Mataron u Kini; Foto: Promo

Ovogodišnji 33. Beogradski maraton trebalo je da se održi u nedelju 26. 4. 2020. godine. Zbog epidemije koronavorusa to nije bilo moguće, ali ucesnici su se dosetili, pa je održana virtuelna trka.

Zbog proglašenja svetske pandemije prouzrokovane viruson COVID 19, takođe poštujući donete mere Vlade Republike Srbije u cilju zaštite stanovništva Srbije od pandemije, a po dogovoru sa predstavnicima grada Beograda i uz odobrenje AIMS (Svetsko udruženje maratona i uličnih trka), Beogradski maraton je još 12.03.2020. doneo odluku da, ovaj najveći i najznačajniji tradicionalni međunarodni sportski događaj u Srbiji, odloži za 18.10.2020. godine.

Drugačije nego dosad; Foto: Promo

Zbog velikog broja već prijavljenih kineskih učesnika za 33. Beogradski maraton, njihova trkačka zajednica, inače najbrojnija na svetu, nije želela da se pomiri sa ovom situacijom i objedinila se u ideji da 33. Beogradski maraton kineski trkači ipak trče, u originalnom terminu, u nedelju 26.04.2020. godine, kao virtualnu trku „33. Belgrade marathon Virtual Run, China-Serbia Friendship long live“, a kao znak podrške Beogradskom maratonu, Beogradu i Srbiji i znak solidarnosti sa svim građanina Srbije u ovoj, za obe zemlje, izuzetno teškoj situaciji.

Pročitajte još:

S obzirom da je u Kini još uvek na snazi zabrana masovnog okupljanja, kao i masovnog zajedničkog trčanja – ovogodišnji 33. Beogradski maraton održan je tako što je svaki prijavljeni učesnik, sa teritorije cele NR Kine, samostalno trčao svoju trku, koja je mogla da bude i kraća od maratona. Pretrčana distanca je bila praćena i evidentirana, a svaki učesnik je, kao podsećanje na učestvovanje u ovom jedinstvenom događaju, dobio i posebno dizajniranu dvojezičnu elektronsku diplomu.

Takođe je kreirana i unikatna serija medalja sa ispisom „China-Serbia Friendship Long Live“ sa zastavama NR Kine i Republike Srbije na traci za medalju.

U pripremi i po završetku ovog jedinstvenog događaja, mnogobrojni trkački klubovi, organizatori maratona, specijalizovani turoperatori i pojedinci – a među njima i neke poznate kineske ličnosti objavljivali su na svojim društvenim mrežama postove – odnosno video materijale i fotografije sa pozitivnim komentarima o samom događaju, o Beogradu i Srbiji. Mnoge od objava imale su više milionske preglede.

Kineska trkačka zajednica je, na ovaj jedinstven način, pokazala svoju snagu i solidarnost u daljoj izgradnji srpskog i kineskog prijateljstva.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar