Prošlo je dve nedelje od početka prve studentske blokade na Fakultetu dramskih umetnosti, kojoj se do danas pridružilo gotovo 40 visokoškolskih ustanova širom Srbije, a deo dekana je, bez čekanja, pružio momentalnu podršku budućim akademcima. Među dekanatima koji su javno stali uz svoje studente i njihove zahteve su: Filozofski fakultet u Beogradu i Nišu, FDU, Hemijski, Učiteljski, ETF, FILUM u Kragujevcu...
Iz dana u dan nezaustavljiva lavina studentskih protesta sve je snažnija, a širi se na fakultetima u svim univerzitetskim gradovima Srbije. Uprave ovih ustanova u zavisnosti od političkih opredeljenja čelnih ljudi, straha iz sukoba ili pak zbog bliske saradnje sa vlastima, donose odluku da li da pruže podršku blokadama ili da ih prosto – ignorišu.
Dekani, kojima nije trebalo mnogo da donesu odluku o potpunoj podršci studentskim protestima, rukovode sledećim fakultetima:
Prvi fakultet koji je ušao u blokadu i pokrenuo proteste je Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu. Na FDU je 25. novembra studentski plenum izglasao blokadu, koju je podržalo i nastavno-umetničko-naučno veće, na čelu sa dekanom Milošem Pavlovićem.
Studenti su blokirali zgradu fakulteta kao vid protesta, nakon što ih je tokom održavanja petnaestominutne ćutnje u Bulevaru umetnosti napala organizovana grupa batinaša, koji su kasnije dovedeni u vezu sa vladajućom SNS, zbog čega je i jedan od njihovih zahteva procesuiranje napadača.
Dekan Hemijskog fakulteta u Beogradu, profesor Goran Roglić, prvi je javno stao uz svoje studente, nakon čega im je ustupio veliki amfiteatar.
Tom prilikom poručio je da je i on nekada bio student, da ih razume i da se ne meša „u njihove poslove“.
„Ne bih ja tu puno govorio. Naši studenti su glasali i na glasanju je obustava nastave dobila većinu. To je to. Mi smo jedini fakultet na kom Parlament aktivno učestvuje u protestima. Parlament je sproveo anketu studenata, ispoštovao to što su studenti glasali i praktično Parlament koordinira sve aktivnosti. Mi smo se solidarisali sa našim studentima“, rekao je dekan Roglić za Nova.rs.
Ubrzo nakon blokade Rektorata, koju su organizovali studenti Filozofskog fakulteta u Beogradu, dekanat, na čelu sa profesorom Danijelom Sinanijem, pružio je punu podršku protestima. Na zvaničnom sajtu Filozofskog fakulteta, 6. decembra objavljeno je saopštenje u kojem javnost obaveštavaju da prekidaju sve oblike nastavnih aktivnosti.
„Obaveštavamo javnost da su veća svih nastavno-naučnih jedinica Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, donela odluku o prekidu svih oblika nastavnih aktivnosti na Fakultetu. Filozofski fakultet u Beogradu solidarno stoji uz studente, pridružuje se iznetim zahtevima i protestu, a u duhu vrednosti za koje se, kao najstarija visokoobrazovna ustanova u državi, istrajno zalaže od svog osnivanja”, stoji u saopštenju uprave.
Nakon što su studenti Filozofskog fakulteta u Nišu otpočeli blokadu, podrška je bez dvoumljenja stigla od čak 172 profesora i saradnika, na čelu sa dekankom Natalijom Jovanović, koja je istakla koliko je ponosna na njih. Nažalost, nedugo potom našla se na meti tabloida.
Pisali su kako je bila hapšena tokom leta u akciji SBPOK-a, zajedno sa kolegama, zbog sumnje da su izvršili krivična dela primanje i davanje mita, što je profesorka demantovala.
„Ovo je poznati scenario, uvek se dešava. Rekla sam studentima da će sad krenuti na mene. Podneću tužbu protiv medija koji je to objavio, jer je reč o gluposti i kleveti, a studentima sam već rekla da sam uz njih i da ću ostati uz njih, pa šta bude njima, neka bude i meni. Tu sam da istrpim sve zbog naše dece pamet i odlučnost ove dece meni daje snagu“, naglasila je profesorka.
Nakon što su se i studenti Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača u Beogradu (Učiteljski fakultet) pridružili ostalim fakultetima, koji su danima u blokadi, odmah je stigla podrška od profesora i dekana Danimira Mandića.
On je javnosti uputio saopštenje, u kom navodi da dekanski kolegijum poštuje pravo studenata na slobodu mišljenja i izražavanja.
„Poštujemo pravo studenata na slobodu mišljenja i izražavanja, uključujući i kritičko mišljenje kao neotuđivi deo prava pojedinca u demokratskom društvu i naročito akademskoj zajednici. U isto vreme apelujemo da se dijalog odvija u konstruktivnom duhu, uz poštovanje institucija i njihove uloge, a bez unošenja politike u akademsku zajednicu koja je u suprotnosti sa Zakonom o visokom obrazovanju“, navodi dekan.
Nažalost i dekana Učiteljskog, tabloidi su “provukli kroz svoje prljave redove”.
Tabloidni mediji objavili su kako im se anonimni građanin požalio, “da su njegovoj ćerki koja studira Učiteljski fakultet koleginice prenele poruku dekana, da mora da se pojavi na blokadi i potpiše neki papir, inače neće dobro proći…”
Podsećamo, jedini profesor koji je bio protiv blokade ovog fakulteta je Dejan Vuk Stanković.
Kolegama studentima pridružio se među poslednjima i FILUM (Filološko-umetnički fakultet) u Kragujevcu, a dekanat na čelu sa profesorom Nikolom Bubanjom je, kako su naveli u saopštenju, sa pažnjom proučio zahteve studenata, koji se tiču važnih društvenih akademskih pitanja i u potpunosti ih podržao.
“Cenimo vašu posvećenost i odlučnost u nastojanju da doprinesete rešavanju ovih problema na način koji afirmiše vrednosti pravde, transparentnosti i vladavine prava”, navodi se u saopštenju Dekanskog kolegijuma.
Profesori kažu i da razumeju da je inicijativa studenata usmerena ka „stvaranju odgovornijeg društva u kojem se pitanja od javnog interesa rešavaju na transparentan i odgovoran način”.
I rukovodstvo Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, na čelu sa v. d. dekanom Lazarom Saranovcem, u potpunosti je podržalo studente, neposredno nakon što su se pridružili blokadama. U saopštenju rektorskog kolegijuma ističe se da se fakultet zalaže za vladavinu prava i poštovanje standarda inženjerske profesije.
Oni su uputili apel i svim koleginicama i kolegama, članovima Nastavno-naučnog veća, da se uzdrže od bilo koje vrste postupaka i sankcija prema učesnicima studentskih protesta.
Podsetimo, studenti gotovo 40 fakulteta širom Srbije svakog petka u 11 i 52 zastaju i ćute tokom 15 minuta, u znak poštovanja prema žrtvama tragedije u Novom Sadu, a blokade fakulteta počele su nakon što su batinaši napali studente FDU, sa kojima se sad ostale kolege solidarišu. Oni su solidarni i u svojm zahtevima.
1. Objava dokumentacije vezane za rekonstrukciju nadstrešnice u Novom Sadu.
2. Odbacivanje optužnica podnesenih protiv bespravno privedenih studenata.
3. Podnošenje krivičnih prijava protiv učesnika u nasilju nad studentima.
4. Utvrđivanje identiteta lica koja su učestvovala u vršenju nasilja i oštro sankcionisanje, bez obzira da li su zaposleni u privatnom, ili u državnom sektoru.
5. Povećanje budžeta za finansiranje državnih fakulteta za 20%.
Fakulteti čiji su dekani takođe pružili podršku studentima:
FON
FPN
Fizički BU
Fakultet za fizičku hemiju BU
Farmaceutski BU
Arhitektonski BU
Biološki BU
PMF u Novom Sadu
Akademija umetnosti u Novom Sadu
Više o blokadama fakulteta i studentskim protestima pratite na Nova.rs u blogu uživo.
***
BONUS VIDEO: Studenti idu od Filozofskog do Fakulteta umetnosti u Nišu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare