Zaštitnik građana Zoran Pašalić kaže za N1 da je prethodnih dana nekoliko puta obišao vijetnamske radnike fabrike Linglong i da se oni nisu žalili na higijenu, već na ishranu. "Nije u pitanju količina hrane, nisu bili zadovoljni našom hranom. Ne stoji da je bilo jedno jaje za doručak, stvar je u pripremi, osnovna primedba im je da se dovede vijetnamski kuvar, morali su sami da spremaju hranu", rekao je i dodao da su oni isplaćeni za period koji su proveli na radu. Pašalić navodi na je u nehigijenskim barakama ostalo 89 radnika, koji ne žele preseljenje, dok su ostali u znatno boljem smeštaju.
„Reagovali smo odmah po saznanju položaja radnika iz Vijetnama, bio je smešten veliki broj radnika, utvrdili smo da je već počeo proces preseljenja na druge lokacije. U stambenoj zgradi su, njih dvoje-troje u jednoj sobi. Bili smo na pet lokacija na koje su izmešteni, jedan broj radnika ne želi da ode, njih 89, to su uslovi koji im odgovaraju, postoje pregovori da se i oni izmeste. Razgovarali smo sa velikim brojem njih, vijetnamski radnici uglavnom dolaze iz ruralnih sredina, gotovi nijedan ne govori engleski jezik, možda je izgubljeno u prevodu sa vijetnamskog na kineski pa sa kineskog na srspki jezik“, rekao je on za N1.
Ističe da su radnici isplaćeni 700-800 dolara, za 26 radnih dana i objasnio šta je najveći problem.
„To su administrativne prepreke oko slanja dela zarade u Vijetnam, oni su isplaćeni, stvar je samo slanja novca. Plata im je isplaćena, za prekovremeni rad i više. Plata u Vijetnamu je između 150-200 dolara“, kazao je.
Pašalić navodi da po njegovom mišljenju nema elemenata trgovine ljudima i da je to bilo bitno da se utvrdi, ali da treba sačekati odluku Tužilaštva.
„Pasoši su bili u zgradi gde je direkcija, oni su dobili reverse. Prvo diplomatsko predstavništvo je u Rumuniji, svi pasoši su im vraćeni, kod njih su. Utvrđeno je da uslovi nisu dobri, ali nije tačno da je bez grejanja, ljudi su došli u junu, sada su tu električne grejalice. Videćemo da su prekršeni zakoni, uputili smo dopis da nam odgovore na neka pitanja. Zaštitnik građana se bavi svim licima na teritoriji Srbije. Osnovno pitanje je da li znaju u koju zemlju se upućuju i gde se nalale, takođe sloboda kretanja, oni izlaze, odlaze da kupe namirnice, da li ih je neko ometao, sprečavao, da li su imali neke neprijatnosti u komunikaciji sa porodicama“, kaže Pašalić.
Kaže da je sreo kineskog menadžera koji je pre nekoliko dana preprečio put ekipi N1 na izlasku sa industrijske zone Zrenjanin.
„Sa mnom se nije tako ponašao – ako se tako ponašao, onda to spada u domen sankcionisanja po više osnova. Ne mogu da kažem da je bio fin, komunikacija je bila normalna. Video sam ga samo na ulazu, da li je on najgrublji, da li se loše ponaša prema njima, ne mogu da tvrdim, nisam sklon da izmisaljm priče“, rekao je zaštitinik građana.
Pašalić kaže da je posetio u zatvoru posetio Milorada Ulemeka Legiju koji je stupio u štrajk glađu u požarevačkoj „Zabeli“.
„Razgovarali smo ne samo sa gospodinom Ulemekom, tu je 13 zatvorenika ukupno, sa njim smo najduže razgovarali.
„Žalili su se na uslove i tretman, od strane onih koji treba da prate njihovu socijalizaciju, a koja se preispituje svake dve godine. Trebalo bi da se obratimo Višem sudu, bitni su nam uslovi u zatvoru u smislu poseta, fizičkih kontakata, trošenja vremena. Smeta mi kad neko u javnosti govori nešto što nije zasnovano na činjenicama, on nam se obratio jer nije dobio neke odgovore i mi smo došli da čujemo šta je problem“, rekao je zaštitnik građana.
Dodao je da još nije odlučio da li će konkurisati za novi mandat na toj funkciji i rekao da to zavisi od niza faktora. Pašalić je kazao povodom tužbi za mobing protiv njega da misli da će ih biti još.
BONUS VIDEO: Pobuna u Linglongu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare