Rade Panić / Foto: N1

Zdravstveni radnici širom zemlje se snalaze i nabavljaju zaštitu po prodavnicama zaštitne opreme za druge delatnosti, poput građevine, kaže za Nova.rs predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Rade Panić.

„Koleginice su kupile dva vizira koje koriste varioci“, kaže Panić, odgovarajući na pitanje koliko su nam bezbedni zdravstveni radnici.

„U tim prodavnicama nema konkretne opreme za zdravstvene radnike, pa koristimo i jednokratne maske koje služe za građevinu”, prića Panić koji radi kao anesteziolog u kraljevačkoj Opštoj bolnici.

Tvrdi i da se oprema u samoj ustanovi dobija i deli „na kašičicu“.

„U Kraljevu u operacionom bloku hirurške maske stoje pod ključem, za nas koji radimo u sali. Dobijete jednu masku i ceo dan je koristite, a ta maska se nosi dok se ne ovlaži – tako piše u uputstvu. Na svaka dva sata bismo morali da je promenimo. Zaštitne opreme zaista ima malo. Mi se snalazimo, pa kad čujemo da negde ima onda mi odemo i privatno to kupimo i donosimo u bolnicu, da bismo koliko-toliko bilo spemni“, priča naš sagovornik.

On dodaje i da je pitanje sme li da se u ustanove unose maske koje su kupljene izvan njih, ali ističe i da je sada posebno vreme, pa bi trebalo da važe i posebna pravila.

„U nekim zvaničnim zakonskim normativima piše da ne bismo smeli da unosimo bilo šta što nije stiglo zvaničnim putem. Ali, sa druge strane, ovo je vanredna situacija, pa se svi snalazimo“, kaže Panić.

Radikalne mere

 

Zoran Savić / Foto: Medija centar Beograd

Zoran Savić iz Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti zalaže se za potpunu zabranu kretanja i totalni karatntin.

“Mislim da su mere koje se sprovode za sada dobre, ali su potrebne još rigoroznije, kako bi se sprečilo ovo što se dešava u Italiji”, upozorava Savić i dodaje da bi bila katastrofa ukoliko bi se virus uselio u bolnice.

Od Ministarstva zdravlja očekuje da “uloži dodatan napor kako bi se obezbedila dovoljna količina sredstava i opreme za zaštitu pacijenata i zdravstvenih radnika”.

Savić kao problem ističe i veliko radno opterećenje u pojedinim sredinama, pa apeluje i na dodatno angažovanje zdravstvenih radnika.

Kaže i da se u njegovoj bolnici u Prokuplju obavljaju samo hitne intervencije. Ustanova je sama obezbedila određenu količinu zaštitne opreme, ali očekuje i dodatne količine preko Ministarstva zdravlja.

Sačuvajmo lekare

Živorad Mrkić / Foto: Medija centar

Živorad Mrkić iz Novog sindikata Kliničkog centra Srbije kaže da se situacija što se tiča zaštitne opreme popravlja iz dana u dan i da stižu nove količine. Ipak, navodi i da treba nastaviti rad na tome.

Kada je reč o dodatnoj mobilizaciji zdravstvenih radnika, navodi da lekare koji su u penziji ne bi trebalo angažovati u radu sa zaraženima, jer su i oni rizična grupa. Ipak, te kolege mogu da pomognu u radu sa pacijentima koji nemaju koronavirus, ali imaju hronične bolesti i potreban im je zdravstveni nadzor.

“Dajte da sačuvamo zdravstvene rdnike, ako obole oni na prvoj liniji fronta, nećemo imati kime da ih zaštitimo“, poručuje Mrkić i ocenjuje da je Srbija bolje odreagovala i od nekih razvijenijih evropskih zemalja.

Nova.rs je poslala pitanja Ministarstvu zdravlja, ali na njih nismo dobili odgovore.