Danas se održava centralni događaj u okviru Nedelje ponosa - učesnici ovogodišnjeg beogradskog Prajda simbolično će prošetati.
„Nedelja ponosa“ u organizaciji LGBT+ zajednice počela je u ponedeljak crtanjem grafita na Prajd info centru. Na taj način aktivistkinje i aktivisti „Beograd Prajda“ želeli su da skrenu pažnju na verbalne i fizičke napade kojima su izloženi, ali i na činjenicu da je, kako kažu, Prajd info centar bio čak 18 puta na meti vandala i da niko zbog toga nije kažnjen.
Za sada je predviđeno da se učesnici okupe u Parku Manjež koji predstavlja polaznu i krajnju tačku ovogodišnje šetnje.
Krenuće se iz Kneza Miloša, a potom nastaviti Ulicom kralja Milana sve do Trga Nikole Pašića, odakle će se učesnici šetnje uputiti do Narodne Skupštine.
Potom će se ponovo Ulicom kneza Miloša spustiti sve do Nemanjine i Parka Manjež – krajnje tačke.
Goran Miletić, direktor „Beograd Prajda“, ističe za „Blic“ da pripreme teku po planu.
„Imali smo dva sastanka sa MUP-om. Dogovorili smo se da „Prajd šetnja“ ima istu trasu kao 2021. i 2019. godine i da krene i završi se u parku „Manjež“. To znači da bi se išlo Nemanjinom do zgrade vlade, zatim ulicom Kneza Miloša pa Kralja Milana ka Trgu Nikole Pašića i Narodnoj skupštini, a onda opet u Kneza Miloša nazak ka Manježu“, rekao je Miletić.
Kako kaže, teško je reći koliko će biti učesnika u šetnji.
„Za sada su najave da će biti lepo vreme. Interesovanje je kao i prethodnih godina. Ali nezahvalno je prognozirati koliko će ljudi biti“, naveo je Miletić.
Slogan ovogodišnje „Nedelje ponosa“ je „Nismo ni blizu“ i kako kažu organizatori oslikava „borbu LGBTI+ pokreta za ravnopravnost, dostojanstvo i ljubav“.
„Ovogodišnja Nedelja ponosa obuhvatiće niz kulturnih, umetničkih i edukativnih događaja, poput pozorišnog festivala, izložbi, panel diskusija, debata, žurki i razgovora sa zajednicom Prajd šetnja, zakazana za subotu, 9. septembar u 16 časova, počinje i završava se u parku „Manjež“ u Beogradu, gde je planiran ovogodišnji koncertni program posle same šetnje“, navodi se u saopštenju.
Pojedine desničarske organizacije već izražavaju protest zbog održavanja Prajda.
Posebno tenzično bilo je prošle godine, kada su se na ulicama Beograda tokom održavanja „Evrprajda“ mogle videti i nasilne scene u kojima su huligani ulazili u sukob sa policijom.
Zabeleženi su i napadi na novinare, a pojedini delovi grada bili su demolirani.
****