Tokom 2022. godine, građani Srbije popili su skoro sedam i po miliona kutija antidepresiva i lekova za smirenje (anksiolitika), što je u gruboj računici više od jedne kutije po glavi stanovnika, pokazuju podaci RFZO. Stručnjaci navode da su stres i previsoki zahtevi sredine u kojoj živimo najčešći uzroci zbog kojih posežemo za lekovima za smirenje i upozoravaju da dugotrajno korišćenje dovodi do tolerancije na lekove i stvaranja zavisnosti.
Prema zvaničnim podacima RFZO u 2022. godini na recept je izdato 7,34 miliona kutija lekova za smirenje i antidepresiva. Građani su u značajno većoj meri koristili anksiolitike (5,2 miliona kutija), odnosno lekove za ublažavanje posledica stresa, napetosti, teskobe i laganih psihičkih poremećaja u odnosu na antidepresive (2,14 miliona kutija).
U grupu anksiolitika spadaju lekovi koji imaju generički naziv benzodiazepin, a najčešće korišćeni lekovi iz ove grupe su bromazepam, lorazepam, diazepam i alprazolam.
Iako su podaci o 7,34 miliona kutija ovih lekova za 2022. godinu, prlično zabrinjavajući u odnosu na broj stanovnika Srbije, gde nas je prema prošlogodišnjem popisu bilo 6,7 miliona, to je ipak manje lekova nego što smo popili 2021.
Podaci RFZO-a govore da je u 2021. godini na recept izdato 6,5 procenata više lekova za smirenje, nego tokom prošle godine.
Stručnjaci ukazuju i da velika potrošnja ovih lekova pre dve godine može da se “pripiše” pandemiji koronavirusa, koja je izazivala “strahove” kod velikog broja građana.
Psihijatri upozoravaju da lekove za smirenje ne treba piti na svoju ruku, jer njihova zlouptreba može da “maskira” dublji problem.
Korišćenje anksiolitika, kratkoročno može da umanji tegobe kod osoba koje ih koriste, ali ukoliko lekove piju više puta na dan i u dužem vremenskom periodu, oni mogu da dovedu do oštećenja kognitivnih funkcija i produbljivanja primarnog problema.
Zbog toga apeluju na sve građane, koji lekove za smirenje piju zbog nesanice, anksioznosti ili uznemirenosti, da se obrate psihijatru, kako bi za svoje probleme dobili odgovarajući lek.
BONUS VIDEO: Dr Samardžić: Zašto preterujemo sa lekovima za smirenje?
Pratite nas i na društvenim mrežama: