Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Skupština grada Užica izglasala je odluku da se užički otpad deponuje u Lapovu, pošto su Užičani predvođeni Udruženjem građana „Da (ne) dišemo Duboko“ bili istrajni u blokadi nelegalnog deponovanja otpada na regionalnu deponiju. Odmah nakon skupštinske odluke, kako Nova.rs saznaje, predstavnici grada krenuli su u pregovore sa građanima da dopuste da u okviru JKP „Duboko“ bude transfer stanica.

Skupština Užica hitno donosi odluke iako je Udruženje građana „Da (ne) dišemo Duboko“ još 19.avgusta, jasno iznelo da će privremeno dozvoliti deponiovanje užičkog otpada. O tome su i pisano obaveštavali užičku vlast u više navrata, ali do potpunih blokada niko nije reagovao.

Prema saznanjima Nova.rs, dogovor sa upravnicima deponije u Lapovu je postignut i pre ponedeljka kada su na građane koji su stajali na blokadi krenuli sa „vojskom“ javnog sektora u pratnji dva bagera.

Na sednici Skupštine grada, celokupna situacija je obrazložena hitnom, da se do traženja alternative i najbolje ponude došlo radeći noću, jer navodno nisu imali vremena. To je bio razlog da opozicionim odbornicima ne dostave ponude ostalih ponuđača niti ponudu iz Lapova, kao ni cenu koštanja. Sve su, zahvaljujući skupštinskoj većini izglasali. Kako je to moguće, za Nova.rs odgovara gradski većnik za finansije Miodrag Petković.

Miodrag Petković Foto: Slavica Panić/Nova.rs

„Današnja odluka stvara okvir da se svi naredni koraci preduzmu vezano za realizaciju, odnosno odvoženje otpada iz našeg grada. Morali smo brzo da reagujemo pa je zato ova tačka došla na početak dnevnog reda. Za Lapovo smo se odlučili posle svega što se dešavalo u ponedeljak, kada su građani blokirali deponiju i kada su sa druge strane izašli radnici javnih preduzeća i svi mi iz rukovodstva, da zamolimo da bar privremeno dozvole da olažemo užičke smeće na deponiju Duboko“, objašnjava Petković, zanemarujući činjenicu da je privremeni period počeo još 19.avgusta.

Opozicija ne podržava donetu odluku, pre svega što se i ona sprovodi protivzakonito, pod okriljem noći, bez ijednog podnetog dokaza da su postojali pregovori sa drugim ponuđačima.

U navodnu odluku gradonačelnice i predstavnika vlasti, da regionalne deponije u Užicu više neće biti, ne veruje ni odbornik Demokratske stranke Ivan Đokić, inače direktor užičke deponije u vreme njenog početka sa radom.

Ivan Đokić Foto: Slavica Panić/Nova.rs

„Odbornici su dovedeni pred svršen čin i neobično je da se tako važne strateške odluke donose tokom noći. Pre sedam dana pomoćnik gradonačelnice je dao izjavu u kojoj kaže da je koordinacionalo telo osnivača potvrdilo da se ide u proširenje tela deponije. Danas dolazi do potpunog zaokreta, a ja nisam siguran da je Užice vlasno da samo donese odluku o tome. Tom činjenicom su se do sada ograđivali od zahteva građana da se deponija zatvori, pozivajući se na osnivače i državu. Izbor Lapova je vrlo diskutabilan i u najmanju ruku neozbiljan. U odluci tvrde da deponija Duboko nije u mogućnosti da vozi otpad i da se prevoz poverava Lapovu. Mi tvrdimo i znamo da je deponija Duboko jedino sposobna za to i da poseduje potrebne dozvole čime se hvalio bivši direktor ali i v.d.direktorka“, navodi Đokić.

Zahvaljujući naprednjačkoj većini, odluka koja ne ide u prilog uštedi novca građana je izglasana, dok se najavljuje i veća cena komunalnih usluga, ali i nastavak dolaska radnika zaposlenih na deponiji na posao, koji će primati plate radeći na zatvorenoj deponiji.

„Broj zaposlenih je projektovan na prihod od svih opština, deponija ne radi u punom kapacitetu još od majskih požara. Otpad je dolazio samo iz Užica, od ponedeljka ni to, a na dnevnom redu je i tačka o kreditnom zaduženju Dubokog od 200 miliona, kako bi se isplatili dugovi“, dodaje Đokić.

Usmenu odluku gradonačelnice da obustavi projekat proširenja deponije jer Užičani to ne žele, niko još nije potvrdio, niti se Skupština grada o tome izjasnila. Predsednik odborničke grupe „Sloga“, Glišo Vidović takođe smatra da ne postoji ozbiljna namera vlasti da se deponija zatvori.

Glišo Vidović Foto: Slavica Panić/Nova.rs

„Nije precizirano ko je ispitivao tržište, ko se odlučio za Lapovo. Zamenik gradonačelnice tvrdi da je pregovarao u 22 časa i tako dalje. To nije način rada kada se odlučuje o ozbiljnom pitanju koje će iziskivati dodatne troškove iz budžeta grada. Mi zaključujemo da i ne postoji ozbiljna namera da se deponija zatvori već se čeka na rešavanje proceduralnih problema i pribavljanja dozvola kako bi se deponija ponovo stavila u rad. Da se to može desiti a da se sačuva zdravlje i bezbednost građana, u to ne verujem“, kaže za Nova.rs Vidović.

Zaključuje da vlast donosi takve odluke zahvaljujući odborničkoj većini, ne obazirući se na potrebe građana. Smatra da užička vlast funkcioniše po osnovu telefonskih poziva iz centara moći, pa im se tako ne može verovati jer odluke menjaju iz časa u čas.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare