Petra iz Šapca i Žofija iz Bačkog Gradišta su bebe od samo 47 dana. One nemaju iste roditelje, ne žive u istom mestu, ali imaju nešto zajedničko – obe su čekane punih sedam godina i obe su rođene iz prvog pokušaja vantelesne oplodnje i to istoga dana, 29. decembra prošle godine.
Žofijina mama Monika Nađ (29) za Nova.rs kaže da ni posle skoro dva meseca ne može da se nagleda svog cvetića, kako je od milošte zove. Priznaje da se plaši da se probudi iz ovog predivnog sna.
„Još uvek ne mogu da verujem da smo dočekali našu bebu, našu radost i smisao života. Zbog ovoga se živi. Posle toliko godina, strepnja, iščekivanja, nade, sada milujemo i ljubimo naše čedo i zahvaljujemo se Bogu i svim doktorima što su nam pomogli da uspemo u ovome i da se konačno ostvarimo kao roditelji“, kaže drhtavim glasom ova hrabra majka koja ni u jednom trenutku nije želela da odustane od svoje borbe za potomstvo.
Posebnu zahvalnost, kaže, duguje svom suprugu Ronaldu koji joj je sve vreme davao podršku.
„Ako nemate podršku od svog životnog saputnika i partnera, ništa nećete uraditi. Moj suprug je divan čovek, još bolji muž i otac, zajedno smo prolazili kroz sve i nekako još uvek ne možemo da verujemo da smo uspeli. Slušali smo razne priče, mnogim parovima vantelesna oplodnja ne uspe iz prvog puta. Eto, mi smo doživeli tu radost da dobijemo prvu bitku“, ističe Monika.
Monika i Ronald su u braku deset godina. Kada su videli da nešto „ne štima“, nisu čekali, nego su odmah potražili pomoć.
„U ovakvim situacijama ne treba gubiti nadu, a još manje vreme. Nema čekanja, osim ako vas nešto drugo ne sprečava, pa morate da odložite lečenje. Mi smo krenuli od lekara do lekara, rekli su nam da će biti sve u redu, dali su nam lekove i vitamine. Čuli smo za kliniku Genesis i doktorku Crnogorac, želeli smo da pokušamo i uspeli smo iz prvog puta. Hej, uspeli smo, zaista. Imamo našu Žofiju“, kaže ova hrabra mama kojoj su ovih dana glavna briga bebini grčići.
„Beba je divna, zaista, uopšte nije zahtevna, malo se mučimo sa stomačićem, ali sve će biti u redu. Snašli smo se skroz, suprug je sjajan, bio je na početku malo uplašen, ali odmah sam mu rekla možeš ti to i sada vidim da zaista može. Ja sam, inače, pozitivna osoba, doktorka mi je od starta rekla da ćemo uspeti ako na sve ovo gledamo sa pozitivne strane, nekako su me njene reči ohrabrivale. Verovala sam u to što je govorila. Nije ništa iscrpljujuće, samo je važno znati koji vam je cilj, a cilj nam je bio ovo naše malo zlato“, kaže Monika.
Istu životnu priču imaju i Mira (32) i Željko (40), roditelji malene Petre, a čekali su je isto kao i Nađovi Žofiju – sedam godina.
„Suprug i ja smo u braku od 2015. godine. Prve dve-tri godine bili smo opušteni i govorili smo sebi kad se trudnoća desi, desi se, međutim ništa se nije dešavalo. Zato smo se upustili u ispitivanja, išli smo na preglede, doktori su govorili da je problem u meni. Međutim, doktor u Šapcu koji mi je kasnije i vodio trudnoću, posavetovao nas je na osnovu suprugovih nalaza da pokušamo vantelesnu oplodnju, uočio je problem kod supruga. Ipak, nismo odmah reagovali“, priča Mira objašnjavajući kako je izgledao njihov put ka roditeljstvu.
Govorili su još samo malo, ima vremena, ali je onda nastupila pandemija koronavirusa koja je odužila sve što je trebalo odmah uraditi.
„Korona je već nastupila, tako da smo malo morali da čekamo. Kada smo pronašli pravi trenutak, stupili smo u kontakt sa klinikom Genesis pošto smo čuli dosta pozitivnog iskustva. Otišli smo na konsultaciju kod doktorke Crnogorac i Bogu hvala, prošle godine u martu započeli smo proces vantelesne oplodnje i uspeo je. Imala sam tri embriona koja su mi vraćena. Ponela sam blizance, ali jedan plod je iščezao u 15. nedelji, tako da mi je ostala ova naša najlepša mašnica“, priča Mira.
Neplodnost je sve češći problem u svetu i kod nas i pogađa od 15 do 17 odsto parova. Prema nekim slobodnim procenama, u Srbiji se oko 400.000 parova bori za potomstvo, kaže za Nova.rs dr Zorica Crnogorac, specijalista ginekologije i akušerstva, supspecijalista steriliteta i fertiliteta.
„Kod nas je i dalje snažan tabu neplodnost muškaraca, a ona je gotovo danas u istom procentu uzrok steriliteta kod parova. Zabrinjava i podatak da je u poslednjih 50 godina za 60 odsto opao broj spermatozoida kod naših muškaraca, a da sve više mlađih od 30 godina ima problem da ostvari trudnoću. Reč je o gotovo 30 procenata ukupnog broja parova koji su obuhvaćeni postupcima vantelesne oplodnje. Nedovoljno se radi na savetovanju i prevenciji muškog steriliteta. Nažalost, muškarci nisu dovoljno informisani, naročito mladi, kako da se čuvaju infekcija, polno prenosivih, kako da rade preventivne preglede i gde mogu da se savetuju i kako da provere plodnost. Naročito ako su imali i boluju od nekih bolesti“, naglašava dr Crnogorac.
Zato je važno, kaže doktorka, kod svakog para, koji se javi s problemom steriliteta, napraviti kompletnu dijagnostiku i kod muškog partnera. Dodaje da se i dalje više od 50 odsto parova sa problemom steriliteta javlja tek posle 35. godine.
„Dužnost nas lekara je da mlade žene edukujemo da proveravaju svoju ovarijalnu rezervu, a muškarce da prekontrolišu spermatozoide. To je veoma važno kako bi se na vreme započela terapija i kako se lepeza mogućnosti ne bi sužavala“, zaključuje dr Crnogorac.
BONUS VIDEO: Mame preduzetnice Najgroznije je kad te navedu na pomisao da je trudnoća greška