Foto: NOVA S

Gosti današnje emisije "Među nama", Tanja Petrović, izvršna direktorka Mladih istraživača Srbije, i Deni Porej, direktor Svetske organizacije za zaštitu prirode u Srbiji, analizirali su kako će ekologija izgledati nakon završetka pandemije koronavirusa.

Gosti su analizirali situaciju u kakvoj se priroda nalazi sada, nakon dva meseca tišine prouzrokovane pandemijom koronavirusa.

„Životinje su samo odreagovale na tišinu koju smo joj priredili. Vrlo brzo će se pokazati da su stvari ostale iste kao i pre dva meseca, odnosno pre koronavirusa. Od industrijske revolucije dobro uništavamo resurse i zagađujemo i u odnosu na taj period, ova dva meseca sedenje kod kuće nisu mogla da naprave neku promenu“, rekla je Petrovićeva.

Porej je tokom emisije istakao i da je bitno da ljudi više računa povedu o zaštiti prirodne sredine.

„Mislim da je, nakon ove tragedije koja nas je zadesila, jasno da ne možemo da posmtramo zaštitu životne sredine kao nešto što je hobi ili privilegija bogatih. Ne možemo imati zdravlje na nivou planete, ako ne obezbedimo da priroda, voda, zemljište, šume budu u takvom stanju da nam omoguće da ostanemo na vrhuncu lanca ishrane“, rekao je Porej.

Petrovićeva je u „Među nama“ izjavila i da je desetak organizacija uputilo otvoreno pismo predsedniku Aleksandru Vučiću želeći da skrenu pažnju na potrebu za transparentnošću što se tiče odluka vezanih za životnu sredinu.

„Moramo da opominjemo da naša država, odnosno instituacije, imaju obaveze da pitaju građane, a oni imaju pravo da u učestvuju u procesu donošenja odluka, koje se tiče životne sredine. To pravo im garantuje Ustav“, rekla je Petrovićeva.

Porej je istakao i da se građani moraju zapitati kakav odnos zaista imaju prema planeti i svom prirodnom okruženju.

„Mislim da se zakoni i institucije menjanju na osnovu onoga što građani shvataju kao prioritete. Dok većina našeg društva ne bude prihvatila da postoji lična odgovornost o tome kako trošimo resurse, šta jedemo i kako se prema planeti odnosimo, nikakvi zakon i institucije ne mogu za nas to da učine. Na kraju krajeva, mora dođi do ličnog interesa građana, odnosno da se zapitaju: „šta ja mogu da uradim kako mojoj deci ne bi ostavio planetu na kojoj će se ovako živeti?“ Moramo da razmislimo o tome koliko trošimo i kako se odnosimo prema planeti. Mi u Srbiji trošimo više nego što nam pripada“, dodao je Porej.

Celo gostovanje pogledajte na sledećem linku:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar