jasnije će biti tek za sedam dana.
Danonoćne blokade Udruženja građana “Da (ne) dišemo Duboko” traju punih 82 dana.
BONUS VIDEO: Šta je obeležilo blokadu užičkog smeća koje je krenulo na deponiju Duboko?