Medicinski fakultet, studenti na prijemnom, prijemni ispit
Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs/N1/Shutterstock/Nikola Fific

Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, jedna je od najpopularnijih visokoškolskih ustanova, a prijemni iz godine u godinu polažu mahom učenici koji iz srednjih škola nose maksimalan broj bodova. Međutim, u brojnim komentarima na društvenim mrežama, navodi se da je 50 odsto onih koji nisu “prošli” ove godine, došlo na upis sa Vukovom diplomom. Prodekan fakulteta, ipak, za Nova.rs tvrdi da ima odlikaša, čak i vukovaca koji ne prolaze, ali da su oni manjina.

Ove godine se na Medicinski fakultet u Beogradu prijavilo duplo više kandidata od upisne kvote, a čak 438 njih je palo na ispitu, od toga 36 vukovaca.

Foto:TANJUG/ ZORAN ŽESTIĆ

Upisna kvota je 500 brucoša, od toga se 460 upisuje na finansiranje iz budžeta, dok je 40 samofinansirajućih. Prijemni je, protekle nedelje, polagalo gotovo 1.000 maturanata, sa željom da jednog dana postanu lekari.

„Hiperprodukcija“ vukovaca

Nakon polaganja prijemnog za fakultete, na društvenim mrežama osvanuli su komentari o vukovcima koji na medicini ne prolaze testiranje i o njihovoj “upitnoj” diplomi.

“Od 990 prijavljenih na medicini, 450 nije prošlo prijemni. Bio je neophodan 31 bod iz biologije i hemije. Više od polovine su odlikaši sve 4 godine srednje, a veliki je broj i vukovaca. Stanje obrazovanja u Srbiji”, jedan je od komentara na mrežama.

I nije jedini.

“Na spisku kandidata koji su prošli prijemni, čak 285 su bili odlični đaci sve četiri godine srednje škole, a među njima 38 maturanata sa svim peticama i maksimalnih 40 bodova, koje iz srednjoškolskih klupa nose vukovci”, pišu na mrežama.

Znanje iz srednje škole irelevantno?

“Slična priča kao prošle godine. Mogu deca da podbace, silna želja i trema ih sputa, testovi zahtevni, bude nezgodnih pitanja… Ipak, rezultati su poražavajući, hiperprodukcija vukovaca i odlikaša uzima danak. Krhko je znanje, što bi se reklo”, našlo se među komentarima na društvenim mrežama.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Od 996 kandidata, prijemni je položilo tek nešto više od polovine, čak 558, a 196 maturanata je imalo maksimalan broj bodova.

“Od 438 onih koji nisu položili je određeni broj odličnih učenika, a 36 njih su bili vukovci i imamo još dvoje, koji uopšte nisu pristupili testiranju, iako su imali maksimalan broj bodova iz škole. Sa 40 bodova, od 558 kandidata koji su položili, čak 196 imaju maksimalan broj bodova sa uspehom iz škola. To znači da su nosioci Vukove diplome ili su došli iz okolnih zemalja sa maksimalnim bodovima. Dakle, imali smo 232 maturanta na prijemnom sa najvećim brojem bodova iz škola”, kaže za Nova.rs prof. dr Dušan Popadić, prodekan za nastavu Medicinskog fakulteta BU.

Prof. dr Dusan Popadic
Prof. dr Dušan Popadić Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

Iz godine u godinu, ističe on, ponavlja se isti scenario.

Pročitajte još:

“Najuspešniji na prijemnom ispitu budu vukovci, iako se desi da neki od njih ne prođu, nema pravila. Svakako od 558 kandidata koji su prošli, skoro 200 su imali maksimalan broj bodova iz škola. Međutim, prijavljuju se i oni koji su sve četiri godine bili odlični, ali ne sa svim peticama. Ako je neko imao i samo jednu četvorku, odmah se smanjuje mogućnost prolaza na ispitu”.

Odlikaši i vukovci razlikuju se od škole do škole

“Postoje razlike među vukovcima i odličnim učenicima, nisu svi isti. To se često vidi već na prijemnom, ali najčešće tokom prve godine studiranja. Kandidati koji su imali maksimalan broj bodova iz gimnazija, imali su preko 90 odsto šanse da se upišu. Imaju 50 odsto šanse u startu, ako su završili gimnaziju i 25 odsto ako su završili srednje stručne škole. Oni koji na ispit dođu sa 40 bodova, imaju najveću verovatnoću da polože”.

Foto:TANJUG/ ZORAN ŽESTIĆ

Pravo da konkurišu za upis ove godine, stekli su oni koji su postigli najmanje 31 bod.

“Najuspešniji su kandidati Užičke gimnazije, a za njima su učenici beogradskih gimnazija Prve, Treće, Devete, Desete, Četrnaeste. Iz tih škola dolaze nam kandidati sa najboljim uspehom već dve godine. Slabije postignuće na testu imaju generalno maturanti iz medicinskih škola, a jedna trećina prijavljenih je iz stručnih škola”, naglašava prof. Popadić.

Foto: Ana Marković

On ističe da je uspeh iz srednjih škola relevantan, ali nije dovoljan.

“Ne dobija se u svim školama isto znanje, tako da ni vukovci nisu isti po znanju. Možda negde poklanjaju ocene, ne mogu da tvrdim da nije tako, ali je nezahvalno to generalizovati. Pratim postignuća brucoša na prvoj godini, pa upoređujem broj osvojenih bodova i prosečnu ocenu na kraju godine, po čemu mogu da procenim njihovo znanje i trud i da predvidim ishod studiranja”.

Generacije su sve manje

“Svake godine je sve manji broj maturanata, jer imamo manje dece. U junu 2023. prijemni je polagalo 1.058 kandidata i 536 je položilo. Sada je polagalo 996, a položilo 558″, zaključuje profesor Popadić.

Studenti, prijemni
Foto: Shutterstock/bibiphoto

Podsetimo, prvi upisni rok na fakultetima Univerziteta u Beogradu počeo je u sredu 19. juna, kada su se kandidati podnošenjem dokumentacije prijavili za polaganje prijemnog ispita. Prvog dana upisa najveća navala srednjoškolaca bila je ispred Filozofskog fakulteta, a pored Medicinskog, gužve su bile i za polaganje na Fakultetu organizacionih nauka, Elektrotehničkom, Mašinskom i Građevinskom.

***

BONUS VIDEO: Prijemni ispiti za državne fakultete su u toku: Evo šta kažu budući brucoši

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare